Jednu z největších letních posil získala Sparta už teď. Těžit z ní bude i kouč Priske

Jednu z největších letních posil získala Sparta už teď. Těžit z ní bude i kouč Priske
GLOSA

Vítězslav Lavička se vrací do Sparty. Sice nikoliv na pozici kouče, jeho role ale bude v jistém smyslu ještě významnější. Stane se šéftrenérem letenské mládeže. Tedy vládcem úseku, kterému sportovní ředitel Tomáš Rosický přikládá minimálně stejnou důležitost jako áčku. Je to tak správně. Stejně jako to, že agendu Jaroslava Hřebíka přebírá právě Lavička. Win-win situace pro obě strany.

Mluvilo se o tom, že šedesátiletý rodák z Plzně vyhlíží velkou trenérskou štaci. Nějakou opravdu zajímavou výzvu, toho rázu možná poslední kariéry. Vzhledem k tomu, co všechno jako kouč (i hráč) zažil, jak významné triumfy nasbíral, se tomu nešlo vůbec divit.

Byl o něj zájem, ten možná vůbec největší deklaroval Hradec. Sportovní manažer klubu Jiří Sabou se s vytouženým lodivodem několikrát sešel, lákal ho na vše možné. Především na nový stadion, novou éru, pod kterou by byl podepsaný. Lavička uctivě poděkoval, ale řekl ne.

Na první dobrou se může zdát překvapivé, že nakonec nebude trénovat vůbec. Že se přesouvá na pozici bez mediální pozornosti, kde výsledky jeho práce nebudou až tak hmatatelné. Rozhodně ne tolik jako v roce 2014, kdy Spartu dovedl k triumfu v lize, českém poháru i Superpoháru. Až neskutečný úspěch vzhledem k tomu, jak hubené roky na Letné následovaly.

Titul od té doby nezískala Sparta ani jeden, teď ho má doslova nadosah. Když dnes uhraje na Slovácku bod, může začít bouchat šampaňské. To se chladí už dlouhých devět let. Je symbolické, že o den dříve oznámil klub příchod muže, jenž bublinky odšpuntoval naposledy.

On i Rosický si správně vyhodnotili, že je tím nejvhodnějším na tuto pozici. A zdaleka nejen proto, že v minulosti vedl soubor Lvíčat. Hrálo pro něj renomé, znalosti, kvalita. Sportovní i lidská.

Lavička nikdy nebyl sólista, ale týmový hráč. Umí lidi spojovat. Nadchnout je pro společnou věc, což je v kolosu jako Sparta velmi důležité. Ještě mnohem víc než na lavičce reprezentace Kuvaju, kde trénoval naposledy.

Může se zdát, že jeho příchod je i něco jako pojistka. Pro případ, že by se trenérovi Brianu Priskemu zachtělo zpět do Dánska. Nebo že by se jeho vztah s týmem vyčerpal, zkrátka by to přestalo šlapat.

Ano, na Spartu se vrací odborník, jenž by ho mohl okamžitě nahradit. O tom žádná. Jsem si ale jistý, že si to nikdo v klubu nepřeje. A už vůbec ne sám Lavička. Člověku záda kryje, nešplhá se po nich. Bude je krýt i kouči ze severu Evropy.

Kombinace Rosický – Lavička – Priske je vůbec hodně zajímavá. Řekl bych až extrémně. Notabene ještě s finančními možnostmi, které skýtá majitel klubu Daniel Křetínský.

Prostě parádní výhled nejen do příští sezony.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.