Sparta otočila v Liberci a ovládla základní část, Slavia a Plzeň v domácích prostředích pouze remizovaly

Fotbalisté Sparty vyhráli základní část první ligy. Letenští ve 30. kole zvítězili v Liberci po obratu v závěru 3:1 a před pětikolovou nadstavbou vedou tabulku o dva body před Slavií, která doma nečekaně jen remizovala s Hradcem Králové 1:1. Sparťané díky triumfu v základní části získali výhodu domácího prostředí v derby s vršovickým rivalem, které se ve skupině o titul odehraje v druhém kole.

Viktoria Plzeň - FK Teplice 1:1 (0:0)

Branky: 85. Chorý - 50. Hyčka. Rozhodčí: Hocek - Paták, Pospíšil. ŽK: Jemelka, Mosquera - Hora, Chaloupek. Diváci: 8670.
Plzeň: Staněk - Holík, Kaša, Jemelka, Sýkora - Vlkanova (56. Vydra), Kalvach, Květ, Mosquera (66. Jirka) - Chorý, Durosinmi (66. Kliment). Trenér: Bílek.
Teplice: Mucha - Hora, Chaloupek, Mičevič - Hyčka, Mareček, Urbanec (77. Sy), Trubač, Radosta (90.+6 Sarr) - Gning (77. Vachoušek), Žák (66. Jásir). Trenér: Frťala.

Fotbalisté Plzně zakončili základní část první ligy domácí remízou 1:1 s Teplicemi. Hosty v utkání 30. kola poslal do vedení v 50. minutě Alois Hyčka, v 85. minutě vyrovnal Tomáš Chorý. Západočeští úřadující mistři půjdu do nadstavbové skupiny o titul z třetího místa, odkud ztrácí 11 bodů na vedoucí Spartu a devět na druhou Slavii.

Plzeňští od začátku víc drželi míč, ale do zakončení se přes nejhorší defenzivu soutěže dlouho nedostávali. Naopak první těžký zákrok si připsal ve 25. minutě domácí gólman Staněk proti Trubačově ráně.

Na druhé straně Mosquera z přímého kopu zamířil těsně nad a poté kolumbijský křídelník minul i střelou z šestnáctky. Jinak Západočeši v ofenzivě působili bezzubě a teplický gólman Mucha, který zastoupil disciplinárně potrestanou jedničku Grigara, v úvodní půli nečelil jediné přímé střele.

Krátce po změně stran Mucha zlikvidoval Durosinmiho hlavičku. Severočeši chvíli nato v 50. minutě otevřeli skóre. Radosta nacentroval do pokutového území, Staněk míč rukou nejistě posunul na Hyčku a ten pohotově zakončil do odkryté branky. Dvaatřicetiletý krajní hráč zaznamenal premiérový ligový gól v sezoně a celkově desátý v nejvyšší soutěži.

Domácí mohli rychle vyrovnat, ale Chorý hlavičkoval o kousek mimo. Plzeňští favorité se do většího tlaku dostali až po 70. minutě. Chorého "nůžky" výborně vyrazil Mucha a teplickému brankáři z následného rohu pomohla tyčka při Jemelkově střele.

Viktoria se dočkala vyrovnání v 85. minutě. Po standardní situaci Jemelka vrátil míč před branku a Chorý dalším kopem přes hlavu i s pomocí břevna tentokrát překonal Muchu. Nejlepší týmový střelec dal 13. ligovou branku v ročníku.

Plzeňští v závěru soupeře sevřeli a sahali po obratu, ale střídající Kliment, Vydra ani Jirka slibné příležitosti neproměnili. Západočeši v lize neprohráli s Teplicemi poosmé za sebou, doma se "Skláři" v nejvyšší soutěži protáhli sérii bez porážky na 15 zápasů.

