Dřív by Áda Šádek trenéra už dávno odvolal, říká Pivarník. Kouče Bílka ale hájí

Dřív by Áda Šádek trenéra už dávno odvolal, říká Pivarník. Kouče Bílka ale hájí
ROZHOVOR

Z možných 21 bodů jich získali jen 11, z pozice lídra tabulky se propadli na současné třetí místo. Fotbalistům plzeňské Viktorie se na jaře zkrátka nedaří. Vidět to bylo hlavně minulý víkend na Slavii, kde v druhé půli propadli i herně. Co si o přešlapování mužstva myslí bývalý trenér Plzně Roman Pivarník? A jaký názor má na to, že Michal Bílek zůstává dál u kormidla?

“Na úvod třeba říct, že v minulé sezoně Plzeň všechny překvapila. Získala titul a dostala se pak i do Ligy mistrů, což asi nikdo nečekal. Po finanční stránce to klub nejspíš zachránilo, v těžkých situacích se kabina dokázala semknout. Tak už to někdy bývá, v dobrých časech se však paradoxně dařit přestalo. Jarní výsledky dobré zkrátka nejsou a v Plzni to moc dobře ví. Myslím, že všechno začalo už v prvním kole s Hradcem, jemuž Viktorka podlehla 1:2. Tímhle všechno odstartovalo. Od té doby Plzeň hledá, kudy z toho ven,“ prohlásil Pivarník v rozhovoru pro eFotbal.

Na svůj bývalý klub však nechtěl být moc přísný. Zmínil objektivní příčiny, proč se teď tak nedaří. “Kádr Plzně je opravdu kvalitní, zároveň je ale třeba vidět dvě věci. Zaprvé to, že hodně kvalitních ofenzivních hráčů bylo v úvodu jara zraněných, respektive se po zranění vraceli a neměli adekvátní formu. Navíc je česká liga strašně vyrovnaná. Obzvlášť letos, kdy může porazit každého,“ povšiml si uznávaný a zkušený lodivod.

Jednou věcí jsou však výsledky. Tou druhou pak to, že ani pod tlakem okolí Bílek na hře týmu skoro nic nemění. “O tom můžeme polemizovat, zrovna Míša Bílek je ale typ trenéra, co dokáže střídat rozestavení. Naučil hrát Plzeň se čtyřmi vzadu i jen v trojce. Na druhou stranu to není kouč, který by změny dělal rád. To všichni ví. Nikdy nebude lítat zprava doleva a zuřivě vše měnit. On má něco vyzkoušené, něčemu věří. A dokud to jen trochu půjde, bude se toho držet dál. Ví, co mu přineslo úspěch, doufá, že to samé mu ho přinese zas. V tomhle je konzistentní a těžko mu to vyčítat. Zkrátka doufá, že se to zlomí. Je sice pravdou, že na jaře poztrácel s týmem už dost bodů, ze hry o titul však Plzeň ještě není,“ zdůraznil technický ředitel slovenského fotbalového svazu.

I on sám by ale čekal, že se do základu už prosadí Matěj Vydra. Nejvýraznější zimní posila, která celý podzim sice byla mimo hru, zdravotně by však měla být již dlouho zcela v pořádku. “Možná to tak ale není, třeba ho začalo trápit něco jiného. Pokud ne, určitě je otázkou, zda by neměl hrát od začátku. Už jen z pohledu toho, aby se do mužstva víc etabloval, což se nyní samozřejmě neděje,“ podotkl Pivarník.

Tak jako tak je jasné, že plzeňský trenér o svůj flek nepřijde. Majitel klubu ho neodvolá. “Áda Šádek se Míšu Bílka rozhodl podržet a já to asi chápu. Na druhou stranu, dřív by trenéra odvolal už dávno. Něco o tom vím. Já byl v Plzni vyhozen z prvního místa v tabulce. V Sigmě ze třetího, přitom o rok později Olomouc spadla z ligy,“ pousmál se hořce Pivarník.

A jak podle něj zvládne Viktoria dnešní domácí souboj s Klokany, které dříve rovněž trénoval? “Bohemka dokáže být pro každého soupeře nepříjemná, bylo tak tak i za mě. Dokonce si nevybavuji, jestli taková Slavia nad námi tenkrát dokázala alespoň jednou vyhrát. I teď je Bohemka fakt skvěle nastartovaná, hlavně venku předvádí velké výkony. Zdolat ji bude pro Plzeň hodně tvrdý oříšek,“ uzavřel šestapadesátiletý fotbalový odborník.