Chybělo konkurenční prostředí, ochota hráčů jít do Sokolova. Ze svých nároků jsem musel hodně slevit, říká Pulpit o sestupu

Chybělo konkurenční prostředí, ochota hráčů jít do Sokolova. Ze svých nároků jsem musel hodně slevit, říká Pulpit o sestupu
ROZHOVOR

Svým způsobem strčil hlavu do oprátky, kývnul na nesplnitelnou misi. A i když se bil jako lev, na zázrak to nestačilo. Ani slavný trenér Martin Pulpit tonoucí Sokolov ve třetí lize nezachránil. Mužstvo převzal těsně před startem jara, kdy bylo beznadějně poslední, na stejné pozici Baník i skončí. Přesune se do divize, tam už ho však tenhle věhlasný kouč kormidlovat nebude. Pulpit si zaslouží jinou úroveň i ligu. Mnohem vyšší, než byla ta v Sokolově.

Trenére, jak moc vás mrzí, že Sokolov padá z třetí ligy do divize?
Mrzí mě to moc, protože na Sokolov mám velmi dobré vzpomínky už z doby, kdy jsem působil na jeho střídačce ještě v druhé lize. Odešel jsem z něj tehdy na svou první prvoligovou štaci do Sigmy Olomouc. V Sokolově je skvělý sportovní areál včetně hlavního stadionu i tréninkových hřišť, i tak si ale myslím, že sestup je pro klub v tuhle chvíli vlastně vysvobozením. Dát dohromady opravdu smysluplný kádr pro třetí nejvyšší soutěž tam teď asi není na pořadu dne.

Chybí finance?
Chybí ochota hráčů jít do Sokolova, vydat se do pohraničí. Do takových destinací se klukům chodit prostě nechce. V Sokolově je to založené na sedmi cizincích, z toho pět jich je černé pleti. I tohle hrálo jednu z důležitých rolí. Příliš nezapadli do kolektivu, nechtěli se učit česky. A to ani základní fotbalové pokyny. Na hřišti si tak v určitých situacích vybírali řešení, které vyhovovalo spíš jim než týmu. Hráli si trochu svůj vlastní fotbal, na což mužstvo potom doplácelo.

Jak si vedli hráči, které jste do mužstva přivedl?
Nakonec byli tři a zaplaťpánbůh za ně, protože bez nich bychom nedali do kupy základní jedenáctku. My to tady hrajeme na deset lidí. Plus dorostenci, kterým jsem vděčný, že s námi chodí vůbec trénovat. Jinak bychom nebyli schopní udělat ani normální trénink. Zkrátka máme hrozně úzký kádr. Naprosto bezkonkurenční prostředí.

Jak moc vám roli ztížilo to, že jste mančaft převzal de facto jen týden před startem jara?
Bohužel se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce příchod čtyř fotbalistů, kteří nám už byli přislíbeni. Dva byli z Viktorie Plzeň, dva z Dukly, ve výsledku ale nedorazil ani jeden. Chtěl jsem tedy alespoň levonohého Kýčka, který ze Sokolové hostuje v Březové, ani tenhle příchod ale nevyšel. Navíc když jsem k týmu nastoupil, od asistenta jsem zjistil, že mužstvo nemělo žádnou zimní přípravu. Ze svých nároků a zásad jsem tak musel hodně slevit, přitom já mám fotbal založený právě na tréninku. Kdybych ale tady trénoval stejně, jak jsem to byl zvyklý dělat všude jinde, někteří hráči by to nejspíš ani nevydrželi.

Povedlo se chybějící přípravu částečně nadrilovat na startu jara?
Něco jsme dodělali, hlavně v úvodu jara nám však na konci zápasů docházely síly. Ke konci sezony se to malinko zlepšilo, moje běžné nároky jsou však daleko vyšší.

Sokolov sice opouštíte, chuť do fotbalu jste však určitě neztratil. Mám pravdu?
Já to hlavně beru jako poučení. Bez kvality se zkrátka nedá hrát, bez konkurenčního prostředí už vůbec ne. Ale nejde tu jen o Sokolov. Neustále upozorňuji na to, že v nižších soutěžích je velký příval zahraničních hráčů, což pro český fotbal není vůbec dobře. Zastávám názor, že pokud se z třetí ligy neudělá pouze jedna skupina, kvalitou půjde hodně dolů. Ostatně ani teď už jsem tam neviděl moc hráčů, co by měli potenciál na ligu druhou.