Je to lepší hráč, než jsem byl já. Má větší srdce zamakat, řekl populární Švancara o synovi

Je to lepší hráč, než jsem byl já. Má větší srdce zamakat, řekl populární Švancara o synovi
ROZHOVOR

Nemusí to trvat vůbec dlouho a v dresu Zbrojovky bude v lize běhat další Švanci. Nesmírně talentovaný, teprve šestnáctiletý Daniel Švancara podepsal nedávno svou první profesionální smlouvu. A samozřejmě právě doma v Brně, za které válčí zatím v kategorii do 17 let. Jak moc je na něj hrdý táta Petr? A proč by to měl jeho syn dotáhnout dál než on? Nejen o tom mluvil bývalý skvělý útočník v rozhovoru pro eFotbal.

“Když jsem byl ještě na ostrově, samozřejmě mě dost trápilo, že nemám žádné zprávy o fotbale. Především pak o Zbrojovce a o mém synovi, jenž s ní zrovna podepsal profesionální smlouvu a dostal pozvánku na reprezentační turnaj v Izraeli. Vůbec jsem netušil, jak to celé dopadlo. Naštěstí dobře, s mladým je všechno zcela v pořádku,“ řekl Švancara o svém nástupci, jenž by stejně jako on mohl jednou patřit k hvězdám brněnského fotbalu. Našlápnuto má víc než solidně.

“Jsem na něj fakt moc pyšný. Je to pracovitej kluk, v mnoha ohledech chytřejší, než jsem v jeho letech býval já. Není tajemstvím, že já jsem tomu tolik zase nedával, on je ale cílevědomější. Ve fotbale chce něco dokázat a tvrdě si za tím jde. Pro fotbal dělá maximum. Je to lepší hráč, než jsem byl já. Dává góly a vydobyl si silnou pozici i v mládežnické reprezentaci,“ tetelí se legendární útočník.

Jsme v Česku, takže se samozřejmě najde dost těch, co jeho synovi úspěch nepřejí. Nebo třeba ano, ale tvrdí, že mu cestičku vyšlapal táta. “Takových chytráků, co ho nazývali protekčním klukem, bylo samozřejmě spoustu. Tvrdili, že jsem mu to vyběhal, ale jsou to totální nesmysly. Proč by fotbal nehrál, když na něj má? My už jsme si nepřející kecy dávno oplakali, to už máme naštěstí za sebou. Je mu 16 let a je vyrovnaný s tím, že závistivci budou bohužel vždycky,“ podotkl Švancara.

“Jeho snem je hrát fotbal na profesionální úrovni, oblékat dres Zbrojovky. Bylo by moc fajn, kdyby tam běhal další Švanci. Líbí se mi, co všechno pro to dělá. A že má kolem sebe trenéry, kteří mu v jeho fotbalové dráze mohou hodně pomoci. Jde i o to, že díky technologiím má daleko víc informací, než jsem měl já. My jsme dostali míč a šli jsme na věc, dneska je už všechno hodně o datech. Přesně ví, kolik toho odběhal, v čem je hodně dobrý a kde naopak musí třeba přidat. Navíc má daleko větší srdce zamakat, než jsem míval já,“ pousmál se populární player.

Mladý Daniel Švancara začínal jako útočník, pak se vydal spíše do zálohy. “Vůbec se však nebojím, že by mu tenhle přesun mohl nějak ublížit. Góly bude chystat i dávat, přesně tak to plní už dnes v reprezentaci do 16 let i v brněnské sedmnáctce. V tomhle se dost potatil, kromě zakončení má i fantastickou přihrávku. Umí vyslat spoluhráče do vyložené šance,“ libuje si hrdý otec.

Ale je tu ještě jedna věc, kterou mají společnou. Oba mají rádi originální gólové oslavy. “V tomhle se potatil taky. Už teď občas vymýšlí různé srandy, zároveň ho ale upozorňuju, že trenérům se to většinou moc nelíbí. Samozřejmě je možné, že mu to pak dají trochu sežrat. Bavíme se o tom, učím ho větší pokoře, než jsem měl já. Je ale jasné, že až dá v lize gól Spartě nebo Baníku, tak určitě něco vymyslí,“ pousmál se Švancara.