Béčku Slavie pomohl Olayinka! Situace ve druhé lize se krystalizuje

Ve středu se odehrálo kompletní kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Za slávistické béčko si zahrál Peter Olayinka, Třinec po prohře v derby definitivně sestupuje a je jasno o mnoha dalších místech v tabulce!

Dukla Praha - Prostějov 4:1 (3:0)

Branky: 5. Kozel, 38. Kozel, 45+1. Krch, 84. Šebrle – 75. Bartolomeu (pen.)

Dukla Praha ve 29. kole Fortuna národní ligy zejména díky povedené první půli doma porazila Prostějov 4:1. Úvodní dva góly obstaral David Kozel, který na Julisce působí už od svých osmi let. Z poslední akce před poločasovou přestávkou na něj pak navázala dlouholetá opora Bohemians Daniel Krch. Pro Pražany se ovšem jednalo z pohledu tabulky o nic neřešící triumf, Hanáci naopak po vysoké prohře stále nemají jistotu záchrany, jelikož na sestupové pásmo mají náskok jen dvou bodů.

Šance pražské Dukly na účast v baráži se dostaly do teoretické roviny poté, co z posledních čtyř duelů na vlastním stadionu vyhrála pouze ten proti olomouckým mladíkům. Před závěrečnými dvěma koly tak na vysněnou třetí příčku ztrácela propastných šest bodů. Nyní navíc narazila na soupeře, se kterým čtyřikrát v řadě prohrála. Na druhé straně hosté si stále nemohli být jisti svou záchranou, ačkoliv k ní měli vzhledem k pětibodovému náskoku velmi blízko.

Na Julisce ale úvod zápasu Hanáci nezachytili, když již v páté minutě prohrávali. Svěřence trenéra Petra Rady poslal do vedení skákající ranou k levé tyči Kozel. Prostějov o sobě dal poprvé výrazněji vědět až na konci úvodní čtvrthodiny, kdy se hlavička jednoho z hostujících hráčů zastavila až na břevně branky Jana Šťovíčka. Směrem dopředu aktivní Dukla hrozila i nadále, ránu Jiřího Hrubeše k bližší tyči ale Luděk Vejmola pohotovým zákrokem zneškodnil. Přehlídku brankových příležitostí v úvodu střetnutí uzavřel ve 20. minutě prostějovský Ondřej Chvěja, který jen těsně minul prostor mezi třemi tyčemi. Posléze šancí výrazně ubylo, až v 38. minutě využil mezery v obraně soupeře Kozel a svou druhou trefou v úvodní půli navýšil vedení domácích. Snový první poločas Dukly uzavřel v nastavení Krch, jenž po rohovém kopu zamířil hlavou přesně k tyči.

V 54. minutě měl na kopačce snížení po rychlém přechodu k brance soupeře David Moučka, projektil směřující k tyči zastavil skvělým zákrokem Šťovíček. Prostějovskému záložníkovi nebylo přáno ani o dvě minuty později, kdy lob směřující za záda domácího gólmana zastavila horní tyč. Po hodině hry byl blízko zkompletování hattricku Kozel, z nadějné pozice ve vápně zamířil ale pouze těsně vedle. V 66. minutě tak zahrozili opět Hanáci, David Píchal ale z velkého úhlu zakončit nedokázal. O chvíli později byl mladičký útočník v pokutovém území faulován a z následné penalty snížil Robert Bartolomeu. Radost Prostějova ale netrvala dlouho, v 84. minutě obrana Hanáků zcela zapomněla na Štěpána Šebrleho, jenž se prosadil střelou do zcela odkryté branky.

Dukla tedy svůj úkol splnila a zvítězila, kvůli výsledku Příbrami však ztratila šanci na baráž. Pražané sezonu ukončí 28. května na hřišti Líšně, Prostějov ve stejný den vyzve doma rezervu Slavie.

Olomouc B - Táborsko 0:3 (0:1)

Branky: 31. Galus (vla.), 53. J. Mach, 85. Kateřiňák (pen.)

Fotbalisté Táborska zvítězili ve 29. kole Fortuna národní ligy na půdě rezervy Olomouce 3:0. Hosté byli nebezpečnějším týmem na hřišti, což nakonec vyústilo ve vlastní gól domácího obránce Michala Galuse, který ve 31. minutě nešťastně rozhodl o triumfu Jihočechů. Tým z Tábora zároveň v posledním venkovním zápase sezony alespoň trochu vylepšil nepříjemnou bilanci na hřištích soupeřů, ve které byl před utkáním třetí nejhorší z celé ligy.