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 4:1 (2:0)

Branky: 9. Matoušek, 20. Jindřišek z pen., 54. Drchal, 89. Prekop - 79. Šulc. Rozhodčí: Batík - Caletka, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Vondra, Puškáč - Akpudje, Martinec. Diváci: 5679.
Bohemians: Jedlička - Hůlka, Křapka, Vondra - Köstl, Jindřišek, Jánoš (69. Morávek), Kovařík (82. Nový) - Matoušek (69. Hála), Drchal (90.+1 Mužík) - Puškáč (82. Prekop). Trenér: Veselý.
Jablonec: Hanuš - Akpudje (46. Patrák), Martinec, Král - Šulc, Souček, Hübschman, Polidar - Jovovič (65. Černák), Chramosta (74. Ikaunieks) - Sejk (14. Štěpánek). Trenér: Horejš.

Fotbalisté Bohemians 1905 v závěrečném 30. kole základní části první ligy porazili na svém hřišti Jablonec 4:1 a do nadstavbové skupiny o titul půjdou ze čtvrtého místa. Severočechy naopak čeká skupina o záchranu. Skóre v Ďolíčku otevřel v deváté minutě Jan Matoušek a ve 20. minutě proměnil pokutový kop domácí kapitán Josef Jindřišek, jenž se stal ve věku 42 let, dva měsíce a 16 dní nejstarším střelcem nejvyšší soutěže v samostatné historii. Další góly Pražanů přidali v 53. minutě Václav Drchal a 89. minutě Erik Prekop, za hosty pouze snížil v 79. minutě Pavel Šulc.

Bohemians ukončili základní část na čtvrtém místě se ziskem 48 bodů, čímž vyrovnali výkon z ročníku 2001/02. V minulé sezoně měli na 14. místě pouze 26 bodů a museli hrát skupinu o udržení a později i baráž. O záchranu si naopak stejně jako loni zahraje Jablonec, který se po výhře Českých Budějovic 3:1 nad Pardubicemi propadl vinou horších vzájemných zápasů na 11. místo za Jihočechy.

Bohemians vstoupili do utkání aktivně a už v deváté minutě šli do vedení. Matoušek si zpracoval na hranici vápna vysoký míč a pohotově ho poslal k bližší tyči. Někdejší hráč Jablonce potvrdil vynikající jarní formu. Všech šest ligových branek v ročníku nastřílel v posledních sedmi zápasech, do kterých zasáhl.

Domácí nastoupili v retro dresech, které připomínaly mistrovskou sezonu 1982/83, a slavnostní nálada možná hrála roli i po penaltovém faulu Akpudjeho na Drchala. Zaplněný Ďolíček vyvolal k exekuci pokutového kopu kapitána Jindřiška, jenž s jistotou proměnil. Svůj první gól od 23. srpna 2020 z respektu ke svému bývalému klubu, ve kterém před takřka 20 lety debutoval v nejvyšší soutěži, příliš neslavil. Dvaačtyřicetiletý defenzivní záložník se stal nejstarším střelcem první ligy a vzal rekord svému dnešnímu protihráči Hübschmanovi.

I Jablonec měl šance, Jedlička ale svůj tým podržel při Chramostově sólu i po Polidarově zakončení zblízka. Naopak zvýšit mohl Drchal, jenž poslal svou ránu těsně vedle tyče.

Třiadvacetiletý útočník se dočkal v 54. minutě. Puškáčovu hlavičku ještě Hanuš vyrazil, Drchal ale byl připravený s dorážkou. Hráč hostující ze Sparty dal šestý gól v ročníku a srovnal se s Puškáčem a Matouškem v čele týmové tabulky střelců.

Severočeši potřebovali vzhledem k vývoji utkání České Budějovice - Pardubice bodovat, dokázali ale už jen jednou snížit. V 79. minutě proběhl obranou Šulc a z nenápadné akce vstřelil čtvrtý gól v sezoně. Skóre se mohlo vzápětí znovu změnit, kdyby Drchal proměnil samostatný únik, Hanuš ale jeho pokus o lob vystihl. Výsledek tak uzavřel až střídající Prekop svou pátou trefou v ligovém ročníku.

Jablonec prohrál s dnešním soupeřem i druhý ligový duel v sezoně a nezvítězil pošesté za sebou. Pražané uspěli po předchozích dvou venkovních prohrách, doma vyhráli počtvrté v řadě.

