Manchester United zdolal Betis i v odvetě, ve čtvrtfinále EL je i Juventus

Fotbalisté Leverkusenu se střídajícím Adamem Hložkem v odvetě osmifinále Evropské ligy zvítězili 2:0 na hřišti Ferencvárose Budapešt a v součtu se stejným výsledkem z úvodního duelu postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepšími osmi celky je i Manchester United po výhře 1:0 na půdě Betisu Sevilla. Náskok z minulého týdne potvrdil i Juventus, který uspěl 2:0 ve Freiburgu. Los čtvrtfinále je na programu v pátek od 13:00.

Leverkusen poslal do vedení už ve třetí minutě Diaby a favorit si náskok po celý zápas hlídal. V závěru navíc přidal další zásah Adli. Hložek přišel na hřiště v 71. minutě místo Azmúna. Druhý český reprezentant Patrik Schick kvůli zranění k utkání do Budapešti neodcestoval.

O výhře Manchesteru United rozhodl v 56. minutě střelou zpoza vápna útočník Rashford, jenž se prosadil proti Betisu i před týdnem při výhře 4:1. Anglický reprezentant se šestou trefou v ročníku dostal do čela tabulky střelců soutěže. United vyřadili po Barceloně dalšího španělského soupeře.

Juventus po domácí výhře 1:0 udržel proti Freiburgu čisté konto i dnes. Klíčový moment duelu přišel těsně před pauzou, kdy dostal domácí Gulde po ruce ve vápně druhou žlutou kartu a následnou penaltu proměnil Vlahovič. V závěru přidal pojistku Chiesa. "Stará dáma" vyhrála devátý z posledních 11 soutěžních utkání.

Druhým italským celkem ve čtvrtfinále je AS Řím. "Vlci" uhráli v San Sebastianu bezbrankovou remízu a udrželi náskok 2:0 z úvodního vzájemného souboje.

Feyenoord v prvním zápase se Šachtarem Doněck remizoval, dnes ale ukrajinský tým deklasoval doma 7:1. Dvakrát se trefili Idrissi a Kökcü, jenž navíc přidal i asistenci. Loňský finalista Evropské konferenční ligy zaokrouhlil sérii bez porážky na 20 soutěžních zápasů, naposledy prohrál 27. října ve Štýrském Hradci.

Dál jde rovněž FC Sevilla, ačkoliv podlehla 0:1 na hřišti Fenerbahce. Andaluskému celku výsledek vzhledem k domácí výhře 2:0 stačil a nadále tak může pomýšlet na vylepšení vlastního rekordu čtyř triumfů soutěži. Sevilla navíc dvakrát ovládla i Pohár UEFA, předchůdce Evropské ligy.

Zástupce mezi nejlepší osmičkou bude mít i Belgie. Nováček v evropských pohárech Saint-Gilloise po úvodní přestřelce 3:3 nastřílel Unionu Berlín znovu tři branky, žádný neinkasoval a slaví historický postup.

Odvetná utkání osmifinále Evropské ligy:

Fenerbahce Istanbul - FC Sevilla 1:0 (1:0)
Branka: 41. Valencia z pen. První zápas 0:2, postoupila Sevilla.

Freiburg - Juventus Turín 0:2 (0:1)
Branky: 45. Vlahovič z pen., 90.+5 Chiesa. ČK: 44. Gulde (Freiburg). První zápas 0:1, postoupil Juventus.

Betis Sevilla - Manchester United 0:1 (0:0)
Branka: 56. Rashford. První zápas 1:4, postoupil Manchester.

Feyenoord Rotterdam - Šachtar Doněck 7:1 (3:0)
Branky: 24. a 38. z pen. Kökcü, 49. a 60. Idrissi, 9. Giménez, 64. Džahánbachš, 67. Danilo - 87. Kelsy. První zápas 1:1, postoupil Feyenoord.

Saint-Gilloise - Union Berlín 3:0 (1:0)
Branky: 18. Teuma, 63. Amani, 90.+4 Lapoussin. ČK: 80. Haberer (Union). První zápas 3:3, postoupil Saint-Gilloise.

Ferencváros Budapešť - Leverkusen 0:2 (0:1)
Branky: 3. Diaby, 81. Adli. První zápas 0:2, postoupil Leverkusen.

San Sebastian - AS Řím 0:0
ČK: 90.+8 Fernández (San Sebastian). První zápas 0:2, postoupil AS Řím.

