Jurásek je jedenáctým Čechem, který okusí Primeira Ligu. Kdo vše už si v Portugalsku zahrál před ním?

Jurásek je jedenáctým Čechem, který okusí Primeira Ligu. Kdo vše už si v Portugalsku zahrál před ním?

Víte o tom, že ve slovutné Benfice Lisabon pravděpodobně budou v příštím soutěžním ročníku 2023/2024 působit hned čtyři hráči, kteří prošli slavnými pražskými "S", respektive FORTUNA:LIGOU?

Kromě Davida Juráska, jenž dorazil na slavný Estádio da Luz společně s globálně známým křídlem Ángelem Di Maríou, jde o exslávisty Alexandera Baha a Petara Musu a také o bývalého středopolaře Sparty Mihaila Rističe, jenž tento týden mimochodem skóroval v přípravě proti Southamptonu.

Dvaadvacetiletý reprezentant Česka, jenž byl ještě dva roky zpět součástí druholigového Prostějova, může být historicky jedenáctým českým hráčem, který okusí portugalskou Primeira Ligu (ta se mimochodem rozjede pro osmatřicetinásobného šampiona země pár dní po Superpoháru s Portem a mužstvo německého odborníka Rogera Schmidta zavane 13. srpna na půdu Boavisty).

Průkopníkem byl Čechoslovák Janko Daučík, v ročníku 1991/1992 si ji vyzkoušel Robert Žák (Penafiel), v letech 1991-1993 Lubomír Vlk (FC Porto) a v sezoně 1995/1996 "bomber" Tomáš Skuhravý.

Pavla Horvátha (Sporting) a Karla Poborského (Benfica) určitě mají někteří z vás ještě v živé paměti a konkrétně jednapadesátiletý internacionál, jenž se přesunul do Lisabonu na konci devadesátých let z Manchesteru, dodnes drží i český rekord v počtu startů.

Z brankářů pak prošli nejvyšší portugalskou soutěží čtyři strážci svatyně, konkrétně Matouš Trmal (Vitória, Marítimo), Pavel Srníček (Beira-Mar), Lukáš Horníček (Braga) a Jan Musil (Penafiel).

P.S.: Na soupiskách ve své době figurovali také Václav Mrkvička (Braga) nebo Alexander Jakubov (Porto), jenž disponuje také českým občanstvím, nicméně v Primeira Lize nikdy neodehráli ani minutu.

Deset Čechů, kteří dosud nastoupili v portugalské nejvyšší soutěži:

K. Poborský (Benfica) - 88 startů
L. Vlk (Porto) - 30 startů
P. Srníček (Beira-Mar) - 29 startů
J. Musil (Penafiel) - 26 startů
P. Horváth (Sporting) - 20 startů
M. Trmal (Vitória, Marítimo) - 18 startů
J. Daučík (Porto) - 13 startů
R. Žák (Penafiel) - 9 startů
T. Skuhravý (Sporting) - 4 startů
L. Horníček (Braga) - 2 startů

Kteří slavní exreprezentanti mají své potomky v mládežnických výběrech Česka?