Dvanáct zápasů, nula pro druholigisty. Má tohle smysl?

Dvanáct zápasů, nula pro druholigisty. Má tohle smysl?
GLOSA

Na obě nedělní utkání baráže o FORTUNA:LIGU by nejraději všichni zapomněli. Nuda, nekvalita, prostě ztráta času. Zatímco nadstavbě a boji o titul nechybělo napětí, zbytek menu už taková sláva není. Nastává tedy otázka, jestli to má vůbec smysl.

Zatímco zápas Pardubic v Příbrami byl poměrně sledovaný a i koukatelný, celý zbytek baráže již taková sláva nebyla.

Nedá se však nic namítat. Jde o holý život – tady není čas na krásné narážečky, dokonalé kličky a riskantní kolmice. Ne, tady se hraje na efektivnost. Dám gól, zavřu to, udržím se v první lize. Tohle týmům nejde mít za zlé. Jde opravdu o hodně a fanoušky moc nezajímá, jak to vypadalo, ale v jaké soutěži bude jejich tým hrát.

Kromě toho to ale ukazuje i to, že druholigové týmy na elitu prostě nestačí. Není to ale jen obraz letošní baráže, kdy se mimochodem týmy ze druhé ligy gólově neprosadily ani jednou.

Jde o celkovou bilanci od počátku nadstavby. Asi nemusíme připomínat, že se vždy radoval  prvoligový tým, nicméně až na výjimky to bylo jednoznačné.

Premiéru baráže okořenil před pár lety souboj Brna s Příbramí, kde byli hlavními postavami rozhodčí. Tehdy ligová Příbram byla očividně tlačena, v druhém souboji Karviná zvládla dvojutkání s Jihlavou v poměru 4:2.

Další dva roky se nehrálo, nicméně v roce 2022 se naplno ukázal rozdíl. Bohemians tehdy udrželi díky dvěma výhrám ligu na úkor Opavy, zatímco Teplice neměly sebemenší problém s Vlašimí. Souboj rozhodl víceméně první zápas, který skončil 3:0 pro skláře.

A letos? Ligisté vyhráli v prvním utkání a ve druhém si průběh hlídali. Ambiciózní Vyškov ani Příbram nedokázali dát ani branku, tím pádem řeči o zaslouženém či nezaslouženém udržení jsou prostě liché. Kdo nedá gól, nezaslouží si vyhrát.

Rozdíl byl vidět hlavně v druhých zápasech. A perfektně v televizním utkání Vyškova proti Zlínu. Vychvalovaná vyškovská ofenziva, tedy hlavně její africké součástky, byla nulová. Zlín vsadil na urputnou defenzivu a Kameníkův soubor neměl odpověď. 

Ukazuje se, že druhá liga je opravdu od té první vzdálená. Tři barážové neúspěchy totiž nejsou náhodou. Řešení? To se těžko hledá. Uzavřít první ligu? Zkrouhnout její počet? Dát dva přímé sestupující? 

Otázek i možností je mnoho, mělo by se to však řešit. Zápasy, které jsme viděli letos, prostě nemají smysl.  

Vrba počítá s tím, že bude na zlínské Letné pokračovat: Zatím jsem se s nikým nebavil, že bych měl ze Zlína odejít


Foto: FK Pardubice