Na Andrově stadionu se v předposledním duelu sezony střetly celky, které již s předstihem věděly, že jim o nic nepůjde. Oba soupeři měli příliš daleko jak k příčkám postupovým, tak k těm sestupovým. Kromě postavení v tabulce byly vyrovnané také předzápasové síly, jelikož Táborsko na Hanáky ztrácelo pouhé dva body.

V úvodu diváci sledovali vyrovnaný průběh bez výraznějších momentů. O první z nich se postaral domácí Daniel Grečmal, jehož přízemní střela jen těsně minula pravou tyč. První branku na téměř prázdném Andrově stadionu ale vsítili ve 31. minutě hosté z Tábora. Po rychlé kombinaci uprostřed pole přišel centr z levé strany, který si na zadní tyči do vlastní brány srazil Galus.

Hanáci udělali do druhého poločasu v sestavě dvě změny, v 53. minutě se však z druhé branky radovali hosté. Luboš Tusjak vyslal centr z levé strany a nalezl přesně hlavu Jana Macha, jenž navýšil rozdíl ve skóre. Opaření olomoučtí mladíci mohli snížit po standardní situaci, Galusův pokus po odraženém balonu se ale mezi tři tyče nevešel. Změnu skóre nepřinesl ani samostatný únik Jáchyma Šípa, který mířil pouze do připraveného Daniela Kerla. V závěrečných minutách se již Hanáci do nebezpečných pozic dostávali jen sporadicky, naopak hosté po trefě Jiřího Kateřiňáka z pokutového kopu podtrhli vítězství.

Táborsko tedy s přehledem zvítězilo a před závěrečným kolem na svého soka získalo pětibodový náskok. Sezonu oba týmy uzavřou 28. května, kdy Jihočeši přivítají Příbram, zatímco Sigma se představí na hřišti sparťanské rezervy.

Příbram - Sparta Praha B 1:0 (0:0)

Branky: 49. Petrák

Rezerva Sparty přišla o osmizápasovou sérii neporazitelnosti, když ve 29. kole Fortuna národní ligy prohrála v Příbrami 0:1. Rozhodující gól obstaral krátce po změně stran AdamPetrák, 23letý odchovanec Slavie, jenž se prosadil poprvé od sezony 2019/2020. Domácím dělal kromě vlastního úspěchu dlouho radost také výsledek z Varnsdorfu, tam však nakonec Karviná dokázala vyrovnat, čímž ukončila sny Středočechů o přímém postupu do nejvyšší české soutěže. Účast v baráži jim však již nic nevezme.

Středočeši šli do závěru soutěže s tím, že svůj osud v boji o postup do první ligy měli ve svých rukou. První krok k tomu, aby se dostali alespoň do baráže, je navíc čekal proti týmu, na jehož hřišti v podzimní části bez problému zvítězili. Museli však brát v potaz momentální formu sparťanské rezervy, která čítala osm zápasů bez porážky včetně tří na hřištích soupeřů. K prolomení hostující defenzivy chtěla Příbram využít především nejlepšího střelce celé ligy Tomáše Wágnera.

Úvod zápasu byl ale přehlídkou obran, když se ani jeden z celků v prvních 15 minutách hry nedostal k ohrožení branky soupeře. Až v 17. minutě zakončoval zpoza pokutového území Ahmed El Sheikh, s pokusem egyptského záložníka směřujícím do středu brány si však Filip Nalezinek bez problémů poradil. O čtyři minuty později zahrozili Středočeši po rohovém kopu ze vzduchu, jenže prostor mezi třemi tyčemi tentokrát netrefili. Příbram byla v úvodní části duelu aktivnějším mužstvem, výborně fungující obrana Rudých ale soupeře do větších příležitostí nepustila, a tak oba týmy zamířily do šaten za bezbrankového stavu.

Příbram pokračovala v útočné aktivitě i po změně stran a ve 49. minutě se dostala do vedení, když Tomáš Wágner sklepnul v pokutovém území hrudí míč k nohám Adama Petráka. Ten nezaváhal a pohotovou střelou z voleje překonal Nalezinka. Krátce před hodinou hry mohl tým z hornického města odskočit do dvougólového vedení, hlavičku směřující pod horní tyč ale hostující brankář zneškodnil. Stejně jako v úvodním dějství měla Příbram výrazně více ze hry a svého soupeře k ohrožení branky Václava Smrkovského nepouštěla. V 79. minutě si navíc mohla připsat další trefu, nepovedený odkop hostujícího Dalibora Večerky ale dokázal Nalezinek zneškodnit.

