Jak vybrat akční kameru?

Jak vybrat akční kameru?

Žijete aktivně a dobrodružně? Prožíváte nevšední situace, věnujete se zajímavým sportovním aktivitám? A rádi byste si všechny své výkony nebo zážitky nahrávali, abyste se mohli pochlubit svým známým nebo se sami radovat ze svých úspěchů? Pak musíte hledat kameru, která zvládne natáčet akci i v těch nejnáročnějších podmínkách. Víte, jak vybrat akční kameru?

Nutnost splnit více požadavků

Náročné podmínky potřebují řešení, která splňují celou řadu podmínek. Například držení obrazu při vibracích, voděodolnost při použití při potápění nebo v dešti, kvalitní úhel záběru, současně ovšem malé rozměry a nízkou váhu. Kamera by také měla být celkově opravdu odolná, a především snadno ovladatelná.

TIP: Chcete se naučit používat akční kamery naplno? Věnujte čas prozkoumání všech jejich funkcí. Pomoci vám může například tento seriál článků.

Co nejlepší rozlišení

Kvalitu obrazu určuje hlavně dostatečné rozlišení. Základem by mělo být alespoň Full HD, ale pokud cílíte na opravdový TOP, pak volte 4K rozlišení a více. Přehled označení:

 • rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů),
 • rozlišení Ultra HD (3840 × 2160 pixelů),
 • rozlišení 4K (4096 × 2160 pixelů),
 • rozlišení 5,3K (5312 × 2988 pixelů),
 • rozlišení 8K Ultra HD (7680 x 4320 pixelů).
Baterie

Levnější modely mají běžně nižší parametry baterie a je pak logické, že se při využívání kamera rychleji vybije. Možné je ale koupit modely, které vydrží natáčení klidně po celý den. Takže kapacitu můžete volit podle předpokladu, jak často budete kameru zapínat.

Konektivní připojení

Jakékoli video, které při své outdoorové nebo adrenalinové činnosti budete natáčet, budete chtít pravděpodobně i co nejsnadněji přesunout do nějakého zařízení, kde si je budete moci prohlédnout. Záznamy tak můžete při správném propojení shlédnout v mobilním telefonu, tabletu, počítači nebo třeba na televizní obrazovce.

Multi využití? GoPro

Mezi nejznámější typy akčních kamer patří bezesporu GoPro. Jedná se o typy kamer, které je možné využívat například pro záběry z jízdy na kole, na motorce, při lyžování, při potápění, slézáni skal a podobně. Značka GoPro patří mezi průkopníky řešení videí v terénu, a to především proto, že modely akční kamery GoPro mají řadu vychytávek, jak je upevnit prakticky kamkoli, současně zajišťují spolehlivý chod a velmi dobrý obraz a zvuk.

Funkce videa

Vhodná akční kamera by měla nabídnout více funkcí k využitíOvládání je možné mechanicky přímo na kameře, ale pokud potřebujete více pohodlí a nesundávat pořád kameru, abyste ji mohli nastavit, můžete volit takové typy, které mají speciální ovladače. K ovládání kamery je dokonce možné využít i mobilní aplikaci. Je to stejně snadné, jako v dnešní době využívat online casino v mobilu, třeba oblíbené české Betano.

Časovač – je oblíbený nejen pro klasické fotoaparáty, ale i pro akční kamery. Nastavíte si tak spuštění kamery v určitý čas, nebo s několikavteřinovým zpožděním.

Slow-motion – výborná funkce pro vytvoření velkého množství snímků zpomalením videa.

Smyčka – jde o klasické nahrávání záznamu, které ovšem po naplnění maže nejstarší záznam.

Dlouhá expozice – lze využít pro tvorbu fotografií během dlouhého časového úseku.

Časosběr – slouží k prezentaci dlouhého časového úseku v krátkém videu.

Výhody akčních kamer
 • Natáčení nejrůznějších adrenalinových a jinak náročných aktivit,
 • současně minimální váha i velikost, takže kamera při činnostech prakticky nezavazí,
 • možnost umístění kamery na helmu, na batoh, na oblečení, na řídítka a další místa,
 • skladnost kamery, kterou využijete i při turistických aktivitách, kde je třeba omezit váhu zavazadel,
 • snadné propojení s jinými zařízeními k rychlému sledování natočených snímků,
 • široký úhel záběru kamery atd.