Jak by mohla dopadnout základní část FORTUNA:LIGY? Vyletí Jablonec, nejhorší bude Zlín a první bude Sparta

Jak by mohla dopadnout základní část FORTUNA:LIGY? Vyletí Jablonec, nejhorší bude Zlín a první bude Sparta

Základní část FORTUNA:LIGY se sprintem blíží ke svému konci. Po třiceti kolech sice nic definitivního nebude, ale i tak půjde o důležitý obrázek, který ukáže, o jaké pozice budou týmy bojovat. Jak by to mohlo dopadnout?  

Začněme od spodu. Na poslední, tedy šestnácté pozici, teď najdeme Zlín. A dle nás tam bude i po kompletních třiceti kolech. Tým Pavla Vrby nemá čím překvapit. V podstatě ani není kde brát kvalitu. Okolo týmu navíc nepanuje dvakrát veselá atmosféra, zájem diváků také není bůhvíjaký. Ničemu nepomáhá ani los. Výjezdy do Mladé Boleslavi, Plzně či Liberce, z toho moc bodů nekouká.

Jen o fous uniknou Teplice, které dle nás nakopne nový trenér. A dál? Pardubice se v klidu vyhnou posledním dvěma příčkám, pak je situace o něco zamotanější.

Nechce se věřit tomu, že Baník nevyleze alespoň do prostřední skupiny. Níž tím pádem spadne na jaře nevýrazné Brno, a to společně s tápajícím Libercem. Pod Ještědem se údajně hovořilo o změně trenéra, ale zatím to vypadá, že Luboš Kozel sezonu dojede.

Na hraně prostřední a spodní skupiny se budou motat České Budějovice. Ty se v poslední době ukazují velmi solidně a z domácího stadionu dělají místo, kam se nechce nikomu. S prázdnou odjela Slavia, Baník i Bohemka.

Pokud Jablonec přes reprezentační přestávku nezapomněl na věci, které mu šly, nemusí se bát. Může jít o jednoho z největších skokanů sezony. Pokud se výsledky ustálí na podobné normě jako před pauzou, může se podržení trenéra Davida Horejše ukázat jako perfektní tah. Jablonec totiž na jaře jede více než solidně – prohry přišly jen na stadionech pražských S. Domácí remíza se Zlínem se také dá odpustit, vždyť Jablonec prohrával už 0:2.

O místo v horní polovině se Jablonec bude prát s Mladou Boleslaví. Ta konečně ustálila výsledky a výkony. Pořádné prověrky přijdou hned ze startu: dva domácí zápasy se Slavií a Plzní, pak výjezd na Bohemku. Pokud Škodovka zvládne urvat nějaké body, nemusí se o prostřední skupinu bát.

Kdo by se naopak bát mohl, to je Hradec Králové. Ten hraje nepříjemný fotbal, na zápasy proti němu se soupeři netěší. Do očí bijí dvě jarní výhry na Baníku a Plzni, ale kromě toho? Bída. Vyřazení v poháru v Budějovicích, v lize čtyři prohry, dvě remízy. I přes to, že hrají v azylu, je "domácí“ bilance alarmující – Votroci prohráli pět posledních utkání doma!

Předek tabulky je pak jasný. O čtvrté místo, které se v případě pohárového triumfu jednoho z pražských S stává evropským, se pobijí Slovácko, Bohemians a Olomouc.

Velmi napoví už tento víkend, jelikož Slovácko zajíždí do Ďolíčku, Sigma do Edenu. Je jasné, že rozhodovat se bude až v nadstavbě, nicméně do ní půjde v nejlepší pozici Slovácko, hned před Bohemkou. Olomouc bude dohánět marně.

Třetí místo je rezervované pro Plzeň. A to první? Nápovědu dá derby, ale bylo by alibistické se na něj spoléhat. Mnohem lépe působí Sparta, Slavia měla před reprezentační pauzou jiné starosti. Bude to velmi těsné a je klidně možné, že na konci základní části bude stav stejný jako nyní – tedy, že budou mít oba stejně bodů. My si ale myslíme, že o pár bodíků půjde na první místo Sparta.