Karviná zdolala doma Vyškov, ale tabulce dál vládné Příbram. Rezerva Sparty přetlačila Táborsko

V 21. kole Fortuna národní ligy se střídaly týmy na čele. První místo tabulky nejprve nakrátko obsadila Karviná, která si ho vysloužila domácí výhrou 2:0 proti silnému Vyškovu. Avšak během sobotního programu se do pozice lídra druhé ligy vrátila Příbram, která otočila utkání na Dukle z 1:0 na 1:2. Třinec doma získal bod proti rezervě Sigmy a posunul se mimo sestupové pozice. Tam se dostaly rezervy pražských S, které odehrají svá utkání v neděli.

21. kolo druhé fotbalové ligy:

Karviná - Vyškov 2:0 (0:0)

Branky: 64. Boháč, 86. Memič. Rozhodčí: Petřík - Hurych, Dohnálek. ŽK: Soukeník - Dweh, Cabadaj, Lahodný. Diváci: 1035.

Karviná pokračovala ve velmi dobré jarní formě, když držela čtyřzápasovou sérii bez prohry a v posledním kole zvládla porazit Táborsko 3:2. V tabulce se tak stále nacházela na druhé pozici a byla s Příbramí v přímém souboji o první příčku. Dostat se na ni mohla už po tomto duelu, čekal na ni ovšem velmi těžký soupeř. Moravský celek byl totiž v tabulce jen o jeden bod za domácími.

Diváci na skromně zaplněném stadionu v Karviné sledovali v prvních minutách svižný fotbal. Krátce po čtvrthodině hry se v dobré palebné pozice ocitl Jaroslav Málek, střele ale nedal potřebnou razanci, díky čemuž si Antonín Kinský s jeho pokusem poradil. Chvíli nato se do samostatného úniku dostal Fahad Bayo, jenž si sice poradil s brankářem, míč však do sítě kvůli obrannému zákroku domácích nedostal. Ugandský kanonýr se do poločasové přestávky připomněl ještě jednou, jenže ani tentokrát to neskončilo gólovým zápisem, neboť jeho rána po zemi těsně minula pravou tyč.

Zkraje druhé půle zahrozili Slezané z rohového kopu, když po skrumáži propadl míč až k Boháčovi, jenž mu ale nedal potřebnou razanci. Změna skóre tak přišla až v 64. minutě. Lví podíl na přesném zásahu měl Adeleke Akinyemi, který na přední tyči prodloužil Málkův centr z pravé strany, jenž skončil až u Boháče, jehož doklepnutí ve skluzu se ukázalo jako gólové. Chvíli nato mohl navýšit vedení Lukáš Budínský, proti tomu se však skvělým zákrokem vytáhl Kinský. Pojistku tak přidal až v 86. minutě Amar Memič, jenž dorazil střelu Rajmunda Mikuše.

Důležitý souboj tak nakonec ovládla Karviná. Ta se v příštím kole střetne 16. dubna s rezervou Sparty, Vyškov se o den dříve utká s Třincem.

Líšeň - Chrudim 1:1 (1:0)

Branky: 28. Lutonský - 89. Firbacher. Rozhodčí: Hocek - Mokrusch, Dobrovolný. ŽK: Šumbera - Průcha, Kesner, Hašek. Diváci: 512.

Po dvou prohrách v řadě Líšeň zabrala a v posledním kole zvítězila nad rezervou Sigmy 2:1. Marvani se tak stále nacházeli v přední linii tabulky s pouhou tříbodovou ztrátou na první Příbram. Tentokrát je na domácí půdě čekal duel s Chrudimí. Ta se dostala do povědomí fanoušků druhé nejvyšší soutěže tím, že již pětkrát za sebou a celkově devětkrát v letošním ročníku remizovala.

Do utkání však vstoupili Východočeši lépe. Hned ve druhé minutě využil chyby v defenzivě brněnského celku Jan Záviška, jenž si šikovně navedl balon z pravé strany do vápna, odkud vypálil. Jeho jedovatou střelu zvládl Tomáš Vajner vyrazit, avšak jen na hlavu dobíhajícího Matyáše Kodýtka, který ve vyložené šanci branku netrefil. Líšeň se do nadějného útoku dostala až po 20 minutách, Floder si ale pokus na bližší tyč pohlídal a míč vyrazil. Z následného rohu se Marvani opět propracovali k zakončení, tenktorát však balon zamířil vysoko nad břevno. Zvýšená aktivita domácích vyústila v úvodní gól na začátku 28. minuty, kdy se povedenou přízemní ranou na zadní tyč prezentoval Lutonský.

