Rozhodčí v Česku? Ať si kluby zametou před vlastním prahem a až potom někoho kritizují, nabádá trenér Pulpit

Rozhodčí v Česku? Ať si kluby zametou před vlastním prahem a až potom někoho kritizují, nabádá trenér Pulpit
ROZHOVOR

Už jen tři kola zbývají odehrát do konce základní části FORTUNA:LIGY, po níž si slovo vezme atraktivní nadstavba. Jeden z klíčových zápasů jara se odehrál minulý víkend, kdy se v derby “S“ zrodila divoká remíza 3:3. Ke svatému grálu se tak ani jeden z týmů nepřiblížil, Plzeň ovšem nabrala ještě větší ztrátu. A pěkná mela je i na chvostu, kde se utéct hrobníkovi z lopaty pokusí Zlín s Pardubicemi.

Z pražského derby byli všichni nadšení, hlavně fanouškům se muselo dost líbit. Jak jste ho ale viděl z pozice trenéra?
Fotbal se hraje pro lidi, takže pokud byl vyprodaný stadion, padlo šest gólů a hrálo se v celkem slušném tempu, všichni museli být spokojení. O něco méně asi fotbalisté Sparty, kteří očekávali vítězství. To slávisté by před utkáním bod brali, vítězství byli ale nakonec blíž než soupeř. Připravil je o něj až vlastní gól v nastavení.

Nebyl tenhle souboj i jakýmsi potvrzením toho, že velké zápasy zvládá pořád lépe Slavia?
To já říkám už dlouho, že na tu nejvyšší úroveň mužstvo Sparty ještě nedorostlo. Chybí mu zkušenosti, které Slavia nasbírala v těžkých pohárových zápasech. Uplatnila je i právě v derby. Navíc svého soka částečně zaskočila rozestavením i způsobem hry, na což Sparta neuměla reagovat.

Co jste říkal na to, jakým způsobem zvládl derby teprve osmadvacetiletý rozhodčí Dalibor Černý?
Že je vidět, že když kluby nebudou na sudí vytvářet zbytečné tlaky, tak i ti čeští umí odřídit těžké a vyhrocené zápasy. Zkrátka je důležité si zamést před vlastním prahem, udělat si pořádek ve svých řadách a až potom někoho kritizovat. Rozhodčí jako takoví totiž nejsou prvopočátkem špatných výkonů.

Byly ale časy, kdy místo těch českých byli pro největší ligové šlágry upřednostňováni jejich kolegové z ciziny. Aktuální trend se zdá být mnohem sympatičtější…
Od toho je tam komise, která z nějakého důvodu pověřila řízením posledního derby pana Černého. A tentokrát vybrala na jedničku.

I tady se hraje třetí liga! Pět nejhezčích stadionů v MSFL

Kaňkou na derby byl ale incident, k němuž došlo po zápase mezi fanoušky Slavie a Janem Kuchtou…
Musím říct, že fanoušci Slavie jsou už delší čas na jiném levelu, ti by se nad sebou měli trochu zamyslet. Zároveň však rozumím tomu, že zrovna přeběhlictví prostě žádný fanda netoleruje. I tohle ale patří ke koloritu současného fotbalu a je třeba se s tím smířit. Hráči jdou zkrátka tam, kde jim dají co nejlepší smlouvu. Klubismus tak z fotbalu mizí pryč a mě osobně to hodně mrzí. Takový je už ale vývoj ve společnosti.

Nenaběhl si však sám Kuchta? Tím, že fanouškům Slavie umožnil se s ním dostat do kontaktu?
Po takovém zápase by ke kontaktu fanoušků s hráči soupeři dojít nikdy nemělo. Alespoň takový je můj názor na věc. Zvlášť když se dá celkem snadno předvídat, že některé věci fanoušci neodpouští.

Využít remízy v derby mohla Plzeň, jenže prohrála 1:2 na hřišti Ostravy. Vyřadila se tím ze hry o titul?
V tomto zápase se stalo prakticky to samé, co Baník potkalo už před týdnem na Slovácku. Tedy že mu soupeř daroval tři body. A ano, podle mého je Plzeň ze hry o titul už venku.

Trenér tam však zůstává dál stejný, naopak Brno se rozhodlo ho vyměnit. A premiéru Martin Hašek zvládl, jeho tým udolal 2:1 Pardubice…
Zase se však opět ukázalo, že Brno je dneska hlavně Kuba Řezníček. Troufám si tvrdit, že bez něj by Zbrojovka hrála o holé bytí a nebytí.

Pardubice se na jaře dokázaly rozjet, teď se však zdají být zas v útlumu. Vidíte to stejně?
Mám pocit, že právě mezi nimi a Zlínem se rozhodne o tom, kdo přímo sestoupí do druhé ligy. Napovědět by mohlo už příští kolo, kdy Zlín hraje v Plzni a Pardubice čeká derby s Hradcem Králové. Jeden z nich bude toho Černého Petra nejspíš držet i na konci soutěže.