Fotbal jde kupředu, pojďme s ním, řekl šéf UEFA a nevyloučil změnu, která je k vidění třeba v NHL

Fotbal jde kupředu, pojďme s ním, řekl šéf UEFA a nevyloučil změnu, která je k vidění třeba v NHL

Vzhledem k tomu, že se do fotbalu pumpuje stále více a více peněz, vznikají pak kvalitativní propasti. Jak je tedy vyrovnat? Tuto otázku si položil vrchní šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Čeferin byl pozván jako host do pořadu Men in Blazers, kde se rozpovídal o novém formátu Ligy mistrů, který všichni netrpělivě vyhlíží, ale také o změnách, které by rád během své kampaně stihl prosadit.

Co předvádí na přestupovém trhu taková Chelsea, nad tím podle něho zůstává rozum jenom stát. Ve šlépějích londýnského celku ale hodlá kráčet i Newcastle a co nevidět se pořádně s novými majiteli rozšoupne i Manchester United, který touží po návratu na vrchol.

Je takovéto utrácení v pořádku?

„Vesměs ano,“ překvapil Čeferin. „Problém není v tom, že dáte za jednoho hráče 100 milionů liber. Problém je v tom, že ty hráče střídáte jako ponožky a když se vám jeden nehodí, nahradíte ho novým. Kluby tak zapomínají hospodařit,“ poukazoval.

„Doba se změnila, což chápu, ale zase bychom měli nechávat určité kluby, aby toho zneužívaly. Taková věc, jako je platový strop, by hodně věcí změnila. Ba dokonce by lehce vyrovnala tu finanční propast, která mezi jednotlivými týmy je,“ myslí si.

Je něco takového ale vůbec reálné?

„Ano, je,“ odpovídal Čeferin. „Ve skutečnosti jsme se tím už začali zabývat. Nebudu nikoho jmenovat, ale mnoho klubů teď šponuje ceny i platy hráčů takovým způsobem, že se to pak bude zdát normální. Když stanovíme limit, vyrovnáme to,“ líčil.

„Pokud bychom do toho vůbec nesáhli, může se stát, že platy hráčů nějakého týmu budou nereálně vysoké a potom nastane velký problém, co se vyrovnanosti našich soutěží týče,“ vysvětloval.

„Doufám, že to budeme moct zavést co nejdříve. Zatím jsme o tom teprve začali mluvit, ale jsem přesvědčený, že tohle je budoucnost. Nevyhnutelná budoucnost,“ doplnil Čeferin.