Juventus přišel o body a klesl mimo pozice zajišťující Ligu mistrů. Co Nedvěd?

Juventus přišel o body a klesl mimo pozice zajišťující Ligu mistrů. Co Nedvěd?

Juventus přišel kvůli nesrovnalostem v účetnictví o 10 bodů v tabulce italské ligy a klesl mimo pozice zajišťující účast v Lize mistrů. Sportovní soud Italské federace (FIGC) dnes nicméně znovu zprostil viny bývalého viceprezidenta klubu Pavla Nedvěda. Někdejší kapitán české reprezentace dostal v lednu společně s dalšími klubovými funkcionáři osmiměsíční zákaz působení ve fotbale, který v dubnu tribunál Italského olympijského výboru zrušil.  

FIGC vynesl trest krátce před výkopem ligového utkání Juventusu v Empoli. Turínský klub po odpočtu klesl v tabulce Serie A z druhého místa na sedmé a ztrácí pět bodů na AC Milán, který se posunul na čtvrtou příčku, jež jako poslední zajišťuje postup do příští sezony Ligy mistrů.

Juventus původně kvůli aféře přišel v tabulce o 15 bodů, tento trest však odvolací soud v dubnu zrušil a vrátil případ k novému projednání fotbalovým orgánům. Vrchní žalobce FIGC Giuseppe Chiné nyní žádal o odpočet 11 bodů a tresty pro Nedvěda a dalších šest bývalých činovníků klubu. Zatímco vynesený trest pro klub byl jen o málo mírnější než jeho požadavek, všech sedm funkcionářů včetně Nedvěda dnes bylo zproštěno viny.

Potrestáni nicméně zůstali bývalý prezident klubu Andrea Agnelli a další tři vrcholní funkcionáři, kteří minulý měsíc s odvoláním neuspěli. Kompletní vedení Juventusu včetně Agnelliho či Nedvěda rezignovalo loni v listopadu, když se podezřením z falšování účetnictví začala zabývat turínská prokuratura.

Juventus podle úřadů několik let uměle nafukoval tržní hodnotu svých hráčů a zapisoval do účetnictví nadměrně vysoké přestupové částky. Předstíral tak, že má větší zisky, než ve skutečnosti měl.

Problémy Juventusu se ještě prohloubily minulý týden, když národní fotbalová federace obvinila klub a jeho bývalé vedení z nesrovnalostí ve výplatách hráčům během dvou "covidových" sezon.

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.