Konec rozptylování útočníků při pokutových kopech? FIFA po MS jedná o změně

Konec rozptylování útočníků při pokutových kopech? FIFA po MS jedná o změně

Argentinský brankář Emiliano Martinez vyhrál na mistrovství světa pokutový rozstřel jak proti Nizozemsku, tak i ve finále proti Francii. Častokrát si však před zákroky pomáhal tzv. psychickou hrou, jíž rozlaďoval penaltové exekutory.

Mnoho lidí si jistě pamatuje, jak se Martinez na MS choval. Několik slavných fotbalových person se kvůli tomu ozvalo a brankářovo chování označilo za ostudné. Zejména, co pak předváděl po zisku zlaté trofeje.

Cílem FIFA je se v této hře neustále posouvat a zlepšovat, aby její pravidla byla přijatelná pro všechny. A protože Martinez tuto laťku překročil, zvažuje nyní vedení FIFA změnu, kterou většina fanoušků nepochybně uvítá.

„Po zkušenostech z mistrovství světa v Kataru hodlá FIFA zavést tzv. ‚Martinezovo pravidlo‘. Brankářům bude pod výstrahou karetního napomenutí zakázáno jakkoliv rozptylovat exekutora pokutového kopu,“ píše španělský deník Marca.

Jelikož mělo vrchní fotbalové vedení během týdne zasedání, kde tyto plánované změny nastínilo veřejnosti, dá se jejich zavedení v praxi očekávat od příští sezony.

Kromě rozptylování brankářů se řešilo například i to, kolik minut se má v zápasech nastavovat. Na MS to bylo vždy osm a více. Tato doba odpovídala ztracenému času, o který se během základní hrací devadesátiminutovky kvůli zdržování přišlo.

FIFA již teď apeluje na všechny velké ligy, aby tuto změnu přijaly mezi své. Výjimka bude udělena pouze v těch zápasech, kde je o výsledku rozhodnuto. Tam bude nastavený čas dle vlastního osobního pocitu i nadále určovat hlavní arbitr.