Příbram tedy zvítězila a svůj postupový osud má stále ve svých rukou. Celý ročník se pokusí úspěšně uzavřít 28. května na hřišti Táborska, rezerva Sparty ve stejný den přivítá Sigmu Olomouc.

Slavia Praha B - Líšeň 2:1 (1:1)

Branky: 6. Kričfaluši, 79. Beran – 15. Sokol

Fotbalisté Líšně si z duelu 29. kola Fortuna národní ligy proti rezervě pražské Slavie odvezli porážku 1:2. Atraktivní utkání, do něhož nastoupil mimo jiné Peter Olayinka, otevřely oba celky rychlými brankami. V 79. minutě pak překlopil tříbodový zisk na stranu domácích Štěpán Beran. Marvani tak ztratili veškeré naděje na posun do nejlepší trojky, naopak domácí udělali výrazný krok k zajištění záchrany.

Mladíci Slavie v předešlém kole neměli šanci a padli v Karviné. V dalším střetu s aspirantem na postup už však potřebovali při snaze nevrátit se do sestupového pásma bodovat. Kouč Marek Jarolím ukázal na několik posil z A-týmu, jež se musely oklepat z definitivní ztráty mistrovského titulu v nejvyšší soutěži. Jejich úkolem bylo skolit nebezpečné Marvany, kteří do utkání vstupovali s jednobodovou ztrátou na barážové příčky.

A toho se sešívaní zhostili nejlépe jak mohli. Už v šesté minutě se dostal k odražené ráně Olayinky v malém vápně Ondřej Kričfaluši, jenž z první poslal míč do sítě. Brněnský tým mohl záhy odpovědět, Jan Stejskal ale vytáhl perfektní zákrok proti dorážce Erika Otrísala. V 15. minutě už se hostující příznivci radovali. Pavel Sokol si navedl balon na střelu z velké vzdálenosti a perfektně umístěnou dělovkou ke vzdálenější tyči srovnal. Vrátit vedení domácím mohl o čtyři minuty později Olayinka, z hranice malého vápna však bránu přestřelil. Diváci sledovali i nadále atraktivní duel s množstvím šancí, ani jedna ovšem neměla gólové parametry.

Tempo utkání neopadlo ani po změně stran. Mírně více ze hry měli stále Pražané, Marvani však dlouho žádné nebezpečí nepřipouštěli. Domácí příznivci se mohli krátce radovat v 62. minutě, jejich brankce ale předcházel ofsajd. Nakonec se slávisté druhé branky přece jen dočkali. V 79. minutě poslal dobrou přihrávku za obranu Olayinka. K míči se dostal Beran, který nechatatelnou ranou na zadní tyč nasměřoval svůj tým k vítězství.

Zápas tak pro rezervu Slavie skončil veledůležitým vítězstvím. V závěrečném vystoupení sezony se 28. května představí v Prostějově, Líšeň tentýž den přivítá Duklu.

Třinec - Opava 0:1 (0:0)

Branky: 80. Janoščín

Třinec se ve vloženém 29. kole Fortuna národní ligy stal prvním sestupujícím, když doma prohrál s Opavou 0:1. Důležitost zápasu i špatná forma obou celků rezultovaly v nepříliš zábavný fotbal plný nepřesností. Nakonec však projevili větší touhu zvítězit hosté, jimž zajistil tři body bývalý kapitán červených Jiří Janoščín. Domácí, vedení pro změnu bývalým koučem žlutomodrých Romanem Westem, spadli o soutěž níž po 10 letech. Hosté se naopak mohou v neděli zachránit proti Varnsdorfu.

Slezské derby ve druhé nejvyšší české soutěži dostalo ryze záchranářský nádech. Celky totiž do utkání vstupovaly v pozicích dvou nejhorších týmů tabulky. Také proto dostal zápas na starosti rozhodčí Tomáš Klíma, jenž už měl ve svém portfoliu 57 odpískaných duelů Fortuna ligy. Domácí mohli spoléhat na zvýšenou motivaci některých svých hráčů, Václav Juřena či Tomáš Jursa totiž výraznou část svých kariér strávili v dresu Opavy.

