Nedokážu si představit, že by Pelta byl tak dlouho bez fotbalu, říká Pulpit. Na hře Baníku žádný výrazný progres pořád nevidí

Nedokážu si představit, že by Pelta byl tak dlouho bez fotbalu, říká Pulpit. Na hře Baníku žádný výrazný progres pořád nevidí
ROZHOVOR

Snad ještě víc než poslední ligové výsledky rezonuje českým fotbalem čtvrteční resumé soudu Miroslava Pelty. Ještě nedávno první muž tuzemské kopané byl za svou dotační kauzu odsouzen k šesti letům vězení, de facto už podruhé. Sice se odvolal, nadějně však jeho budoucnost moc nevypadá. Stejně jako ta Romana Berbra, jenž se verdikt za své nekalosti teprve dozví. K nim oběma, ale samozřejmě hlavně k zápasům vloženého středečního kola, se vyjádřil slavný český trenér Martin Pulpit.

Začněme tím, jak se vám líbil šlágr mezi Spartou a Plzní. Splnil vaše očekávání?
Byl to poměrně vyrovnaný zápas, v němž se i Plzeň snažila o ofenzivní způsob hry. Celkem vysoko napadala, po přestávce se už ale zatáhla a soustředila se hlavně na defenzivu, hrála více na remízu. To se jí docela dařilo, Sparta si ve druhé půli prakticky nevytvořila žádnou vyloženou šanci. Nakonec uhrála tři body až díky gólu z penalty v poslední minutě nastaveného času.

Nezopakovala Plzeň de facto stejnou chybu jako už na Slavii, kde vlastní pasivitou taktéž nechala soupeře zápas zvrátit?
Nevíte, co trenér říkal hráčům o půli. Zda menší aktivita směrem dopředu bylo strategií, nebo to tak prostě vyplynulo ze hry. Sparta měla ve druhé půli převahu, zároveň se jí však nedařilo se přes obranu Viktorie dostat. Takřka žádné šance si nevytvořila.

Minule jste se zastal Rafia Durosinmiho, který dostal příležitost i na Letné a skóroval. Asi v něm tedy něco je…
Myslím si, že určitě ano. Já sleduji veškeré soutěže v České republice, o hráčích mám dobrý přehled. Zrovna v Durosinmim vidí slušný potenciál, na Spartě vstřelil krásný gól. Jen nevím, proč byl střídán. Údajně si o to sám řekl. Pravdou ale je, že po jeho stažení byla Plzeň směrem dopředu méně nebezpečná než s ním.

Předpokládám, že teď už je Viktoria ze hry o titul opravdu venku…
Ve fotbale se může stát cokoliv. Plzeň si však bude v nadstavbě hrát vlastní soutěž. Zaměří se na to, aby na konci ročníku brala třetí místo.

Slavia vyhrála 2:0 na Baníku, ale úplně přesvědčivé to nebylo…
Jasně, ale jsou z toho důležité tři body. Když hrajete o titul a vyhrajete utkání venku, navíc góly v závěrečných minutách, je to vždycky pozitivní.

Co Baník? Ukazuje se, že alespoň na konci jara se zvednul?
Abych byl upřímný, já na hře Baníku žádný výrazný progres pořád nevidím. Sice nedávno vyhrál na Slovácku i pak s Plzní, k oběma vítězstvím však přišel jako slepý k houslím.

Ještě bych se zastavil u zápasu Zlína s Bohemkou…
U toho se snad zastavovat ani nebudeme, ne? (s úsměvem)

TOP momenty magnetu kola na Letné: Durosinmiho krása, horská dráha emocí i pocta Šuralovi

Nepřijde vám ale, že Bohemka ztrácí na konci sezony dech?
To bych ani neřekl. Jen ji teď opustilo to, co mančaft zdobilo hlavně na podzim, kdy dokázal vcelku pravidelně vyhrávat na hřištích soupeřů. Teď tam dvakrát po sobě nezískal nic, navíc na Slavii a ve Zlíně inkasoval celkem sedm branek. I tak je ale pro mě Bohemka i nadále největším favoritem na celkové čtvrté místo.

O dva body za ní se drží Slovácko, ale herně teď moc dobře nevypadá.
Můj názor je takový, že pokud Slovácko nezačne co nevidět přestavbu týmu, tak se řítí do dost velkého průšvihu. Současný kádr je totiž přestárlý a v tomto složení už naději na lepší budoucnost moc nemá.

Co trenér Martin Svědík? Není ve Slovácku už přece jen moc dlouho?
Je to trenér, který chce ze současného kádru vyždímat maximum. Už mu ale nejde tolik o budoucnost, o zapojení mladých hráčů. Alespoň já tohle ve Slovácku moc nevidím.

A ještě jedna věc, poměrně čerstvá. Šéf Jablonce Miroslav Pelta byl za svou dotační kauzu ve čtvrtek odsouzen k šesti letům vezení. Stejný verdikt slyšel u soudu už podruhé, samozřejmě se však hned na místě odvolal. Co na to říkáte?

Zase budu upřímný. Já ho mám rozděleného do dvou rolí. Míra Pelta jako člověk, Míra Pelta jako fotbalový činovník. Když se náš společný kamarád Petr Pelikán dostal do velkých životních problémů, on byl jeden z mála, kdo se mu snažil hodně pomoci. Šlo o poměrně vysoké finanční částky.

A Pelta jako fotbalový funkcionář?
V této jeho pozici jsem s ním ne vždy souhlasil. Jsou to dva roky, co jsem za ním zajel do Jablonce a mezi čtyřma očima jsem mu řekl můj názor na určitě věci. A výše jeho trestu? Vzhledem k tomu, že to byl jeden z mála funkcionářů, co dokázal získat peníze, aby český fotbal neživořil, věřím tomu, že v odvolacím řízení ještě dojde ke změně trestu. Pro část lidí z fotbalového prostředí je Míra každopádně kontroverzní postava, hodně věcí určitě nebyly košer. On sám ale tvrdí, že si je už odpracoval. Jen mě překvapuje, vlastně nepřekvapuje, kolika lidem z fotbalového prostředí Míra pomohl a ti se teď k němu obrací zády nebo ho pomlouvají. A naopak lidé, na které zapomínal, ho teď výrazně podporují. Jako člověk, co miluje fotbal a neumí bez něj žít, si nedokážu představit, že by Míra byl tak dlouho bez něj. Nedokáže to totiž ani on.

Soud probíhá i s Romanem Berbrem. Jaký trest byste přál jemu?
Já nejsem ten, co by někdy pořádal hon na čarodějnice. Nejsem člověk, co by druhému přál jen to nejhorší. Ani Berbrovi. Ve fotbale pracoval stylem, jakým pracoval, šlo o jeho rozhodnutí. Jako vystudovaný právník Univerzity Karlovy mu ale přeji spravedlivý soud. Částečně si i myslím, že máslo na hlavě máme všichni z fotbalového prostředí, protože se někteří z nás báli k určitým věcem vyjadřovat nebo na ně alespoň reagovat. Českému fotbalu bych každopádně přál, aby v něm konečně zavládla profesionalita.

Pelta přerostl sám sebe, do kriminálu však nepatří. Zato bych mu sebral všechny jeho fotbalové funkce, říká Vízek