Barcelona v maléru! Kvůli možnému ovlivňování sudích ji chce státní zastupitelství obvinit

Barcelona v maléru! Kvůli možnému ovlivňování sudích ji chce státní zastupitelství obvinit

Španělské státní zastupitelství se podle deníku El País chystá obvinit Barcelonu z korupce. Aktuální lídr LaLigy čelí kontroverzi kvůli možnému ovlivňování rozhodčích mezi lety 2016 až 2018.  

Podle informací rozhlasové stanice Cadena Ser převedl klub celkem téměř 1,4 milionu eur na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA Josému Maríovi Enríquezovi. Peníze byly údajně vypláceny za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Enríquez ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že by se jednalo o úplatky.

Už v únoru předseda španělské fotbalové ligy Javier Tebas vyloučil, že by Barceloně hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené. Nevyloučil ale možné stíhání u civilního soudu.

Podle španělských médií zahájilo státní zastupitelství už před několika měsíci vyšetřování kvůli podezření z korupce mezi soukromými osobami. Oficiální obvinění ale zatím nepadlo.

Za platby je odpovědný bývalý předseda Barcelony Josep Bartomeu. Svého předchůdce se zastal i současný šéf katalánského klubu Joan Laporta, jenž jinak bývá k Bartomeuovi velmi kritický. Podle něj je využití poradenských služeb běžné. V tomto duchu se vyjádřil i trenér Barcelony Xavi.