Do duelu o všechno vstoupili aktivněji třinečtí fotbalisté. Krátce po rozehrávce se dostal ke střele ze slibné pozice Lukáš Kania, mířil ale nad branku. Utkání nadále příliš atraktivních akcí nenabízelo. První střela mezi tři tyče tak přišla až krátce před půlhodinou hry, pokus Samuela Šiguta z otočky a z ostrého úhlu ovšem gólmana příliš neohrozil. Hráči tak odcházeli do kabin za bezbrankového stavu.

Obraz utkání se nezměnil ani po vstupu do druhé půle. První větší šance přišla v 59. minutě, kdy dostal přihrávku před brankářem Tomáš Rataj, gólman mu ale dokázal dostatečně zúžit střelecký úhel. Ještě větší příležitost měl o pár minut později hlavičkující Šigut, mířil však přesně doprostřed branky, kde na míč čekal Jiří Adamuška. Krátce nato zahrozili žlutomodří ještě jednou, Miloš Kopečný ale z prostoru pro penaltu mířil do břevna. Na gól si tak diváci počkali do 81. minuty, kdy se krásnou ranou z přímého kopu prosadil Janoščín.

Souboj týmů z chvostu tabulky tak ovládla hostující Opava. Ta v příštím kole 28. května přivítá Varnsdorf, Třinec se tentýž den představí v Karviné.

Varnsdorf - Karviná 2:2 (2:1)

Branky: 9. Schön, 24. Dufek – 11. Málek (pen.), 84. Ezeh

Karviná remizovala ve 29. kole Fortuna národní ligy na půdě Varnsdorfu 2:2. Pro Slezany ztráta znamenala, že o definitivu první příčky budou ještě muset zabojovat v neděli. Domácí se během duelu dokázali hned dvakrát dostat do vedení, bod hostům nakonec vystřelil teprve 19letý nigerijský záložník Lucky Ezeh. Severočeši tak před úplným závěrem sezony ztratili šanci na umístění v první trojce.

Karvinští si mohli blahopřát, jelikož se jim podařilo načasovat formu na nejdůležitější část sezony a díky jediné jarní porážce se stali hlavním adeptem na přímý postup do Fortuna ligy. K tomu jim stačilo v posledních dvou kolech získat dva body. Zásluhu na skvělém umístění Slezanů měl především produktivní útok, který nasázel v ročníku již 55 branek. Hranici 50 gólů přesáhl také Varnsdorf, jehož naděje na baráž se ovšem pohybovaly spíše v rovině teorie.

Domácí začali utkání dobře, neboť se už v deváté minutě dostali do vedení. Denny Samko vyslal krásným průnikovým pasem do úprku Patrika Schöna, ten obešel gólmana a s přehledem zakončil do odkryté brány. Jen o dvě minuty později ale Kristián Brožek fauloval ve vápně Davida Mosese a Slezané dostali možnost srovnat z pokutového kopu. Exekuce se ujal Jaroslav Málek a střelou k levé tyči rozvlnil síť. Jenže ve 24. minutě se k dlouhému balonu na hranici vápna dostal Ladislav Dufek a střelou umístěnou k tyči vrátil Severočechům vedení.

Chvíli po změně stran měl na noze vyrovnání Adeleke Akinyemi, z malého vápna však mířil nad břevno. V následujících minutách ale byli nebezpečnějším celkem domácí. V dobrých příležitostech se objevili Schön a Abdoullahi Tamko, jenže oba selhali v zakončení. Nigerijský útočník měl obrovskou příležitost také v 69. minutě, zakončení mu však před z poloviny odkrytou bránou nesedlo a mířil vedle. Spousta neproměněných šancí musela Severočechy mrzet, neboť v 84. minutě zařídil dělbu bodů po dorážce ve vápně Ezeh.

Varnsdorf přesto odložil minimálně do neděle mistrovské oslavy Karviné. Ta bude moci stvrdit postup doma proti Třinci. Severočeši zamíří také do Slezska k duelu s Opavou.

Vlašim - Chrudim 4:0 (1:0)

Branky: 15. Vilotić, 50. Biegon, 55. Horský, 90+2. Horský

Fotbalisté Vlašimi porazili ve 29. kole Fortuna národní ligy v domácím prostředí Chrudim 4:0, čímž ukončili sérii tří porážek v řadě a zároveň se na svého soupeře bodově dotáhli. O rozhodující moment zápasu se postaral už na konci úvodní čtvrthodiny premiérovou brankou v dresu Rytířů host z Bohemians Stefan Vilotič, na nějž po změně stran navázali dva mladí kmenoví hráči Slavie – Erik Biegon a Filip Horský.

