Barcelona, Juventus, Chelsea, Arsenal, AC Milán i UEFA a FIFA! Jankto slyší podporu ze všech stran

Barcelona, Juventus, Chelsea, Arsenal, AC Milán i UEFA a FIFA! Jankto slyší podporu ze všech stran

Hráč národního týmu a pražské Sparty Jakub Jankto se po veřejném oznámení homosexuální orientace dočkal velké podpory nejen v Česku, ale i v zahraničí. Sedmadvacetiletého záložníka po coming outu ocenily Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) nebo evropské velkokluby FC Barcelona, Arsenal, Chelsea či AC Milán.  

Jankto, který ve Spartě hostuje ze španělského Getafe, dnes jako první český profesionální hráč zveřejnil, že je homosexuál. Pod jeho videovzkazem na sociálních sítích brzy začaly přibývat reakce a povzbudivé zprávy.

"Všichni jsme s tebou, Jakube. Fotbal je pro všechny," napsala FIFA pod Janktův příspěvek. "Výborně, Jakube. Jsi opravdovou inspirací a evropský fotbal je s tebou," přidala UEFA na svém oficiálním účtu.

Podobně se na sociálních sítích vyjádřily anglická, španělská, francouzská liga nebo zámořská Major League Soccer. Přidala se i řada klubů. "Jsme na tebe hrdí, Jakube," uvedla Barcelona. "Nikdy nežít ve strachu, kdo jste. Stojíme při tobě, Jankto," napsal AC Milán.

"Inspirace pro mnohé, Jakube. Všichni v Arsenalu jsme s tebou," uvedl lídr anglické ligy. "Fotbal je pro všechny. Chelsea tě plně podporuje, Jakube," doplnil další londýnský klub. Podporu vyjádřily i Juventus Turín, Atlético Madrid, Olympique Marseille, Ajax Amsterodam a další.

Na instagramu na Jankta reagovali povzbudivými emotikony například záložník Bruno Fernandes z Manchesteru United, neapolský brankář Alex Meret či záložník Marten de Roon z Bergama.

Čtvrtfinalista předloňského Eura se stal jedním z prvních aktivních fotbalistů na světě, kteří oznámili homosexuální orientaci. V českém sportu v minulosti zveřejnily coming out tenistka Martina Navrátilová, snowboardistka Šárka Pančochová nebo dvojnásobná fotbalistka roku Lucie Voňková.

Jankto v kariéře nastupoval kromě pražských "S" a Getafe také v Itálii za Udine, Sampdorii Janov a Ascoli. V reprezentaci má na kontě 45 startů, ve kterých vstřelil čtyři branky. Vedle fotbalu se věnuje i esportu, ve kterém založil profesionální tým Sampi.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.