1. FC Slovácko - Zbrojovka Brno 1:0 (1:0)

Branka: 24. Reinberk. Rozhodčí: Všetečka - Vodrážka, Hádek - Klíma (video). ŽK: Reinberk - Hrabina. ČK: 86. Souček (Brno). Diváci: 5224.
Slovácko: Nguyen - Reinberk (76. Trávník), Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček, Havlík - Sinjavskij, Mihálik (72. Vecheta), Petržela (72. Holzer) - Šašinka (64. Juroška). Trenér: Svědík.
Brno: Berkovec - Hrabina (74. Hladík), Souček, Tijani, Granečný (74. Nečas) - Hlavica (74. Divíšek), Texl - Falta (85. Blecha), Ševčík, Alli - Řezníček. Trenér: Hašek.

Fotbalisté Slovácka porazili v závěrečném 30. kole základní části první ligy Brno 1:0 brankou Petra Reinberka ze 24. minuty. Tým z Uherského Hradiště tak skončil v tabulce na pátém místě a nadstavbovou skupinu o titul zahájí v sobotu v Plzni. Brněnský nováček, který dohrával závěr bez vyloučeného Filipa Součka, spadl na čtrnáctou pozici a boje o záchranu začne v sobotu na hřišti dvanácté Ostravy.

Slovácko vstoupilo do zápasu velmi aktivně a brzy si připravilo šance na otevření skóre. Dvakrát k tomu měl blízko Kalabiška, jednou chytil jeho hlavičku Berkovec a jednou šla střela mimo.

Brno v první půli vycházelo ze zabezpečené obrany a ojedinělých brejků, skórovat mohlo v 16. minutě, jenže Ševčík na malém vápně neusměrnil Alliho přesný centr mezi tyče.

Domácí se do vedení dostali ve 24. minutě. Na Kadlecův přetažený centr naběhl Reinberk, na jehož bombu pod břevno neměl Berkovec šanci zareagovat. Reinberk tak oslavil svůj 300. start dvanáctým gólem v nejvyšší soutěži.

Dominance slováckého týmu pokračovala i v dalším průběhu, nicméně ani Šašínka ani Sinjavskij vedení svého týmu nenavýšili. Estonský fotbalista zahodil i sólový nájezd v 57. minutě, který zlikvidoval Berkovec.

Po hodině zápasu Zbrojovka hru vyrovnala, udržela míč déle na svých kopačkách, ale možností k vyrovnání měla sporadicky. Nedostala se k němu ani v závěrečných minutách, kdy byl vyloučen Souček za faul na Trávníka.

Slovácko vyhrálo po dvou kolech, ale jen podruhé z posledních sedmi zápasů, Zbrojovka nedokázala venku v nejvyšší soutěži vyhrát podeváté za sebou.

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:3 (1:0)

Branky: 13. Valenta - 90. a 90.+11 obě z pen. Mabil, 90.+15 Kuchta. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Váňa - Adámková (video). ŽK: Ndefe, Rondič, Červ - Wiesner, Pavelka, Priske (trenér), Vitík, Vydra, Schánělec. ČK: 88. Ndefe. Diváci: 7258.
Liberec: Vliegen - Ndefe, Prebsl, Purzitidis - Fukala (77. Mikula), Červ, Valenta (84. Mészáros), Frýdek (65. Doumbia), Ghali (84. Preisler) - Olatunji, Tupta (77. Rondič). Trenér: Kozel.
Sparta: Kovář - Vitík, Panák (46. Pavelka), Vydra - Wiesner, Laci (61. Daněk), Sadílek (83. Goljan), Höjer - Karabec (82. Schánělec), Haraslín (46. Mabil) - Kuchta. Trenér: Priske.

Fotbalisté pražské Sparty po nevídaném obratu v závěru zvítězili v Liberci 3:1 a ovládli základní část první ligy o dva body před městským rivalem Slavií, která doma překvapivě pouze remizovala s Hradcem Králové 1:1. Letenští neprohráli od října v 17. kole po sobě.

Slovan vedl v utkání posledního 30. kola od 13. minuty po brance Matěje Valenty. Zdálo se, že Sparta po dlouhé době najde přemožitele, ale v 88. minutě Gigli Ndefe po faulu na Jana Kuchtu ve vápně uviděl druhou žlutou kartu. Z nařízené penalty skóroval střídající Awer Mabil. Poté se domácí Lukáš Červ dopustil ve vlastní šestnáctce faulu a australský reprezentant Mabil v 11. minutě nastavení dokonal z dalšího pokutového kopu obrat. Konečný výsledek stanovil bývalý hráč Severočechů Kuchta.

