Za 3 roky bude muset stát brankář k penaltě zády. A když ji chytí, bude čelit nepřímému kopu, směje se Maignan

Za 3 roky bude muset stát brankář k penaltě zády. A když ji chytí, bude čelit nepřímému kopu, směje se Maignan

V letní přestávce se budou kapku upravovat fotbalová pravidla, s tím, že nejvýraznější změnou má být ustanovení týkající se chování gólmanů při pokutových kopech. Strážci svatyně podle nových podmínek nebudou moci nijak rozptylovat exekutory a i když to ještě není zavedeno, první kritické ohlasy už jsou na světě. Chystané změny se v žádném případě nelíbí jedničce francouzské reprezentace i AC Milán Mikeu Maignanovi.

Rada Mezinárodní fotbalové federace IFAB, která dlouhá léta určuje nové směry a trendy fotbalových pravidel, chystá novou úpravu, která se týká pokutových kopů. Spouštěcím momentem pro jednání o úpravách řádů bylo chování argentinského gólmana Emiliana Martíneze během finále mistrovství světa v Kataru. Reakce přichází rychle. Už od 1. července nebudou brankáři moci dráždit a obtěžovat střelce penalt. 

V penaltovém rozstřelu na mistrovství světa byl Martínez klíčovou postavou nejen díky svému postřehu na brankové čáře. Velkou práci odvedl i před samotnými exekucemi francouzských fotbalistů, které zdárně vyváděl z koncentrace. Martínezovy taktické a psychologické manévry pomohly Argentině k zisku titulu mistrů světa.  

Od léta ale už rozhodčí nebudou podobné chování brankářům tolerovat. A co víc, zakázan bude třeba i brankářův pohyb na brankové čáře.

Mike Maignan na mistrovství světa nebyl, kvůli zranění ho musel vynechat a spoluhráčům z francouzského týmu fandil jen na dálku u televize. Martínezovy manévry ho sice musely štvát, jako gólman pro ně ale má pochopení. A nyní svým komentářem dal najevo, že s novelou vůbec nesouhlasí. "V roce 2026 bude muset stát brankář k penaltě zády. A pokud ji chytí, bude následovat nepřímý kop," píše na svém twitterovém účtu jedna z hvězd italské Serie A.

V novele pravidel se uvádí, že brankáři se před penaltami nebudou smět dotýkat tyčí ani břevna. Dokonce bude také zakázáno rozptylovat střelce pohyby ze strany na stranu či mluvit na protihráče. 

Nová pravidla pamatují i na zdržování provedení penalty, tak jako to udělal Martínez, když na mistrovství světa přicházejícím střelcům odkopl míč. Brankáři se nakonec nebudou smět chovat "neuctivě", což zahrnuje i různé způsoby oslav v případě chycené penalty.

Maignan naposledy čelil penaltě v pátek, v průběhu prvních zápasů kvalifikace mistrovství Evropy, když Francie deklasovala Nizozemsko 4:0. Střelu Memphise Depaye v páté minutě nastavení zlikvidoval pohotovým skokem k levé tyči a poradil si i s následnou dorážkou.

Tak nevýrazný nebyl Mbappé minimálně posledních 20 zápasů. To jsem opravdu nikdy neviděl, přiznal šéf Irů

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.