Sparta potřebuje přivést tři nebo čtyři nové hráče. Brno čeká zápas desetiletí, říká trenér Pulpit

Sparta potřebuje přivést tři nebo čtyři nové hráče. Brno čeká zápas desetiletí, říká trenér Pulpit
ROZHOVOR

Sparta má titul, Bohemka sahá po evropských pohárech. A Brno se střemhlav řítí do průšvihu jako hrom. Takové je rozložení sil na klíčových příčkách tabulky před závěrečným kolem nadstavbové části. Jak to vidí slavný český trenér Martin Pulpit?

Je titul ve správných rukou?
Vzhledem k tomu, že Sparta udělala nejvíc bodů ze všech, tak asi ano. Titul vyhrála zaslouženě.

Zeptám se jinak. Je podle vás Sparta nejlepším týmem ligy?
To nedokážu říct. Byla ale silná v tom, že si na jaře neprošla žádnou velkou krizí, že pravidelně dokázala dělat dobré výsledky.

Dokáže však za současné konstelace obstát i na evropské úrovni?
Obávám se, že na tu je to pořád málo. Pokud chce být Sparta konkurence schopná v evropských pohárech, musí mužstvo jednoznačně zkvalitnit. V tomhle je Slavia určitě dál.

Na jaké posty by měla Sparta přivést posily? Třeba útok se zdá být v pořádku…
Neřekl bych. Podle mě by Sparta měla posílit i tam. Chtělo by to vyztužit každou řadu, přivést alespoň tři nebo čtyři nové hráče.

Co trenér Brian Priske? Jak se vám zamlouvá, jakým způsobem tým pozvedl?
Trenér Priske odvedl kus dobré práce. I on má velkou zásluhu na tom, že je Sparta tam, kde je.

Skvělou práci odvedl i Michal Bílek v Plzni, končící jaro bylo ale hrůzostrašné. Co říkáte na to, jak se s ním hráči Viktorie rozloučili?
Nemyslím si, že jaro bylo hrůzostrašné, to je až příliš silné slovo. Viktorka se zkrátka dostala do výsledkové i herní krize. Mrzelo mě ale, že Michal Bílek nechtěl odstoupit od jedné sestavy, od jednoho způsobu hry. Kdyby trošku zariskoval, všechno by se možná otočilo a on by dál byl trenérem Plzně.

Co říkáte na pokles formy brankáře Jindřicha Staňka? Měla by ho Plzeň prodat, pokud za něj dostane adekvátní nabídku?
Mám pocit, že jeho poslední výkony mu mohly ublížit v renomé, které si svou tvrdou prací vydobyl. K zajímavému angažmá v cizině si jimi určitě moc nepomohl. Nevím ale, jaké má s ním Plzeň plány. Zda by vůbec byla ochotná ho teď prodat a přivést místo něj adekvátní posilu do brány.

Bohemka v Plzni zvítězila 2:0, k udržení čtvrtého místa jí tak doma proti Olomouci bude stačit bod. Tuhle šanci by si nechat ujít prostě neměla…
To určitě neměla, před Sigmou se ale musí mít dost na pozoru. Výkony Olomouce v nadstavbové části totiž nejsou vůbec špatné. Bohemka tak musí zůstat maximálně obezřetná.

Jaký názor máte na Brno, které před finišem spadlo na poslední příčku a teď ho proti Zlínu čeká zápas roku?
Roku? Spíš desetiletí! Pokud totiž Brno spadne, bude to pro klub, fanoušky i celé město obrovská tragédie.

Jak šlo téhle kritické situaci zabránit?
Myslím si, že Zbrojovka podcenila zimní posílení kádru. Že měla přivést minimálně dva kvalitní hráče, to se ale nestalo. Asi počítala s tím, že záchranu vystřílí Kuba Řezníček. I on má ovšem v posledních zápasech problém dopravit míč do brány. Každopádně si myslím, že v Brně je těch problémů víc. A že klub bude muset projít zásadními změnami. Doba, kdy tam na fotbal chodilo 35 tisíc lidí, je bohužel na dlouhou dobu pryč.

Může ty změny spustit současný šéf klubu Václav Bartoněk? Má na něco takového vůbec sílu?
Já si myslím, že tohle si teď musí on sám v klidu vyhodnotit. Fotbal by mu v první řadě měl přinášet radost. On sám musí vědět, zda to tak je. Pokud si to vyhodnotí tak, že nemůže Zbrojovce přinést světlejší zítřky, měl by nejspíš odejít.

A jak to podle vás v neděli dopadne? Dokáže si Brno proklestit cestu na barážovou příčku na úkor Zlína?
Můj názor je, že to skončí remízou.