Hned zkraje druhé půle vzbudil rozruch v ochozech brněnského stadionu sebevědomý průnik Adriána Čermáka, který byl zastaven důraznými zadáky Chrudimi. Podle sudího si však defenziva Východočechů nepomohla zákrokem proti pravidlům, a tak jediný hvizd, který se rozezněl, byl ten od nespokojených fanoušků z hlediště. Líšeň byla lepší i nadále. Ostrou pumelici vyslal ze střední vzdálenosti Tom Ulbrich, tu ale Floder tygřím skokem vytěsnil na roh. Duel nabídl i ve zbytku času další slibné možnosti, skóre se ale změnilo až v 89. minutě, kdy hostům po špatné domluvě líšeňské defenzivy remízu zajistil akrobatickým zakončením Firbacher.

Chrudim se tak opět nevzdala oblíbeného výsledku a odnesla si ze zápasu bod. Následující ligové klání odehraje 15. dubna, kdy se střetne s Opavou. Marvani svedou o den dříve bitvu s Jihlavou.

Třinec - Sigma Olomouc B 1:1 (0:0)

Branky: 52. Hrdlička - 47. Kramář. Rozhodčí: Kvítek - Vyhnanovský, Mojžíš. ŽK: Samiec - Zlatohlávek, Galus. Diváci: 279.

Hráči Třince remizovali ve 21. kole Fortuna národní ligy na vlastním stadionu s rezervou olomoucké Sigmy 1:1. Góly začaly padat až po změně stran, když se nejprve ve 47. minutě prosadil hostující Denis Kramář, na kterého ovšem jen o pět minut později odpověděl krásně mířenou střelou k levé tyči Lukáš Hrdlička. Tým z města proslaveného železárnami se tak i přes získaný bod na svého soupeře nedotáhl a i nadále okupuje spodní patra tabulky.

Poslední dva vzájemné duely Třince s rezervou Olomouce ve druhé lize skončily bezbrankovou remízou a podobnou podívanou možná mohli diváci očekávat znovu. Ani jeden z týmů totiž neoplýval nejlepší formou. Slezané se stále krčili na spodku tabulky a Hanáci měli zase od začátku září na kontě jen dvě ligové výhry. Hrozilo jim tak, že se na ně v případě prohry domácí bodově dotáhnou.

Diváci na stadionu Rudolfa Labaje sledovali vyrovnaný úvod zápasu, ve kterém si ani jeden z týmů brankové příležitosti nevytvořil. Jako první zahrozili v 18. minutě třinečtí fotbalisté. Střelu Lukáše Holíka nejprve zblokoval hostující hráč, následná dorážka Ondřeje Machuči zamířila pouze vysoko nad. S přibývajícím časem se do pozice aktivnějšího celku dostali Slezané. Ve 34. minutě pálil Machuča z nadějné pozice pouze do hráče soupeře, o čtyři minuty později zamířila střela Lukáše Hrdličky po sérii odrazů těsně vedle pravé tyče branky Tadeáše Stoppena. Zbylá část úvodního dějství již další šance nepřinesla.

Hanáci nevydařený první poločas hodili za hlavu a krátce po návratu ze šaten se ujali vedení, když centr Filipa Uriči z levé strany prošel až k nohám Kramáře, který se s notnou dávkou štěstí prosadil střelou doprostřed branky. Vedení olomouckých mladíků však netrvalo dlouho, již v 52. minutě se z vyrovnávací trefy radoval Hrdlička, jehož projektil zpoza pokutového území zamířil přesně k pravé tyči Stoppenovy klece. Ani jeden z celků na gólové hody z úvodu druhé půle nenavázal. V 69. minutě zakončoval po rohovém kopu střelou z voleje Martin Foltýn, pokus si však cestu mezi tři tyče nenašel. V 83. minutě mohl tři body modrým přisoudit Jan Fiala, hlavičku 21letého záložníka ale pohotovým zákrokem zneškodnil Jiří Adamuška.

Třinec tak opět na olomoucké mladíky nevyzrál. V příštím kole 15. dubna jej čeká duel s dalším hanáckým celkem, a to Vyškovem. Sigma o den později přivítá Varnsdorf.

Dukla - Příbram 1:2 (1:2)

Branky: 5. Matějka - 36. Uhlíř (vlastní), 42. Zeronik. Rozhodčí: Krejsa – Šimáček, ČernoevičŽK: Havelka, Červenka (oba Dukla).  Diváci: 1174.

