Co se musí stát, aby Sparta vstupovala do třetího předkola Ligy mistrů jako nasazená?

Co se musí stát, aby Sparta vstupovala do třetího předkola Ligy mistrů jako nasazená?

Dnes i zítra jsou na programu odvetné zápasy prvního předkola Ligy mistrů. O necelý týden později proběhne los předkola třetího, do kterého vstupuje i novopečený český mistr z Letné. Sparta může být dokonce nalosována jako nasazená, ovšem k tomu vede poměrně trnitá cesta plná vypadnutí favorizovaných týmů. 

Sparta po delší odmlce vstoupí do mistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů. Jako českému šampionovi ji náleží místo ve 3. předkole. Mezi Letenskými a nejprestižnější evropskou soutěží tedy stojí čtyři zápasy. Výhodou by jistě bylo vstupovat do prvního dvojzápasu jako nasazený tým, ovšem k tomu Spartě musí dopomoct hned několik soupeřů.

V projekci 3. třetího předkola Ligy mistrů dle portálu coen.wz.cz, ve které se počítá s postupy všech nasazených týmů z prvního a druhého předkola, se Sparta pohybuje mezi týmy nenasazenými. Její koeficient, kterému nepomohly zápasy s Vikingem nebo Suboticí, se aktuálně rovná hodnotě 14,0. Aby se Letenští posunuli mezi nasazené, muselo by v aktuálně hraném prvním předkole vypadnout pět z šesti vybraných favorizovaných týmů, které mají vyšší koeficient než Sparta. Výsledky druhého předkola nemají na samotný los předkola třetího význam, jelikož se hrají až po něm.

Vypadnutí pěti ze šesti favoritů vypadá na první dobrou jako nemožné. Nicméně, při detailnějším pohledu na úvodní zápasy prvního předkola, jistá naděje existuje. V prvních zápasech se totiž inkriminovaným favorizovaným týmům nedařilo. Těmito celky jsou Ferencvaros, Ludogorec, Slovan Bratislava, Karabach, Sheriff Tiraspol a BATE Borisov. Z tohoto výčtu v prvním utkání vyhrál pouze Karabach.

Nicméně, posun Sparty mezi nasazené týmy je i přes horší výsledky favoritů v prvních zápasech spíše nepravděpodobný. Sparta by teoreticky mohla doufat ve vypadnutí Ludogorce, který nabral dvougólové manko s kosovským Balkani, ztrátu BATE na neutrální půdě proti Partizani Tirana, udržení náskoku dravého Farulu Constanta nad Sheriffem Tiraspol, či na dokonání zkázy slovenského fotbalu na půdě mistra Lucemburska. Avšak Karabach hraje doma s mistrem Gibraltaru a drží jednogólový náskok a fotbalistům Ferencvarose stačí v Budapešti jakákoliv výhra proti Klaksviku z Faerských Ostrovů.

Na to, jestli bude Sparta vstupovat do třetího předkola jako nasazená nebo nenasazená, si budeme muset počkat. Sheriff a BATE hrají své zápasy dnes. Ostatní favorité ve středu.