Je to ztráta, jako komplikaci bych to ale neviděl. To ze mě byla po remíze zrůda, řekl Rada o duelu v Moldávii

Je to ztráta, jako komplikaci bych to ale neviděl. To ze mě byla po remíze zrůda, řekl Rada o duelu v Moldávii
ROZHOVOR

Nejdřív fotbalový koncert proti Lewandovskému a spol. (3:1), pak blamáž v Moldavsku (0:0). Fotbalový nároďák ukázal na startu kvalifikace dvě tváře. Teď jde o to, která byla ta pravá. Jaký názor na věc má legendární trenér Petr Rada?

“Musím říct, že proti Polsku hráli Češi velice dobře. Trenér Šilhavý trefil základní sestavu, všichni kluci podali fakt skvělý výkon. Navíc nám strašně pomohly dvě rychlé branky, které soupeře viditelně rozhodily. Není náhoda, že skórovali všichni tři hráči Sparty, kteří si svou pohodu z klubu přenesli i do reprezentace. Trenér zkrátka vsadil na hráče s dobrou aktuální formou a ti se mu za to náležitě odvděčili,“ prohlásil Rada pro eFotbal s tím, že Poláci nám však cestu ke třem bodům celkem usnadnili.

“Ten bláznivý začátek je samozřejmě rozhodil, po celý zápas bylo na jejich straně hodně nepřesností. Navíc hráli všechno na Lewandovského, kterého si naše obrana dokázala velmi dobře pohlídat. Celý zápas jsme kontrovali, na našem výkonu jsem neviděl slabinu. Všechno do sebe zapadlo,“ dodal uznávaný kormidelník.

Po skvělém představení s největším favoritem skupiny byla následná výhra v Moldávii jasnou povinností, jenže přišel šok. Bezkrevný výkon bez patřičného pohybu znamenal remízu 0:0 a první kvalifikační ztrátu. Navíc na místě, kde to nikdo nečekal.

“Každý počítal na prstech, kolik dáme gólů, jenže tam už to tak dobré prostě nebylo. A důvodů je samozřejmě víc. Svou roli sehrálo i hodně špatné hřiště, navíc se projevily vynucené změny po zápase s Polskem. Souček tam měl velmi dobrou šanci, nějaké možnosti si vypracovali i domácí. Nakonec však neskóroval nikdo,“ poznamenal Rada, který ale s kritikou šetřil.

“Ten zápas nám nevyšel, rozhodně bych to ale nebral nijak tragicky. Fotbal v Evropě se vyrovnává, ani do Moldavska nemůžete jet s tím, že ho prostě přejedete. Chápu, že fanoušky výkon zklamal, že každý očekával vítězství. Nestalo se, kvalifikaci jsme ale rozjeli i tak dobře. Remíza v Moldavsku je sice ztráta, pořád se však jedná o plusový bod,“ konstatoval bývalý trenér českého nároďáku a zavzpomínal na zápas, v němž reprezentace pod jeho vedením remizovala v Severním Irsku.

“Kdybyste věděl, co já jsem si o sobě tenkrát vyslechl, jaká jsem to byla pro fotbalový národ zrůda, že jsem tam s týmem nezvítězil. Pevně doufám, že trenér Šilhavý teď nebude prožívat něco podobného. Znovu říkám, že je to ztráta, jako komplikaci bych to ale neviděl. Věřím tomu, že náš tým má velký potenciál, že se nemusíme bát, že bychom ze skupiny nepostoupili,“ uvedl Rada.

Otázkou však je, proč Šilhavý nevystřídal dřív než v 74. minutě. Zvlášť když viděl, že na hřišti to nefunguje. “Já se za to do něj pouštět určitě nebudu. On je teď trenér nároďáku a na takové rozhodnutí má plné právo,“ uzavřel slavný kouč.

Slavia-Olomouc, Sparta-Brno, Boleslav-Plzeň, Bohemians-Slovácko, City-Liverpool, Bayern-Borussia, Neapol-AC!