Co stojí v pozadí tzv. kokainove kauzy na Spartě? Fama, drby, nebo účelovka?

Co stojí v pozadí tzv. kokainove kauzy na Spartě? Fama, drby, nebo účelovka?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

První kolo ligové nadstavby přineslo klid před bouří, kterou bude další letenské derby Sparta - Slavia (v sobotu 13. května od 18 hodin). V neděli odpoledne sparťané nejprve díky šťastné Minčevově střele po uklouznutí v celku s přehledem dobyli Olomouc (1:0), poté Slavia v Edenu po půlhodinovém rozkoukávání se zničila „Klokany“ výsledkem 6:0.

Fotbalový inženýr Jurečka vstřelil čtyř góly, ten pátý mu nebyl uznán pro malý ofsajd. Skóre ale nehraje roli, počítají se body a před sobotním derby sparťané nadále vedou před červenobílými o dva. Pokud všechny zbývající tři zápas vyhrají, bude jim stačit ke kýženému titulu proti slávistům i remíza.

Rychle stažená páteční bomba

Sparta, přestože v týdnu na domácím hřišti se Slavií ve finále Českého poháru jasně prohrála 0:2, má v lize stále lepší postavení. I když… Více než boje na hřišti rozvířil atmosféru páteční článek serveru Ruik.cz. Zpráva, která byla po bouřlivých reakcích ještě v pátek večer smazána, nesla titulek: „Čvančara v obřích problémech! Policie jej údajně vyšetřuje kvůli kokainu. Sparta se jej plánuje zbavit.“

Podle článku Ruik.cz měla po Janktově konfliktu s dopravní policií Sparta otestovat na drogy celý ligový tým a výsledky měly odhalit drogy v těle nejen Jakuba Jankta, ale i Jana Mejdra a také reprezentanta Tomáše Čvančary, jenž údajně nepauzíruje kvůli jinému zranění, ale proto, že má být zapleten v distribuci drog, čehož si měla všimnout i Policie ČR.

Ostrá reakce Sparty i agenta Nehody

Vedení Sparty během soboty na tyto dosud nedoložené zprávy reagovalo oficiálním prohlášením, v němž zmiňuje, že podá trestním oznámení. „Žádné testy na přítomnost omamných látek v tělech hráčů klub po dopravním incidentu Jakuba Jankta neorganizoval, Tomáš Čvančara není prošetřován policií České republiky“. Poté, co se fáma objevila na Ruik.cz, požádal Čvančara klub o absolvování testu na přítomnost omamných látek v organismech hráčů s negativními výsledky. Test absolvoval ihned s negativními výsledky, pokud jde o poranění jeho svalu, je doloženo objektivním lékařským nálezem a zprávou z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Mejdr odcestoval s klubem do Olomouce na nedělní ligové utkání a má podstoupit test v nejbližším možném termínu.

„Klub nepochybuje o jeho taktéž negativním výsledku,“ dodala Sparta.

Ke sparťanské žalobě se hodlá připojit i hráčův agent David Nehoda. „Toto nařčení považuji za zcela skandální a ve spolupráci se Spartou budeme činit všemožné kroky tak, abychom Tomášovo jméno očistili,“ uvedl Nehoda pro Nedělní Blesk.

Jak se k tomuto případu, který nepochybně narušuje atmosféru v letenské kabině, postavit? Jak konstatoval i expert ČT Sport David Kobylík v nedělním pořadu Dohráno, mnoho o případu nevíme.

Nevyjasněné otázky: proč se objevilo Mejdrovo jméno?

Pokud jde skutečně o fámu a pouhé drby, je sparťanská reakce pochopitelná a logická. Jelikož se článek Ruik.cz objevil v mediálním prostoru, bylo na něj nutné reagovat, byť to trvalo asi půl dne. Skutečnost, že autor článku na serveru Ruik.cz si není až tak jistý, dokládá rychlé stažení materiálu ještě v pátek večer. Pravdou ovšem je, že podobné informace měl k dispozici i spolupracovník efotbalu, stejně jako novináři v jiných médiích. Platí ovšem, že pokud nemáte v ruce nezpochybnitelné důkazy a výsledky nezávislé antidopingové kontroly, těžko můžete pouštět tak citlivé zprávy do veřejného prostoru.

„Proto, co se stalo, neexistuje omluva. Tento článek nemá s relevantní žurnalistickou prací absolutně nic společného, vyvolal však nenávist a poškodil hráče i náš klub,“ konstatoval v oficiálním prohlášení ředitel sparťanské komunikace Ondřej Kasík.