Sparta jako jediná na jaře v lize neprohrála a od říjnové porážky na Slavii 0:4 nenašla přemožitele v 20 soutěžních zápasech po sobě. Liberec prohrál po šesti kolech a v základní části skončil sedmý. Svěřenci trenéra Luboše Kozla si tak zahrají prostřední nadstavbovou skupinu o umístění, začnou proti Českým Budějovicím.

Spartě kvůli karetním trestům chyběli kapitán Krejčí mladší, Minčev a Zelený, vinou zranění nenastoupili Čvančara a Sörensen. V základní sestavě naskočili například devatenáctiletý obránce Vydra nebo dánský záložník Höjer.

Utkání nabídlo velmi opatrný začátek. Slovan ale skóroval hned z první šance ve 13. minutě. Frýdkův dlouhý nákop za obranu si zpracoval Valenta, který prostřelil gólmana Kováře. Domácí záložník si připsal druhou trefu v ligové sezoně a první od loňského září. V 19. minutě Tupta střelou z šestnáctky na Kováře nevyzrál. Naopak hosté domácího brankáře Vliegena v úvodním dějství téměř vůbec neohrozili.

Trenér Pražanů Priske poslal do druhé půle do hry Pavelku s Mabilem. V 53. minutě se domácí útočník Olatunji uvolnil ve vápně přes dva hráče, Höjer však jeho ránu zblokoval. Vzápětí na druhé straně stejně dopadla i rána dánského hráče a Pavelka z dorážky přestřelil. Po skoro hodině hry záložník Severočechů Frýdek zakončil těsně vedle.

Poté opět zahrozili Letenští. Jenže Kuchta ve velké šanci netrefil ideálně hlavou míč a Mabil obstřelem minul. Domácí v 78. minutě málem přidali pojistku, střídající hráči se však krátce po příchodu na hřiště neprosadili. Rondič trefil břevno a Mikulovu hlavičku vyrazil Kovář na roh.

V 87. minutě Mabil vyslal do úniku Kuchtu, jehož nedovoleně zastavil Ndefe. Angolský obránce byl navzdory protestům po druhé žluté kartě vyloučen. Místo vykartovaného tradičního exekutora penalt Krejčího mladšího vzal na sebe zodpovědnost Mabil, který nezaváhal. Pro australského reprezentanta šlo o první gól v české lize.

V nastavení ostře fauloval Vydra střídajícího Mészárose, sparťanský obránce však obdržel pouze žlutoz kartu. Rozhodčí Starý se po konzultaci s videorozhodčím šel podívat na opakované záběry, k překvapení všech však přezkoumal situaci v libereckém vápně, kdy Červ srazil k zemi Wiesnera. Následně nařídil pro hosty další penaltu, z níž Mabil v 11. minutě nastavení opět nezaváhal. Ve středu Letenští doma porazili obhájce titulu Plzeň 2:1 díky pokutovému kopu ve 14. minutě závěrečného nastavení.

V samém závěru ještě přidal pojistku Kuchta, jenž přehodil vyběhnutého Vliegena. Proti svému bývalému celku se dočkal jubilejního 50. ligového zásahu.

Sparta venku v lize prohrála jediný z posledních 16 zápasů a s 34 z celkových 68 bodů v sezoně je tam nejlepším týmem soutěže.

Slavia Praha - FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 19. vlastní Gabriel - 7. Kučera. Rozhodčí: Radina - Hájek, Hrabovský - Kocourek (video). ŽK: Ogbu, Zafeiris - Ryneš, Bajza. Diváci: 16.737.
Slavia: Kolář - Ousou (46. Masopust, 72. Traoré), Ogbu, Holeš - Douděra (60. M. Jurásek), Zafeiris, Oscar, Schranz (60. D. Jurásek) - Provod, Jurečka - Olayinka (31. Van Buren). Trenér: Trpišovský.
Hradec: Bajza - Klíma, Čech, Leibl (78. Pudhorocký, 90.+3 Rada) - Gabriel, Kodeš, Smrž, Ryneš - Kučera - Trusa (90.+1 Koubek), Vašulín. Trenér: Hejkal.

