Historické okénko: Nezapomenutelná cesta Bohemians k jejich prvnímu a dosud jedinému titulu

Historické okénko: Nezapomenutelná cesta Bohemians k jejich prvnímu a dosud jedinému titulu

Fotbalisté vršovických Bohemians vybojovali svůj první a dosud jediný ligový titul 12. června 1983, když zvítězili v 29. kole první ligy doma před 13.000 diváky nad Žilinou 4:1. Skóre otevřel v 15. minutě Pavel Chaloupka a do konce první půle další dva góly přidali Zdeňkové Prokeš a Koukal. Po přestávce hosté sice snížili, ale v 86. minutě přidal Jaroslav Němec čtvrtou branku a oslavy v Ďolíčku mohly naplno propuknout.

V 80. letech minulého století "klokani" prožili své nejslavnější období. Velkou zásluhu na tom měl legendární trenér Tomáš Pospíchal, který na lavičku Bohemians usedl v roce 1977. Kromě ligového titulu se v roce 1983 hráči Bohemians také probojovali až do semifinále Poháru UEFA, kde nestačili na pozdějšího vítěze soutěže Anderlecht Brusel. Tehdejší opory jako Antonín Panenka, Přemysl Bičovský nebo Vladimír Borovička se prosazovaly i v reprezentaci. V letošní sezoně obsadili fotbalisté Bohemians v lize čtvrté místo, čímž vyrovnali historicky nejlepší umístění v historii samostatné české ligy a poprvé od sezony 1987/88 si zahrají evropské poháry.

Fotbalový klub Bohemians Praha založili v roce 1905 členové sportovního kroužku Kotva Vršovice, kteří jej pojmenovali AFK Vršovice. Název se změnil o 22 let později, kdy Vršovičtí během zájezdu do Austrálie vystupovali jako Bohemians, tedy Češi. Vedle nového jména, které mu za čestnou reprezentaci ponechal domácí fotbalový svaz, získal klub i párek klokanů, jehož má "Bohemka" od té doby ve znaku. Po roce 1948 "klokani" o anglický název přišli a kvůli komunistické zvůli museli vystupovat jako Železničáři Praha, Spartak Praha Stalingrad nebo ČKD Praha. K tradičnímu jménu se vrátili v roce 1965. V současnosti klub hraje pod jménem Bohemians Praha 1905.