Jihočeské Dynamo se plácne přes kapsu. Komise shledala zásah pořadatelské služby jako neadekvátní

Jihočeské Dynamo se plácne přes kapsu. Komise shledala zásah pořadatelské služby jako neadekvátní

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila českobudějovickému klubu pokutu 350 tisíc korun za fyzické napadení jabloneckých fanoušků pořadatelskou službou v dubnovém utkání nejvyšší soutěže. Komise v komuniké po dnešním zasedání uvedla, že zásah členů bezpečnostní agentury proti hostujícím příznivcům byl naprosto nepřiměřený a neadekvátně agresivní. Disciplinárka potrestala Dynamo nejvyšší pokutou v této sezoně. Severočeský klub musí za drobné výtržnosti svých příznivců, kteří na zápas dorazili v podnapilém stavu, zaplatit 20 tisíc korun.

Incident se odehrál 23. dubna v 28. ligovém kole, v němž Jihočeši rozdrtili Jablonec 5:1. Krátce po utkání se na sociálních sítích objevil videozáznam, na němž jeden z pořadatelů za tribunou vláčí fanouška hostů po zemi a další do něj několikrát udeří pěstí.

Komise se událostmi v zápase zabývala 14 dnů. Před týdnem od obou klubů dostala důkazní materiály a verdikt vynesla až na dnešním zasedání. Jihočeši tvrdili, že incidentu předcházely výtržnosti jabloneckých fanoušků. Hostující příznivci se podle Dynama neúspěšně pokoušeli dostat na stadion zadarmo a vydávali se za zaměstnance Severočechů. Jeden z příznivců ve svém sektoru ve 32. minutě vytrhl sedačku a hodil ji ke hřišti, zastavila ji ale ochranná síť. Stejný muž podle Jihočechů dokonce o pauze zaútočil na obsluhu stánku s občerstvením a členy ochranky.

"Disciplinární komise nashromáždila velké množství dokumentů a kamerových záznamů ze stadionu. V kombinaci s vyslechnutím zástupců obou klubů měla dostatečné důkazní materiály pro to, aby mohla spolehlivě rekonstruovat dění kolem zásahu pořadatelské služby i všechny události, které zásahu předcházely a které následovaly," uvedl předseda komise Richard Baček.

Kamerové záznamy i výpovědi svědků podle komise dokládají, že tvrzení Dynama o fyzickém napadení členů bezpečnostní agentury nebo obsluhy stánku s občerstvením ze strany jabloneckých fanoušků se nezakládají na pravdě. "Konflikt byl dle mínění komise vyvolán neadekvátně agresivním chováním bezpečnostní agentury poté, co jeden z jabloneckých fanoušků vhodil uvolněný sedák do ochranné sítě. Naprosto bezprecedentní postup členů bezpečnostní agentury pokračoval i v útrobách stadionu stejně jako mimo areál stadionu v případě zásahu proti dvěma vyvedeným fanouškům Jablonce," podotkl Baček.

Celému incidentu se podle disciplinárky dalo ze strany pořadatelů předejít. "Fanoušci Jablonce byli viditelně v podnapilém stavu už při příchodu na stadion. Domácí klub mohl všemu předejít, pokud by je nevpustil na stadion tak, jak mu ostatně umožňuje návštěvní řád. Chování fanoušků Jablonce se následně během prvního poločasu neobešlo bez drobných incidentů v podobě pokusu o vhazování předmětů na hrací plochu. Za tyto přestupky také hostující klub obdržel trest ve výši 20 tisíc korun," řekl Baček.

Jím vedená komise udělila vyšší peněžitý trest jen v březnu 2019, kdy dostala Viktoria Plzeň pokutu půl milionu korun po utkání se Spartou na Letné, v němž pyrotechnika hozená ze sektoru pro hosty zranila několik diváků. Pořádající Pražané museli za výtržnosti diváků zaplatit 350 tisíc korun.

"Reakce bezpečnostní agentury v Budějovicích byla zcela neadekvátní situaci, kterou v určitých momentech sami členové pořadatelské služby vyvolali. Z našeho pohledu rozhodně nešlo o selhání jedince, ale o nepřiměřené brutální chování skupiny osob z bezpečnostní agentury. Disciplinární komise se proto rozhodla udělit domácímu klubu, který zodpovídá za činy své pořadatelské služby, nejvyšší pokutu v aktuálně probíhajícím soutěžním ročníku," dodal Baček.

Záznamy z kamerového systému podle něj nemůže disciplinárka zveřejnit, neboť incident vyšetřuje policie. Dynamo se zatím nerozhodlo, zda se proti trestu odvolá. Mluvčí klubu Dušan Mendel ČTK řekl, že Jihočeši zváží další kroky až poté, co dostanou od komise písemné vyhotovení verdiktu.

Sparta obdržela od disciplinárky pokutu 100 tisíc korun za použití pyrotechniky, která zranila domácího fanouška v utkání 29. ligového kola s Plzní (2:1). Ostravský Baník musí zaplatit 90 tisíc korun za použití pyrotechniky vedoucí k přerušení zápasu se Slavií.

"Při posledním domácím utkání Sparty v základní části proti Plzni byl při neúmyslném kontaktu s pyrotechnikou v sektoru Sparty zraněn domácí fanoušek. Disciplinární komise dlouhodobě razí jasný a konzistentní postoj vůči nepovolenému zacházení s pyrotechnikou na stadionech. Tato událost dokazuje, že její použití je skutečně vysoce nebezpečné," podotkl Baček.

Slavia dostala po domácím utkání s Hradcem Králové za porušení povinností pořadatele pokutu 40 tisíc korun, dalších 20 tisíc musí zaplatit za chování svých fanoušků v Ostravě. Zbrojovka Brno obdržela trest 50 tisíc korun po duelu v Uherském Hradišti, domácí Slovácko pak 20 tisíc.