Fotbalisté Slavie ve 30. kole první ligy doma nečekaně jen remizovali s Hradcem Králové 1:1 a před nadstavbovou částí klesli na druhé místo tabulky o dva body za vedoucí Spartu. "Votroky" poslal v Edenu v sedmé minutě do vedení Jakub Kučera, Pražané v 19. minutě srovnali po vlastním gólu Adama Gabriela, ale navzdory velké převaze už obrátit stav nedokázali.

Slávisté na závěr základní části v patnáctém domácím utkání ligové sezony po předchozích 14 vítězstvích poprvé ztratili. "Votroci" s vršovickým týmem v nejvyšší soutěži potřetí za sebou neprohráli, vloni jim zkomplikovali pozdější neúspěšný boj o titul. Východočeši bodovali po dvou porážkách, obsadili osmou příčku a v semifinále nadstavbové skupiny o umístění je čeká souboj s Mladou Boleslaví, kde mají domácí azyl.

Královéhradečtí v předchozích dvou vzájemných ligových zápasech Slavii nečekaně porazili (v obou doma) a také dnes začali dobře. Na konci sedmé minuty se po dlouhém pasu odrazil za vápnem míč ke Kučerovi a jeho nepříliš umístěná střela překvapivě prošla domácímu brankáři Kolářovi přes rukavice do sítě. Hostující záložník skóroval podruhé v ligovém ročníku.

Pražanům pomohlo v 19. minutě k vyrovnání štěstí. Ousou nacentroval z pravé strany do vápna a dezorientovaný Gabriel z voleje napálil míč o břevno do vlastní branky. Po půlhodině musel z trávníku zraněný Olayinka, který nastoupil netradičně na hrotu útoku, a trenér Trpišovský místo něj nasadil Van Burena.

Slávisté sice drželi více než 70 procent času míč, ale ve zbytku první půle se už do gólové šance nedostali. Po přestávce Pražané stupňovali tlak. Hned ve 47. minutě Kolář kousek před brankou odvrátil "malou domů" a z následného útoku se po úniku na druhé straně prosadil Van Buren, jeho trefa ale kvůli ofsajdu neplatila.

"Červenobílí" se pak marně dožadovali penalty za ruku. V 52. minutě napálil odražený balon mimo střídající Masopust a Zafeirisův pokus vyrazil gólman Bajza. Hosté pak nápor favorita trochu otupili a v 65. minutě mohli sami udeřit. Vašulínovu střelu z úhlu ale vytáhl na roh Kolář a královéhradecký útočník tak nenavázal na branky z předchozích dvou vzájemných ligových duelů.

V 70. minutě po brejku hlavičkoval z úhlu na zadní tyči Van Buren, Bajza ale udržel balon před čárou. Poté vypálil nad Jurečka. Hosté i v závěru dokázali hrozit, v 82. minutě unikl po pravé straně Gabriel, jehož pokus vykopl Kolář.

Při více než devítiminutovém nastavení si slávisté vytvořili velký tlak, ale gól nedali ani při šanci Van Burena, který z malého vápna trefil Bajzu. Pražané v šestnáctém domácím ligovém utkání s Hradcem teprve potřetí ztratili body.

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:4 (1:2)

Branky: 45. Zmrzlý - 22., 25. a 80. Tijani, 63. Bitri. Rozhodčí: Nehasil - Machač, Matoušek. ŽK: Beneš, Zorvan - Lischka. Diváci: 8946.
Olomouc: Stoppen - Chvátal (46. Fortelný), Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Zifčák (46. Zorvan), Ventúra (75. Vaněček), Pospíšil, Breite (65. Kramář), Navrátil - Chytil. Trenér: Jílek.
Ostrava: Letáček - Juroška, Bitri, Lischka, Fleišman - Cadu (88. Jaroň), Miškovič (66. Buchta), Kaloč, Klíma (85. Kuzmanovič), Plavšič - Tijani (88. Almási). Trenér: Hapal.

