Kde je jim konec? Díl čtvrtý: africká letka z Teplic – Litsingi, Nivaldo a Salami

Kde je jim konec? Díl čtvrtý: africká letka z Teplic – Litsingi, Nivaldo a Salami

Jednu dobu to tak fungovalo – když se řeklo Teplice, vybavila se fanouškům fotbalu trojice afrických borců, která v té době na severu Čech válela. Všichni tři byli rychlí a šikovní, jinými slovy, Teplicím se povedli. Ale kde jsou teď?

FRANCIS LITSINGI

Rodák z Brazzaville, hlavního města Konga, začal svou profesionální fotbalovou kariéru v týmu Saint Michel d’Ouenzé. Ještě v mladém věku však opustil klub i zemi a odešel do kamerunského Cotonsportu. Tam zaujal a splnil se mu sen, odešel vydělávat do Evropy. V roce 2008 přešel do maďarského Újpestu. Tam mu ale pšenka nekvetla, ani jednou nehrál.

Proč? Hned po příchodu byl poslán hostovat do Kecskeméti, které na něj následně uplatnilo opci. Tam velmi zaujal, měl konzistentní výkony i produktivitu. To pochopitelně neuniklo dalším klubům.

V lednu roku 2013 se tak stal novým hráčem Teplic. V týmu ze severu Čech vydržel dvě a půl sezony, ve kterých vstřelil ve 73 zápasech 24 branek a stal se jakousi kultovní postavou českého fotbalu.

Velký krok měl přijít v přechodu do Sparty v roce 2015. Angažmá tam se ale nepovedlo, a to i přesto, že tým vedl Zdeněk Ščasný, pod kterým Litsingi zářil ve žlutém dresu. V lize naskočil do pouhých pěti utkání a v zimě odešel na hostování do tureckého Gaziantepsporu.

Tam to ale také nevyšlo, a tak další sezonu hostoval v Brně. Tam odehrál 14 utkání, ale vstřelil pouze jednu branku. Po konci hostování mu ve Spartě skončila smlouva. Litsingi následně svou profesionální fotbalovou kariéru ukončil.

„Vrátil jsem se do Konga, jsem tu doma, dělám manažera. Vyhledávám i fotbalové talenty a vězte, že jich je tady opravdu hodně. Ale na Česko vzpomínám opravdu rád a rád bych se tam jednou vrátil. Mám pocit, že je hodně kluků z Konga, kterým bych mohl pomoci prosadit se v české lize,“ řekl před pár lety v rozhovoru pro Novasport.