La Liga bude i nadále vyvolávat kontroverze, technologii Jestřábího oka šéf soutěže zamítl

La Liga bude i nadále vyvolávat kontroverze, technologii Jestřábího oka šéf soutěže zamítl

Nejvyšší španělská soutěž, zdá se, stále odbočuje od pokroku doby a i nadále odmítá technologii, která určuje, zdali je míč celým objemem za brankovou čarou.

Jestřábí oko je elektronický systém monitorující dopady míčů nejen ve fotbale, ale i tenise, kriketu, badmintonu, hurlingu, volejbalu či rugby. Dá se říct, že to je již nedílná součást moderního sportu, který bohužel něco stojí.

La Liga v tomto ohledu už v minulosti představovala výjimku, protože se jí nechtělo platit povinný výdaj v celkové výši čtyř milionů eur ročně. Tentokrát tomu není jinak. Prezident nejvyšší španělské soutěže Javier Tebas se spoléhá na to, že systém VAR bude bohatě stačit. Ten ale bohužel není nejspolehlivější.

Příkladem nám je ne tak dávná situace z utkání Atlética Madrid proti Espanyolu. Antoine Griezmann se zde podepsal pod druhou branku hostí, která po přezkoumání platila, ačkoliv se jednalo o sporný moment. VAR totiž nebyl schopen určit, zdali se míč celým svým objemem dostal za brankovou čáru.

Espanyol, který v La Lize bojuje o udržení, se velmi naštval a proti spornému výsledku (3:3) se odvolal. Nyní se vedení klubu dožaduje anulování zápasu. Tato kontroverze je tedy výsledkem absence Jestřábího oka.

Komise musí ještě rozhodnout, jak s protestem Espanyolu naloží. Všechny scénáře jsou v této chvíli možné, včetně toho, že se zápas s Atléticem odehraje znovu.

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.