Hráči Chrudimi po sérii čtyř remíz v řadě potěšili na vlastní půdě své fanoušky, když zvítězili nad Varnsdorfem v poměru 3:2. Dvě kola před koncem soutěže mohli být Východočeši spokojeni, jelikož se nacházeli v poklidném středu tabulky. V podstatě stejně na tom byla i Vlašim, která už měla jistou záchranu, a to i přes tři porážky v řadě.

Špatnou formu hodili fotbalisté Vlašimi za hlavu a od prvních minut diktovali tempo zápasu. V 15. minutě využil obránce Vilotič volného prostoru, s míčem se dostal až na hranici vápna a razantní střelou na přední tyč otevřel skóre utkání. Hosté nedokázali držet krok s rozjetými rytíři, jejichž útoky táhl především kapitán Jan Suchan. Ten měl na svědomí střelu po chybě soupeřovy obrany ve 29. minutě, která skončila jen těsně nad břevnem a krátce před koncem poločasu se proti jeho zakončení po kombinační akci blýskl brankář.

Obraz hry se nezměnil ani po změně stran. Domácí však zlepšili svou produktivitu a podařilo se jim během krátké chvíle přidat dvě branky. Nejprve se v 51. minutě po přízemním centru Suchana z levé strany prosadil Biegon a jen o čtyři minuty později nachytal vyběhnuvšího gólmana lobem Horský. Rozebraná obrana hostů nadále nezvládala nápor Vlašimi, kapitán Suchan však ani napotřetí neuspěl ve vyložené šanci. V nastavení konečný výsledek ještě po pohledné kombinační akci kosmeticky upravil svým druhým gólem Horský.

Utkání tak do vítězného konce dotáhla Vlašim. Oba celky sehrají poslední duel sezony 28. května. Rytíři se střetnou s Jihlavou, Chrudim pak vyzve Vyškov.

Vyškov - Jihlava 2:1 (0:1)

Branky: 48. Ramathan, 58. Kanakimana – 37. Araujo-Wilson

Fotbalisté Vyškova porazili ve 29. kole Fortuna národní ligy v domácím prostředí Jihlavu 2:1 a s definitivní platností skončí v tabulce na jedné z prvních tří příček. Utkání se pro ně přitom nevyvíjelo vůbec příznivě, neboť už v první půli poslal celek z Vysočiny do vedení JustinAraujo-Wilson. Po změně stran však Vyškované na gól mladíka z Trinidadu a Tobaga rychle odpověděli a vítěznou branku si připsal tradiční kanonýr Bienvenue Kanakimana. Hosty pak poslala souhra výsledků před závěrem ročníku na sestupové 15. místo.

Plány Vyškova na probojování se do baráže o Fortuna ligu začaly nabírat reálné obrysy. Moravané se totiž po sérii pěti klání v řadě bez porážky nacházeli na druhém místě. Ani dvě kola před koncem ligy však neměli jistotu barážových míst. Na čtvrtou Líšeň totiž měli náskok pouhých dvou bodů. Na jejich půdu nyní přijela Jihlava, která naopak bojovala o holé přežití, jelikož od sestupového pásma ji dělily tři body.

Vyrovnaná partie v úvodních minutách příliš nenapovídala tabulkovému postavení obou celků. Po několika akcích domácího Vyškova, zastavených zdviženým praporkem čárového rozhodčího, se do dobré střelecké pozice dostal Marvis Ogiomade, jehož pokus zablokoval jeden z bránících hráčů. Rychlostní souboj o odražený balon ovšem vyhrál před domácím brankářem Araujo-Wilson, jedním dotykem si míč posunul a zakončil do odkryté brány.

Poločasové pokyny trenéra Jana Kameníka přinesly Vyškovu ovoce hned ve 48. minutě. Ugandský obránce Musa Ramathan si po zahrání standardní situace prodloužil pobyt v pokutovém území soupeře a prosadil se hlavou po následném centru z pravé strany. O 10 minut později opět zafungovala přihrávka vzduchem, tentokrát byl na jejím konci Kanakimana a také on svou hlavičku dopravil za záda Pavla Soukupa. Opařená Jihlava, pro kterou otočení vývoje znamenalo výrazné zkomplikování bojů o udržení ve druhé nejvyšší soutěži, po změně stran jen marně hledala cestičky vyškovskou obranou.

Oba týmy odehrají poslední duel sezony 28. května. Vyškov změří síly s Chrudimí, Jihlava přivítá na vlastním hřišti Vlašim.