Sparta musí zrychlit, na evropský fotbal je moc pomalá. Kuchta? Pro mě to hráč za sto miliónů není, říká Pulpit

Sparta musí zrychlit, na evropský fotbal je moc pomalá. Kuchta? Pro mě to hráč za sto miliónů není, říká Pulpit
ROZHOVOR

Už v sobotu by liga mohla poznat nového mistra. Cestu k titulu má po devíti letech umetenou Sparta, která o víkendu zvládla klíčové derby se Slavií (3:2). Co na tenhle zápas říkal trenér Martin Pulpit? A jak vidí situaci na chvostu tabulky? Nejen o tom mluvil zkušený kouč v pravidelném rozhovoru pro eFotbal.cz.

Jak se vám pražské derby líbilo?
Určitě to nebyl takový fotbal, jaký jsme viděli v tom prvním letošním derby. Sparta podřídila vše výsledku. Hrála hodně zataženě, vsadila na hlubokou defenzivu. Herně Slavia derby zcela ovládla, byť s neúspěšným koncem.

Kdyby tahle obranná strategie Spartě nevyšla, schytal by to trenér Brian Priske hodně?
To musíte říct vy, novináři. Kdyby skončil zápas remízou, byl by to boj do posledního kola. Takhle si myslím, že za kolo nebo za dvě bude už rozhodnuto.

Třeba už tento víkend?
Doufám, že ne. Věřím totiž tomu, že Bohemka na Spartě vyhraje. Musíme být ale realisté. Je jasné, že Sparta udělá vše pro to, aby si tuhle šanci vzít už nenechala.

Sparta si zahraje o Ligu mistrů. Bude muset výrazně posílit, aby se jí mohlo povést se tam dostat?
Bude muset přidat i na herním projevu, s tímhle stylem by v Evropě moc neuspěla. S tím úzce souvisí i doplnění kádru. Sparta musí zrychlit, na evropský fotbal je moc pomalá. V tom je největší rozdíl mezi ní a Slavií. Právě proto zvolila Sparta tak hluboký blok, aby ji soupeř nemohl tolik předčít v rychlosti. Hlavně obranu má Sparta prostě pomalou.

Co říkáte na přestup Jana Kuchty, za kterého poslali Letenští do Ruska sto miliónů korun?
Pro mě to hráč za sto miliónů není, to říkám narovinu. Za takovou sumu si umím představit jiného útočníka.

Všichni chválí Slavii za herní projev, už dvakrát po sobě však nezíská titul. Co je tam špatně?
Někdy je zkrátka těžké najít symbiózu mezi výkonem a výsledkem. Slavii však nelze upřít, že po herní stránce má velkou kvalitu. Navíc o titul rozhodně nepřišla v derby, ale hlavně svými výsledky na hřištích soupeřů a zbytečnými ztrátami na startu jara. Tam Slavii vázla obrana, komunikace v ní. Přičítám to i tomu, že v defenzivě měla hodně cizinců, kteří to vzadu moc nezvládali. S tím přicházely i špatné výsledky venku.

Důležitý krok ke konečnému třetímu místu udělala Bohemka, která remizovala doma se Slováckem.
Je to důležitý krok, rozhodnuto ale ještě není. Navíc se dopředu začíná nebezpečně tlačit i Olomouc, která dobrý výkon ze zápasu se Spartou potvrdila třemi body z Plzně. Teď ji čeká duel na Slovácku a pro nás by bylo nejlepší, kdyby to tam skončilo remízou. Jsme ke čtvrtému místu hodně blízko, a to i díky té remíze se Slováckem. Osobně si ale myslím, že jsme měli hrát víc na vítězství.

Pojďme ke Zlínu, který tři kola před koncem nadstavby ztrácí na záchranu pět bodů. Je už jeho situace opravdu kritická?

Kritická je celé jaro. Myslím, že teď už je víceméně jasné, že si to ty poslední tři týmy rozdají o to, kdo z nich se vyhne přímému sestupu a obsadí barážové příčky.

A co říkáte na generálního manažera Zlína Zdeňka Grygeru, který po porážce 1:2 v Teplicích přišel vynadat rozhodčím a dobýval se i do vozu VAR?
Člověk na takovéto pozici by se takhle chovat samozřejmě neměl. Alespoň ale vidíte, co se člověkem dělají emoce. I mně je občas vyčítáno, že ztratím nervy. Když ale i komise rozhodčích potvrdí, že vám byl v takhle vypjatém zápase odepřen pokutový kop, tak se těm emocím moc nedivím. Bohužel se opět ukázalo, že VAR sem přinesl víc problémů než pomoci. Zvlášť když v boji o záchranu se každý bod počítá. Podívejte se, jak penalty pomohly Spartě při utkání v Liberci.

Má podle vás Zlín ještě reálnou šanci se zachránit?
Stát se může pořád všechno. V posledním kole hraje v Brně, které teď dobrou formou vážně neoplývá. Hodně důležitý ale bude pro Zlín už nedělní zápas v Pardubicích. Myslím si, že ty doma neprohrají.

Zbrojovka se zmítá v obrovské krizi. Asi se nelze divit, že fanoušci žádají hlavu majitele klubu Václava Bartoňka…
Když se podíváte na sportovní výsledky Zbrojovky pod panem Bartoňkem, je jasné, že klub nebyl nikam posunut. Právě naopak, stále se točí v kruhu. Přechází mezi první a druhou ligou. Myslím, že i pan Bartoněk by si měl sám vyhodnotit, že pokud není schopen Zbrojovku radikálně povznést, bylo by lepší ji prodat někomu jinému. Druhé největší město republiky by si zkrátka zasloužilo, aby se tam hrál lepší fotbal. Aby se to zvedlo stejně, jako se to podařilo panu Zábranskému v hokeji. Na výsluní by měla hrát i Zbrojovka, zvlášť když v dobách její největší slávy tam chodilo 35 nebo 40 tisíc diváků. Teď je to tisíc pět, což mi na takové město přijde dost málo.

Zachrání se podle vás Zbrojovka v lize?
To já nevím. Dle mého názoru skončí v baráži a co jsem slyšel, celé Brno si přeje dvojzápas Zbrojovky s Líšní. Brno si ale prvoligový fotbal prostě zaslouží. Nevím, kde jinde by se měl hrát, když ne právě tam.

Jurásek? Po Polsku se na něj pěly ódy, ale byl to zatím jen jeden zápas, upozorňuje Jankulovski. Co je jeho velká výhoda?

Foto: FK Baník Sokolov