FIFA zvažuje nové pravidlo milosti pro týmy, které dostávají debakl

FIFA zvažuje nové pravidlo milosti pro týmy, které dostávají debakl

Shodou okolností to byla potupa Manchesteru United (0:7 proti Liverpoolu), která vzbudila v očích šéfa FIFA rozhodčích soucit, a proto se rozhodl zvážit aplikaci nového pravidla „milosti“.

Rudí ďáblové před dvěma týdny podlehli Liverpoolu na Anfield Road 0:7 a jednalo se tak o nejvyšší debakl, jaký kdy v rámci své historie Premier League utržili. O tomto výsledku se všude psalo a diskutovalo, což připomnělo FIFU k uvažování.

Šéf rozhodčích, kterého zejména mnozí čeští fanoušci budou znát, Pierluigi Collina uvedl, že je cílem hrací dobu kvůli neustálému zdržování co nejvíce roztahovat. To je ten důvod, proč se na mistrovství světa v Kataru a posléze i v mnoha dalších ligách začalo nastavovat 8 a více minut nad rámec základní hrací doby.

Ačkoliv v drtivé většině případů bude toto pravidlo aplikováno, najde se i pár výjimek, kde se na jeho zavedení trvat nebude. Příkladem nám mají být zápasy, které se předem rozhodnou v klasických devadesáti minutách. Pokud někdo bude dostávat takový debakl, například právě 0:7, není třeba přidávat deset minut nad rámec hrací doby. V podstatě není třeba přidávat vůbec nic. Této novince se má říkat „pravidlo milosti“.

„Od mistrovství světa nám jde o to, abychom si brali zpátky čas, o který kvůli neustálému zdržování během základní hrací doby přicházíme. Hráči většinou cíleně zdržují a pak zápas končí, aniž by se odehrálo čistých devadesát minut. Proto nyní tlačíme na všechny velké ligy, aby poctivě přidávaly 8 a více minut,“ povídal Collina.

„Vzhledem k výsledkům, které jsme však viděli teď nedávno, jsme dospěli k závěru, že v jistých případech toto pravidlo nemusíme dodržovat. Říkáme tomu pravidlo milosti, a pokud se stane, že nějaké mužstvo vede 4 nebo 7:0, pak rozhodně není potřeba přidávat dalších deset minut. Takové utkání je předem rozhodnuté,“ líčil Collina.

„Jinak by tomu bylo v případech, pokud by se jednalo o pohár, kde je každý gól důležitý. Tam bychom to pravidlo nechali stejné. Pokud ale v domácí lize někdo vede rozdílem třídy, můžeme učinit výjimku, aby se nastavily pouhé tři minuty. V takovém případě to necháme na osobním úsudku arbitra, co se bude zrovna nacházet na hřišti. I když sami víte, že když padne šest branek, dochází k mnoha zdržováním, každá oslava zabere čas, takže by se pak mělo hrát dalších patnáct minut, ale vzhledem k úplně jasnému výsledku to nebude nutné,“ rozpovídal se Collina pro server The Times.