Sparta si interně může dělat jakékoli testy, byť tvrdí, že je neorganizovala, bez nezávislé antidopingové kontroly to nemá žádný význam. Zůstalo však několik otázek: Co je s Jakubem Janktem, podrobuje se soukromě nějaké psychoterapii, byl eventuálně testován na drogy? Jak se dostal do řečí Jan Mejdr, je to snad proto, že by měl být údajně Janktovým blízkým přítelem? A co Čvančara, jehož podle Sparty policie nevyšetřuje a je čistý? Obecně by se dalo říci, že třeba rodině přinesu zákusky, ale sám si nedám, značí to ovšem něco, bude mě kvůli tomu někdo vyšetřovat? Ale to jsou jen teoretické úvahy, nyní je třeba vycházet ze sparťanského oficiálního prohlášení. 

Zvýšení kontrol nutností

Hlavně u reprezentantů to chce ale zvýšenou ostražitost, Tomáš Čvančara v březnu například skóroval v utkání kvalifikace ME 2024 s Polskem (3:1) a další reprezentační starty jej čekají. Uvidíme, zda se celá kauza ještě nějak vyvine, či zda jde jen o nechutný pokus narušit atmosféru ve Spartě před rozhodujícími boji o titul. V každém případě ale platí to, co jsme zde konstatovali již přede dvěma týdny, a na co upozorňoval mj. předseda organizace Čistý fotbal, Lukáš Říha: „Na antidopingových kontrolách v českém profesionálním fotbale se v poslední době zbytečně šetří. Podle mých informací bychom se ale divili, co vše by vyšlo navenek.“

Vedení LFA by v zájmu regulérnosti ligy i v zájmu celého českého fotbalu včetně reprezentace mělo v tomto směru okamžitě zjednat nápravu. Protože i fámy, byť jakkoli nepodložené, a třeba nechutné, nevznikají z ničeho. Pro tuto chvíli však věřme stanovisku Sparty, samozřejmě pokud se neobjeví nějaké nové ověřené a důkazy podložené informace. Rovněž kolegové z Ruik.cz by měli ve svém vlastním zájmu odhalit své „dobře informované“ zdroje.

Spartě stačí remíza se Slavií a tři výhry

Zpět na trávník. Jak už bylo řečeno, pokud Sparta i Slavia vyhrají všechny své zbývající tři nadstavbové zápasy, bude Letenským stačit k titulu domácí remíza se Slavií. Poté sparťané přivítají Bohemians, jedou do Uherského Hradiště k boji se Slováckem, s nímž nedávno ztratily dva body (1:1) a na závěr v sobotu 27. května přivítají na Letné Plzeň.

S tou se Slavia utká hned po střetnutí na Spartě, potom jede do Olomouce a končí v Edenu se Slováckem. Jak už bylo řečeno, herní i psychická pohoda je nyní sice na straně červenobílých, ale titul má ve svých rukou nadále Sparta.

Straka se v kokainové aféře obhájil

Co se týče velkých kokainových kauz, pamětníci vzpomenou na případ tehdy sparťanského trenéra Františka Straky z konce roku 2004. Ten po porážce 0:5 v utkání Ligy mistrů v Lyonu Letnou opouštěl, přestože sparťané vedli ligu. V Mladé Frontě Dnes se v těch dnech objevilo nařčení, že by měl být Straka pozitivní na kokain. Byl jsem tehdy zástupcem šéfredaktora deníku Sport a měli jsme k dispozici úplně stejné informace jako MF Dnes, na doporučení právníků tehdejšího švýcarského koncernu Ringier jsme však na rozdíl o kolegů z MF Dnes článek nezařadili.

Straka pak na základě lékařských testů svůj sport vyhrál a očistil se. Tyhle věci je vskutku těžké dokazovat, ostatně i za Berbrovy vlády se hovořilo o tom, že jeden z vrcholných funkcionářů FAČR si rád „dá lajnu“ jako součást světa mladých ambiciozních manažerů.

Co se týče fotbalu, ještě jednou a naposledy: chce to nezávislé antidopingové kontroly, náhlé přepadovky, o nichž nikdo nebude předem vědět, jako tomu bývá třeba v atletice, vzpírání a jiných sportech náchylných k dopingu. Jinak na fotbalu ulpí pachuť páteční, z webu rychle stažené, kokainové „aféry“.