Paradox druhé ligy. Všichni chtějí vyhrávat, ne každý postoupit

Paradox druhé ligy. Všichni chtějí vyhrávat, ne každý postoupit
GLOSA

Díky derby B týmů Sparty a Slavie se zase o něco více začalo mluvit o druhé nejvyšší české soutěži. Zatímco souboj „béček“ byl o sestup, situace je zajímavá hlavně na čele. Především díky tomu, že ne každý chce mezi elitu.

Je to vlastně podivný fenomén, který otevírá nejednu debatu. Například v posledních měsících tu, která hovořila o snížení počtu účastníků. Týmy ze třetí ligy totiž většinou nejsou dostatečně připraveny na posun, platí to i o jejich infrastruktuře.

Je však třeba brát v potaz, že tyto problémy řeší nejen týmy postupující do druhé ligy, ale i ty, které se drápou mezi elitu. Přitom mnohdy nechtějí.

Dobře je to vidět například na brněnské Líšni. Ta se již delší dobu pohybuje mezi špičkou druhé ligy, rok co rok ale její zástupci opakují, že to stačí. Žádné řeči o postupu, žádné ambice dostat se o patro výš. 

Rádi bychom navázali na podzim, ale víme, že letos bude jaro extrémně náročné, a rádi bychom v úvodu získali co nejvíc bodů, a co nejdéle se drželi v popředí tabulky,“ řekl před jarní částí pro klubový web trenér Milan Valachovič. 

Líšeň se přitom nachází na druhé příčce tabulky a má stejně bodů jako první Příbram. Vyloženě se tak nabízí, aby o první ligu zabojovala. Jak lze ale ze slov trenéra cítit, v klubu to opravdu není téma. 

Kde to naopak velké téma je, to je Vyškov. Ten se díky rokům koncepční práce a podpoře exotického majitele dostal na přední příčky a rozhodně nechce slevit. Pod vedením bývalého ligového obránce Jana Trousila chce do první ligy. „Máme ambiciózního majitele a byli jsme postaveni před to, že se máme pokusit o postup,“ řekl na rovinu Trousil.

Problém však vzniká v infrastruktuře. Vyškov hraje v Drnovicích, nicméně ani sídlo někdejšího ligového klubu nesplňuje současná kritéria. I proto se nahlas hovoří o tom, že by Vyškov musel hledat azyl jinde. V Brně, na Slovácku či v Olomouci.

Na úplném čele druhé ligy je v současnosti Příbram, u té se ale očekává pád. V zimě prosákly informace o finančních problémech, měnil se trenérský štáb a ničemu nepomohla také prohra v Karviné (0:1) v prvním jarním kole. 

Právě slezský tým je pravděpodobně tím posledním, který by ještě mohl zamíchat kartami. Karviná má společně s Líšní nejvyšší počet výher, má také nejvíce vstřelených branek.

Suma sumárum? Mezi favority se dají řadit víceméně čtyři týmy, kdo ale do ligy opravdu chce?

Je bezpečné říct, že Líšeň určitě ne, Příbram je s velkým otazníkem, a to i přes to, že ji nově vede zkušený Dušan Uhrin mladší. 

Karviná by se do ligy rozhodně ráda vrátila, jako jedna z mála týmů má také vyhovující podmínky. To by se mohlo nakonec ukázat jako klíčové. Jen vzpomeňte, jaké trable řešili činovníci Hradce Králové i Pardubic. Tedy týmů, které se do ligy dostaly, ale neměly vyhovující stadion. Slezané navíc udělali obří krok díky domácí výhře nad Příbramí.

O velký rozruch se může rozhodně postarat Vyškov. Pokud bude pokračovat v nastoleném trendu, minimálně baráž by mu neměla uniknout. 

Lídr F:NL se posílil v kategorii "last minute". U Litavky potvrdili nejen Maška, ale i další tři nové akvizice...