Fotbalisté Ostravy v závěrečném 30. kole základní části první ligy vyhráli 4:1 v Olomouci. Třemi góly se na vítězství Baníku podílel Muhamed Tijani, jednu branku dal Eneo Bitri. Za Sigmu na 1:2 snižoval Ondřej Zmrzlý.

Ostravu, která se tří bodů dočkala po dvou porážkách bez vstřeleného gólu, v konečné tabulce obsadila dvanácté místo a v nadstavbě ji čeká skupina o udržení. Olomouc se díky šesté příčce představí ve skupině o titul.

O konečném umístění obou dnešních soupeřů v základní části bylo prakticky jasno už před zápasem, před necelými devíti tisícovkami fanoušků se tak hrálo v uvolněné atmosféře. Jako první zahrozila Olomouc, ale Chytil po individuální akci vystřelil z vápna těsně vedle.

Ostrava poté převzala aktivitu a byla odměněna dvěma góly Tijaniho v rozmezí tří minut. Ve 22. minutě se nigerijský útočník prosadil po centru Plavšiče a poté ve vápně převzal skákající míč, přehodil nedůrazného stopera Ventúru a zvýšil na 2:0.

Poslední slovo v prvním poločase ale měla Olomouc, které se ve 45. minutě podařilo snížit. Obrana Baníku podcenila Ventúrův centr, gólman Letáček navíc podklouzl a Zmrzlý poslal míč do prázdné brány.

Do druhé půle vstoupila lépe Olomouc a nebyla daleko od vyrovnání. Pospíšil odcentroval, míč přeletěl brankáře Letáčka a skončil na vzdálenější tyči. Ze strany domácích to ale bylo vše a šance i góly už počítali jen hosté.

V 63. minutě Plavšič doběhl zdánlivě ztracený centr, vrátil míč před bránu a nabíhající Bitri zvýšil na 3:1. Deset minut před koncem završil Tijani střelou z hranice vápna svůj první hattrick v české lize a celkem si v sezoně nejvyšší soutěže vylepšil bilanci na osm branek.

FK Mladá Boleslav - Trinity Zlín 1:1 (1:0)

Branky: 22. Ladra - 75. Simerský. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Černoevič. ŽK: Suchomel, Mašek (oba Boleslav). Diváci: 1139.
M. Boleslav: Mikulec - Kubista, Suchý, Šimek - Suchomel, Matějovský, Donát (56. Dancák), Tomič (46. Mareček) - Ladra (90.+3 Vaníček) - Kušej (71. Žitný), Jawo (46. Mašek). Trenér: Hoftych.
Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Kolář, Procházka - Hrubý, Didiba - Vukadinovič (90.+2 Bartošák), Slončík (83. Tkáč), Fantiš (55. Dramé) - Balaj (55. Kovinič). Trenér: Vrba.

Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali ve 30. ligovém kole doma se Zlínem 1:1. Vedení jim zařídil z přímého kopu ve 22. minutě Tomáš Ladra, o vyrovnání se postaral čtvrt hodiny před koncem Dominik Simerský. Zlín před nadstavbou zůstal poslední v tabulce, ale ztrátu na patnácté Pardubice stáhl na dva body. Středočeši zakončili základní část na deváté příčce a ve skupině o umístění se utkají s Hradcem Králové.

Domácí měli už před zápasem jistotu, že závěr ligy dohrají stejně jako vloni v prostřední nadstavbové skupině bez obav ze sestupu a na hřišti působili klidnějším dojmem než soupeř. V osmé minutě Matějovského levačka pořádně protáhla zlínského brankáře Dostála.

Nejzkušenější mladoboleslavský hráč pak ve 22.minutě přenechal přímý kop Ladrovi a ten povedenou střelou z 20 metrů přes zeď potvrdil, že se od Matějovského hodně naučil. Jeho oblouček zamířil přesně pod břevno a vynesl mu sedmý gól v této ligové sezoně.

Na druhé straně neměl daleko k vyrovnání Simerský, ale po Slončíkově centru zblízka netrefil odkrytou branku. Jinak se Zlín většinou jen snažil hledat dlouhými nákopy na hrotu osamoceného Balaje, který nahradil na hrotu útoku nejlepšího zlínského střelce Kozáka, jenž chyběl kvůli osmi žlutým kartám.