Arsenal - Sporting Lisabon 1:1 po 90 minutách
Branky: 19. Xhaka - 62. Goncalves. První zápas 2:2, prodlužuje se.

Fotbalisté Fiorentiny, za které tentokrát nenastoupil český reprezentant Antonín Barák, zvítězili v odvetě osmifinále Evropské konferenční ligy na půdě Sivassporu vysoko 4:1 a stvrdili postup. Úvodní zápas před týdnem vyhrál italský favorit 1:0. Naopak na čtvrtfinále těsně nedosáhl Slovan Bratislava s dvěma Čechy Jurijem Medveděvem v sestavě a Jaromírem Zmrhalem na lavičce. Slovenský šampion neudržel doma s Basilejí náskok 2:0 a vypadl po penaltovém rozstřelu.

Zatímco úvodní zápas středopolař Barák coby střídající hráč jediným gólem rozhodl, tentokrát zůstal jen lavičce Fiorentiny. Sivasspor, který postoupil ze skupiny na úkor pražské Slavie, v domácí odvetě smazal manko v 35. minutě, kdy se výstavně trefil Yesilyurt. Jedenáctý celek italské ligy ale ještě do poločasu srovnal a po změně stran třemi góly otočil stav. Fiorentina si připsala šestou soutěžní výhru po sobě.

Slovan po nadějné venkovní remíze 2:2 v Basileji v odvetě už v 17. minutě vedl 2:0 poté, co se trefili Abubakari a bývalý sparťan Kucka. Bratislavský celek ale doma stejně jako v říjnovém vzájemném duelu ve skupině dvoubrankový náskok neudržel. Švýcarský tým ve třetí z čtyř nastavených minut vyrovnal a vynutil si prodloužení.

V jeho závěru vystřídal trenér Weiss brankáře a místo Chovana poslal na rozstřel Trnovského, nezvyklý taktický tah mu však nevyšel. Zatímco hosté proměnili všechny čtyři penalty, za Slovan selhali úvodní dva exekutoři Kucka a Barseghjan.

Obránce Medveděv, který jednou skóroval před týdnem v úvodním zápase, odehrál celých 120 minut, naopak další z Čechů záložník Zmrhal zůstal jen na lavičce. Slovanu těsně unikl postup do čtvrtfinále, i tak dosáhl na největší úspěch na evropské scéně od roku 1969, kdy vyhrál tehdejší Pohár vítězů pohárů.

Historický postup do čtvrtfinále evropských pohárů vybojoval Lech Poznaň. Úřadující polský mistr v Djurgaardenu hájil náskok 2:0 z úvodního domácího duelu a ve 44. minutě mu nahrálo vyloučení Danielsona. V početné převaze pak Lech v poslední čtvrtině zaznamenal všechny tři branky.

Odvetná utkání osmifinále Evropské konferenční ligy:

Sivasspor - Fiorentina 1:4 (1:1)
Branky: 35. Yesilyurt - 44. Cabral, 62. Milenkovič, 78. vlastní Gutas, 89. Castrovilli. ČK: 81. Arslan (Sivasspor). První zápas: 0:1, postoupila Fiorentina.

Djurgaarden - Lech Poznaň 0:3 (0:0)
Branky: 77. Marchwiňski, 90.+1 Kvekveskiri, 90.+2 Skóraš. ČK: 44. Danielson (Djurg.). První zápas: 0:2, postoupila Poznaň.

Slovan Bratislava - Basilej 2:2 po prodl. (2:2, 2:0), na pen. 1:4
Branky:
11. Abubakari, 17. Kucka - 53. Calafiori, 90.+3 Amdouni. První zápas: 2:2, postoupila Basilej.

West Ham United - AEK Larnaka 4:0 (1:0)
Branky: 47. a 49. Bowen, 21. Scamacca, 65. Mubama. ČK: 44. Ledes (Larnaka). První zápas: 2:0, postoupil West Ham.

Alkmaar - Lazio Řím 2:1 (1:1)
Branky: 28. Karlsson, 62. Pavlidis - 21. Felipe Anderson. První zápas: 2:1, postoupil Alkmaar.

Nice - Šeriff Tiraspol 3:1 (1:0)
Branky: 30. Laborde, 53. Moffi, 79. Brahímí - 54. Tapsoba. První zápas: 1:0, postoupilo Nice.

Villarreal - Anderlecht Brusel 0:1 (0:0)
Branka: 73. Slimaní. První zápas: 1:1, postoupil Anderlecht.