Jsem strašně rychlej, možná budu hrát v Česku, culí se Kubr, který vyměnil Belgii a Itálii za Norsko

Jsem strašně rychlej, možná budu hrát v Česku, culí se Kubr, který vyměnil Belgii a Itálii za Norsko
ROZHOVOR

V našich končinách moc známý není. A to i přes to, že v mládežnických výběrech několikrát reprezentoval. Lucas Kubr je Belgičan po mamince a Čech po tátovi. Ten je jeho vzorem, i proto reprezentuje právě Česko. Momentálně je hráčem nejlepšího norského klubu Bodö/Glimt, nicméně zájem měli i italští giganti. Český fanoušek ho ale pozná líp. Kubrův klub se potká s Bohemians. Ba co víc, on sám možná zamíří hostovat do české ligy. O tom i mnohem dalším povídá exkluzivně pro eFotbal.

V Česku moc známý nejsi. Jak by ses představil jako hráč?

"Řekl bych, že nejspeciálnější věc je na mně moje rychlost. Jsem hrozně rychlej. To je asi v Česku docela vzácnost. Jsem levý obránce, levý wingback. Mám dobrou levou nohu, hodně centruju. Asi nejzajímavější je asi ta rychlost."

Od mala si vyrůstal v Belgii. Jak se tam dělá fotbal?

"Hodně, vážně hodně se běhá bez míče. Výbušnost, rychlost a kondice. Fakt se hodně běhá. Všichni na tom musí být dobře fyzicky, fotbal je tam nahoru-dolů."

Byl jsi v akademii prvoligového St. Truiden. Jak ses tam ocitl?

"Hrál jsem od přípravky do U15 ve třetiligovém Patro Eisden. Hráli jsme pak přátelák právě se St. Truidenem a zalíbil jsem se jim, tak mě chtěli k sobě. Tam jsem hrál do U18, pak jsem přešel do Bodo/Glimtu."

Jak tenhle přesun vzniknul? Bylo ve hře ještě něco jiného?

"Hráli jsme přátelské zápasy s reprezentací na turnaji v Portugalsku proti Norsku, Jižní Koreji a Portugalsku. Hodně jsem se zalíbil právě Bodö, byl tam přímo jejich sportovní ředitel. Kromě toho jsem měl ale nabídky ze dvou týmů v Itálii. Byly to velké kluby, ale šel bych do U19. Lákalo to, ale rozhodl jsem se jít do Norska, protože se mi líbil konkrétní zájem Bodö, bylo to od nich velmi upřímné. Chtěl bych poděkovat za důvěru trenérovi reprezentace Radku Bejblovi, který mi dal příležitost na zmíněném turnaji. Bez něj a jeho důvěry by se žádný přestup nestal."

Bodö/Glimt je známé díky výchově mladých, hrálo to roli?

"Jasně, před přestupem jsem si zjišťoval informace, jestli je to dobrý klub pro mladé hráče, určitě to hrálo roli. Navíc to bylo přímo do A-týmu, to se mi moc líbilo."

V sezoně sis zapsal i premiérové minuty, objevil ses také na lavičce, a to včetně evropských zápasů. Kdybys měl shrnout, jak ses prosadil v norské lize a jak to vypadalo v Evropě?

"Ze začátku to bylo hodně těžké. Úroveň byla neskutečná, byl to velký skok oproti tomu, na co jsem byl zvyklý. Ze začátku jsem si musel zvykat. Bylo to tvrdší, rychlejší, techničtější. Potřeboval jsem pár měsíců na to, abych se dostal na jejich úroveň. Zároveň mě ale hodně brzo vzali na lavičku při předkole Ligy mistrů. To mi zvedlo sebevědomí. To, co jsem v posledním roce zažil, je neskutečné. Jsou to velké zážitky."

Jaké je tvé herní vytížení? Trénuješ s áčkem, případně hraješ za béčko/juniorku?

"Sem tam hraju nějaký zápas za juniorku, ve třetí norské lize. Má to docela dobrou úroveň. Ale samozřejmě by bylo nejlepší hrát za áčko. Tam je ale velká konkurence. Na mé pozici mám velmi dobré dva konkurenty, je to těžké."

Máte v klubu stanovený osobní plán rozvoje? Smlouvu máš ještě na tři roky, očividně s tebou počítají.

"Akorát se bavíme o hostování. V prvním týmu je pro mě těžká situace, jsou tam dva hodně zkušení borci. K tomu můžu říct, že jednám s kluby z Belgie a Nizozemska, ale také z Česka. Takže možná se ukážu i u vás. To se uvidí. Byla by to první liga."

Kdo má pak rozhodující slovo? Půjdeš tam, kam chceš?

"Asi bude důležité, aby byli spokojení všichni. Určitě jde o to, abych byl šťastný já, ale také, aby to dávalo smysl pro oba kluby."

Kromě toho jsi také součástí národního týmu. Jaký vztah máš k Česku?

"Táta je Čech, dřív taky reprezentoval. Každé prázdniny jsem jezdíval do Prahy za rodinou. Za prarodiči, strýcem, tetou. Co se reprezentace týče, Česko jsem volil nejen kvůli větší šanci, ale také protože táta je od dětství můj vzor. Vždycky jsem chtěl být jako on. Když jsem si mohl vybrat, bral jsem Česko i kvůli tátovi."