Po změně hosté přece jen ožili. Osmnáctiletý Slončík, který se v minulém kole blýskl dvěma góly a asistencí, se ocitl sám před brankářem, ale Mikulec jeho hlavičku vytáhl na břevno. V 75. minutě byli svěřenci trenéra Vrby za zvýšenou aktivitu přece jen odměněni. Po rohovém kopu v podání Hrubého propadl míč k Simerskému a ten svou druhou šanci v zápase zužitkoval mnohem lépe.

Těsně před koncem mohl znovu vedení strhnout na stranu domácích Mašek, ale Dostál skvělým zákrokem porážku odvrátil. Zlín si tak ze soupeřova hřiště odvezl posedmé v této sezoně bod. Naposledy venku v lize vyhrál předloni v srpnu, kdy zvítězil v Liberci. Od té doby se mu nic takového nepovedlo už ve 29 zápasech a na stadionech soupeřů je nejhorší v soutěži.

Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 3:1 (1:0)

Branky: 42. a 67. Čermák, 54. Čavoš - 89. Hranáč. Rozhodčí: Zelinka - Hurych, Mikeska. Bez karet. Diváci: 3109.
Č. Budějovice: Janáček - Čoudek, Havel, Králik - Čmelík, Čavoš, Hora (87. Broukal), Penner (75. Potočný) - Čermák (87. Hais), Hellebrand - Adediran (82. Zajíc). Trenér: Nikl.
Pardubice: Nita - Icha, Hranáč, Chlumecký, Helešic - Vacek (79. Jeřábek) - Kostka (59. Pikul), Hlavatý, Janošek (73. Huf), Darmovzal (59. Sychra) - Černý (73. Tischler). Trenér: Kováč.

Fotbalisté Českých Budějovic porazili ve 30. kole první ligy Pardubice 3:1. Domácí poslal v závěrečném duelu základní části ve 42. minutě do vedení Marcel Čermák a v úvodu druhé části zvýšil Patrik Čavoš. Třetí gól přidal opět Čermák a za hosty v závěru jen snížil Robin Hranáč.

Jihočeši poskočili na desáté místo tabulky a na poslední chvíli se před nadstavbovou částí vyhnuli skupině o záchranu. V semifinále skupiny o umístění čeká Dynamo souboj s Libercem. Pardubičtí před bojem o udržení mají na patnácté příčce dvoubodový náskok před posledním Zlínem.

Jako první dostali míč do sítě Východočeši. V 16. minutě Darmovzal prostřelil českobudějovického brankáře Janáčka, ale rozhodčí gól kvůli ofsajdu neuznali. Dynamo o sobě poprvé dalo vědět ve 21. minutě, kdy po centru Pennera mířil nepřesně Čermák.

Podruhé se už však stejný hráč nemýlil. Ve 42. minutě se po akci Čmelíka a Čavoše dostal míč k Čermákovi, který otevřel skóre. Čtyřiadvacetiletý záložník se prosadil podruhé za sebou, v minulém kole zajistil Dynamu remízu 1:1 v Brně.

Jihočeši pokračovali v ofenzivních manévrech i ve druhé části. Nejprve se neprosadil v šanci Havel a další příležitost promarnil Penner. Pardubičtí tlak domácího celku na chvíli přerušili, když ránu Helešice zlikvidoval Janáček.

V 54. minutě už Dynamo zvýšilo vedení na 2:0. Chytrou přihrávku od Hellebranda využil Čavoš, jehož střela skončila v síti. Českobudějovický záložník zaznamenal první branku v tomto ligovém ročníku.

Jihočeši byli při chuti a jejich další gól přidal v 67. minutě Čermák, který skóroval po přihrávce od Hory. Domácí záložník poprvé v kariéře vstřelil v jednom ligovém duelu dvě branky. Hosté v závěru už jen snížili na 1:3, když se v 89. minutě po rohu hlavou prosadil stoper Hranáč.

Na vítězství Dynama už to ale nemohlo nic změnit. Jihočeši v šestém vzájemném ligovém duelu popáté vyhráli a s Pardubicemi v nejvyšší soutěži ještě neutrpěli porážku. Českobudějovičtí zvítězili v pátém z posledních šesti domácích zápasů.