Příbram čekala dosud nejtěžší zkouška v jarní fázi sezony. Do cesty se jí totiž postavila Dukla, která zvítězila ve čtyřech duelech v řadě a velmi nenápadně se blížila první trojce celé soutěže. Středočeši naopak v posledním kole překvapivě padli s Varnsdorfem, a opět tak potvrdili kolísavou formu. Kvůli dvěma prohrám z posledních pěti klání byli dokonce i přes druhé místo v tabulce velkým kurzovým outsiderem.

Už v páté minutě se po obrovské minele jednoho z obránců Příbrami k míči prodral Lukáš Matějka, jenž následně obešel brankáře Severočechů a uklidil míč do prázdné brány. Po úvodní rychlé brance se obraz hry vyrovnal, ovšem obě strany měly problém s vytvářením šancí. Známý bouřlivák Petr Rada musel sáhnout do sestavy už ve 21. minutě, poněvadž se zranil Daniel Kozma. Fatální chybu v rozehrávce udělali i domácí fotbalisté a hosté ji dokázali patřičně využít. Centr z pravé strany nechytatelně do vlastní sítě srazil střídající Uhlíř. Ještě před koncem poločasu se hostům podařilo stav otočit. Opět byl vidět Uhlíř, jenž podklouzl v klíčové situaci, díky čemuž mohl sám na branku postupovat Zeronik, který poté krásně přeloboval gólmana.

Příbram mohla krátce po poločasové přestávce vedení ještě navýšit. Přímý kop Václava Dudla se po nedůrazném odhlavičkování dostal k Zeronikovi, který pořádně zaměstnal Filipa Radu. Po hodině hry měli výhodu rohového kopu Pražané. Pavel Moulis zkusil ohrozit přímo brankáře, jenže ten jeho nečekaný pokus vyboxoval nad. Krátce nato přišly velké šance na obou stranách, ale ani jedna neskončila gólovou radostí. Čtvrt hodiny před koncem základní hrací doby opět zahrozil Zeronik, který ovšem v plné rychlosti nedokázal trefit zařízení. Ke slovu se dostali i Slezané, když po Moulisově ráně dorážel Štěpán Šebrle, jenž však mířil nad bránu. V úplném závěru měl tutovku k vyrovnání Matějka, jehož nůžky nakonec skončily těsně vedle levé tyče.

Tým z Příbrami tak nakonec dotáhl utkání do vítězného konce a připsal si velmi důležité tři body. Další ligový zápas sehraje 14. dubna doma proti rezervě Slavie, Dukla změří o den později síly s Vlašimí.

Opava - Jihlava 1:1 (1:0)

Branky: 32. Rataj - 90+7. Svoboda. Rozhodčí: Opočenský – Vodrážka, Cichra. ŽK: Šigut, Omale - Araujo-Wilson, Lacko, Selnar.  Diváci: 1081.

Opava prožívala ve druhé nejvyšší soutěži velmi složité období, jelikož naposledy zvítězila 30. října proti Táborsku. Od té doby táhla mizernou sérii 10 ligových duelů v řadě bez vítězství, což ji dostalo až na 13. příčku těsně před sestupové pásmo. Pokud se mu chtěla alespoň trochu vzdálit, pak potřebovala porazit doma Jihlavu. Ta ovšem nebyla vůbec jednoduchým soupeřem, jelikož na jaře ještě neprohrála.

Úvod utkání byl z obou stran opatrnější a šlo spíše o boj ve středu hřiště. Mírně aktivnější byl slezský celek, avšak dlouho se k zakončení nedostal. První pořádná šance přišla až ve 21. minutě, kdy dělovku Vojtěcha Hranoše vytáhl Adam Jágrik. Hned nato zahrozil ještě Nigerijec Solomon Omale, jehož razantní střela skončila na boční síti. Ve 32. minutě už to Opavě vyšlo. Průniková nahrávka našla Rataje, jenž nakonec trefil jednoho z bránících hráčů do zad, od kterého se míč odrazil do míst, kam Jágrik neměl šanci dosáhnout.

Rataj byl aktivní už od úvodních sekund druhého dějství. Hned v jeho první minutě totiž opět pořádně provětral Jágrika. Ten jeho střelu musel vyrazit na roh. Jihlavský gólman se musel činit i o chvíli později, když vytáhl ránu Omaleho. V 59. minutě byl při chuti opět Rataj, jenže aktivní útočník tentokrát orazítkoval břevno. Pět minut před koncem měli domácí šanci na pojistku, ale Hranošova střela mířená k pravé tyči skončila kvůli teči jednoho z bránících hráčů vedle. V úplném závěru se Jihlavě podařilo srovnat, když se v sedmé nastavené minutě prosadil z přímého kopu Svoboda.

