Emotivní trenér konfliktní povahy Petržela slaví sedmdesátiny. Čím se zabývá v současnosti?

Emotivní trenér konfliktní povahy Petržela slaví sedmdesátiny. Čím se zabývá v současnosti?

Vlastimil Petržela, který 20. července slaví sedmdesátiny, se do povědomí fanoušků zapsal především jako trenér několika prvoligových klubů a také první zahraniční trenér v Rusku. Proslul jako emotivní trenér konfliktní povahy, který vždy sázel na mladé a poměrně neznámé hráče, a také důrazem na kondiční přípravu.

Rodák z Prostějova hrál fotbal v nižších ligách, do první ligy ho přivedla Zbrojovka Brno. V první lize si později zahrál i za Cheb a pražskou Slavii. Jako hráč to dotáhl i do reprezentace, kde odehrál dva zápasy, první z nich na mistrovství světa ve Španělsku v roce 1982. V čs. první lize nastoupil do 116 zápasů a dal 36 gólů. Kariéru ukončil kvůli vážnému zranění v 31 letech.

S trénováním začínal jako asistent ve Slavii, kde na jaře 1990 debutoval i na postu hlavního trenéra. Největší jméno si ale udělal v Liberci a Bohemians, které díky tvrdé disciplíně a bojovnosti dovedl k řadě úspěchů. V listopadu 2002 přijal nabídku Zenitu Petrohrad a stal se prvním zahraničním trenérem v ruské lize. V Zenitu si díky dobrým výsledkům vybudoval silnou pozici, několikrát se o něm hovořilo jako o adeptovi na post reprezentačního trenéra Ruska i ČR. Se Zenitem v roce 2003 obsadil druhé místo v ruské lize a vyhrál Ligový pohár, v roce 2006 s ním došel do čtvrtfinále tehdejšího Poháru UEFA, nynější Evropské ligy. O působení v Petrohradu napsal spolu s novinářem Ivanem Židkovem knihu Jednou v Rusku.

Po návratu vedl Olomouc a Něftči Baku. V roce 2008 podstoupil pětiměsíční ústavní léčbu ze závislostí na lécích a hracích automatech, na nichž prohrál velkou sumu. Poté trénoval tři druholigové kluby a v lednu 2016 se ujal beznadějně posledního Baníku Ostrava, sestup slavného celku sice neodvrátil, ale hned v následující sezoně jej přivedl zpět do nejvyšší soutěže. V červnu 2017 odstoupil z funkce trenéra a v Baníku působil jako poradce majitele klubu. V další sezóně vedl Fastav Zlín, na zdejší lavičce ale vydržel jen tři měsíce. Aktuálně pracuje ve vlašimské mládeži a brzy může převzít také Sokol Červené Janovice, kam ho zlákali Tomáš Řepka, Martin Jiránek, Václav Koloušek a spol.