Opava tak opět nedokázala dotáhnout utkání do vítězného konce a získala jen bod. V dalším kole se 15. dubna střetne s Chrudimi, Jihlava změří o den dříve síly s Líšní.

Prostějov - Vlašim 0:4 (0:1)

Branky: 13. Horský, 58. Svoboda, 69. Suchan, 88. Vejmola (vlastní). Rozhodčí: S. Volek – D. Žurovec, P. Pospíšil. ŽK: Bialek - Horský. Diváci: 380.

Zatímco na podzim byla Vlašim jen stínem týmu, který v loňském roce vybojoval postup do baráže, vstup do jara vyšel Středočechům výtečně. Rytíři v posledních třech utkáních neztratili jediný bod a neinkasovali žádný gól. V Prostějově naopak panovala úplně rozdílná nálada. Hanáci po zimní pauze nevyhráli ani jednou a jejich náskok na sestupové příčky činil před začátkem kola už jen dva body.

Úvod přinesl spíše ofenzivní trápení z obou stran, ale vizuální převahu získala Vlašim. Středočeši záhy využili první vážnou šanci k otevření skóre, když ve 13. minutě utekl defenzivě Hanáků Horský a propálil Luďka Vejmolu střelou k bližší tyči. O osm minut později mohl Prostějov vyrovnat, avšak nikdo nedokázal doklepnout míč za záda Matyáše Vágnera, jenž musel předtím vyrážet střílený centr Roberta Bartolomea. V závěru prvního poločasu se Rytíři dostali v rychlém sledu do dvou obrovských šancí na vstřelení pojišťovací branky, v obou případech však střely orazítkovaly jen brankovou konstrukci. Jednu z nich zahodil dokonce Suchan, nejlepší střelec soutěže.

Záhy po změně stran se Hanáci dostali do velkého závaru, jenže defenziva Vlašimi situaci bezchybně zvládla. To bylo z útočné snahy Prostějova všechno, v 58. minutě totiž přišla pro domácí studená sprcha, jelikož se po krásné akci hostů prosadil středočeský Antonín Svoboda, jenž poslal míč do odkryté branky. Následně na hřišti Rytíři zcela dominovali a tým z Hané působil odevzdaným dojmem a Vlašim svou převahu přetavila v další dva góly. V 69. minutě nejdříve Vejmola nestačil na střelu Suchana mířící na zadní tyč a následně si v 88. minutě prostějovský brankář srazil míč do vlastní sítě.

Vlašim si udržela jarní 100% bodovou bilanci a odvezla si z Moravy všechny body. V dalším kole Hanáci zavítají 16. dubna do Táborska, Vlašim o den dříve pohostí Duklu.

Sparta Praha B - Táborsko 2:1 (0:1)

Branky: 61. Schánělec, 84. Vydra z pen. - 10. Mach. Rozhodčí: Kotala - Bureš, Šafránková. ŽK: Hodouš, Váňa - Mach, Novák, Koné. Diváci: 422.

Rezerva pražské Sparty zvítězila ve 21. kole Fortuna národní ligy v domácím prostředí nad Táborskem 2:1. Skóre otevřeli už v 10. minutě hosté, mladíci z hlavního města však zbraně nesložili a po několika slibných šancích vyrovnali zásluhou Tomáše Schánělce, na něhož navázal v 84. minutě z pokutového kopu Patrik Vydra. Lví podíl na vítězství měl i brankář Filip Nalezinek, jenž před penaltou předvedl dva klíčové zákroky, které udržely Pražany ve hře. Jihočeši tak stále čekají na první vítězství v jarní části sezony, jejich soupeř naopak díky třem bodům vyplul ze sestupových vod.

Jarní fáze druhé nejvyšší české soutěže pro rezervu Sparty odstartovala úspěšným derby, od té doby však ve třech zápasech získala jen bod. Dobrou zprávou pro ni mohl být fakt, že každý ze tří vzájemných duelů s Táborskem hraných ve Fortuna národní lize ovládl tým vedený jako domácí. Tou špatnou naopak večerní klání A-týmu v Pardubicích, z toho důvodu se kouč Petr Janoušek nedočkal téměř žádného posílení z Letné.

Diváky zvedl ze sedadel hned ve druhé minutě Maxmilián Lehocký, ranní rozcvičku v podobě gólových oslav jim ale nedopřál. Svůj únik přes polovinu hřiště totiž nedokázal chladnokrevně vyřešit a zakončil do brankáře. Příležitost k rychlému útoku dostali v 10. minutě i hosté a zhostili se jí o poznání lépe. Matouš Varačka potáhl míč po pravém křídle a naservíroval ho před bránu, kde se z klubka hráčů dokázal prosadit tečovanou střelou Jan Mach. Hned vzápětí navíc mohl hlavou zvýšit Pavel Novák, domácí však zachránila tyč. Hra se i ve zbytku prvního dějství přelévala ze strany na stranu, ofenzivní snahu obou celků ovšem srážely nepřesnosti.

Po změně stran se čekalo na první velkou šanci celou čtvrthodinu. Amath Cissé prostrčil patou balon do vápna na rozběhnutého Vydru, jenž se perfektně zorientoval a vybídl Schánělce k vyrovnávací trefě z bezprostřední blízkosti. Pro zakončujícího útočníka se jednalo o první druholigový zásah od červencového duelu s Vyškovem. Vrátit vedení na stranu Táborska mohl v 74. minutě opět Mach, proti jeho střele z první se však blýskl Nalezinek. Talentovaný brankář podržel své spoluhráče i při následujícím rohovém kopu, když nebezpečně hlavičkoval Mamadou Koné. Oba zákroky byly o to důležitější, že v 84. minutě Rudí vybojovali pokutový kop. K exekuci se postavil Vydra a neomylně zamířil pod břevno.

Vzájemné střetnutí tak počtvrté v řadě ovládl domácí tým. Sparta se odlepila z předposledního místa tabulky a v příštím kole 16. dubna přivítá Karvinou. Tentýž den bude hrát na svém stadionu i Táborsko, které vyzve Prostějov.

Varnsdorf - Slavia Praha B 1:0 (1:0)

Branka: 45.+3 Osmančík. Rozhodčí: Dorušák - Pochylý, Lakomý. ŽK: Ludvíček - Labík, Beran. Diváci: 985.

Fotbalisté Varnsdorfu zvítězili ve 21. kole Fortuna národní ligy na domácím hřišti nad rezervou pražské Slavie 1:0. Jediný přesný zásah duelu zařídil v nastavení první půle hlavičkující Pavel Osmančík, jenž se trefil ve druhém utkání v řadě. Tým ze severu Čech se tak vrátil do boje o příčky zaručující baráž, na které „Vanďák“ ztrácí již pouhý bod, naopak mladíci z hlavního města setrvali na posledním místě tabulky.

Varnsdorf byl stále v reálném boji o postup do Fortuna ligy, a to i přesto, že jarní část sezony pro něj nezačala ideálně. Svěřenci Miroslava Holeňáka vyhráli z posledních čtyř klání jen jednou a do utkání s rezervou Slavie vstupovali po prohře s Duklou 3:4. Sešívaní se ovšem také neprezentovali oslnivou formou, když po zimní přestávce dokázali zdolat pouze Třinec. Jejich výsledky se také projevovaly na postavení v tabulce, kde se nacházeli na poslední příčce.

Měření sil celků z opačných pólů tabulky začalo opatrně a na první vážnou šanci utkání si diváci na stadionu V Kotlině museli počkat. Až ve 23. minutě se dostal k zakončení z bezprostřední blízkosti slávistický mladík Ebrima Singhateh, ale jeho pokus změnu skóre nepřinesl. Zkraje 39. minuty měli velkou šanci i Severočeši, střela Osmančíka však těsně minula pravou tyč. Toho to ovšem dlouho mrzet nemuselo. Po rohovém kopu v nastaveném čase prvního poločasu to byl právě Osmančík, který svou přesnou hlavičkou poslal domácí do vedení.

Do druhého dějství vstoupila aktivněji slávistická rezerva a už ve 49. minutě mohlo být vyrovnáno. Gólovou radost Singhateha ale zhatil zvednutý praporek pomezního sudího. V dobrém světle se pak prezentoval zejména domácí gólman Martin Vaňák, který v 60. minutě nejprve kryl nebezpečnou střelu mířící pod horní tyč a po následném rohovém kopu reflexivně vyboxoval hlavičku z bezprostřední blízkosti. Přestože si slávisté dokázali několik slibně vypadajících šancí vytvořit, ve finální fázi se trápili a ke vstřelení branky jejich pokusy nevedly.

Domácí tak dotáhli zápas do vítězného konce a získali důležité tři body. Dalším soupeřem jim bude 16. dubna B-tým olomoucké Sigmy, rezerva Slavie změří o dva dny dříve síly s Příbramí.