Úspěšný start je vždy důležitý, hodně to pomohlo i novým hráčům, pochvaluje si úvodní vítězství Trpišovský

OBSAHUJE OHLASY

Fotbalisté Slavie vstoupili do nové sezony domácím vítězstvím 2:0 nad Hradcem Králové. Pražany poslal v utkání úvodního ligového kola před více než 17 tisícovkami diváků do vedení už ve čtvrté minutě Mick van Buren a v 70. minutě přidal pojistku střídající Mojmír Chytil, jenž se dočkal první soutěžní branky v červenobílém dresu.

Slavia v nejvyšší soutěži zdolala Hradec poprvé po třech zápasech a oplatila mu venkovní prohru 0:1 z úvodního kola minulého ročníku i domácí remízu 1:1 z posledního duelu základní části. Doma Pražané bodovali s "Votroky" i v sedmnáctém ligovém utkání. Trenérovi Jozefu Weberovi výsledkově nevyšla soutěžní premiéra na lavičce Východočechů.

"Dobrý vstup do sezony je vždy důležitý pro všechny, pro hráče, pro tým, pro trenéry, pro fanoušky. Vloni se nám to nepovedlo a v Boleslavi jsme s Hradcem prohráli. Úspěšně odstartovat pomůže i novým hráčům. Ale je to jen jeden zápas za tři body, nic jiného to neznamená," řekl na tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Do stoperské trojice nasadil kouč Pražanů navrátilce z hostování Vlčka, z nových letních posil se do základní sestavy nedostal nikdo. Na levém halfbeku nastoupil Jurásek. Královéhradečtí nasadili obě hlavní ofenzivní posily bývalé reprezentanty Pilaře s Krejčím, od úvodu se ale museli hlavně bránit náporu domácích.

Už ve čtvrté minutě Vlček kolmicí vysunul Schranze, hrajícího 150. zápas v nejvyšší soutěži, a jeho přihrávku před branku zužitkoval zblízka Van Buren. Nizozemský útočník si připsal 30. gól v české lize.

"Skvělá přihrávka od Ivana. Už Vlčák to udělal skvěle, dal mu nádherný balon. Pak přišla přihrávka do vápna, já tam byl, správné místo i čas. Hezký gól," citoval klubový web Van Burena. "Viděli jsme Slavii v přípravě, na tyhle náběhy jsme se de facto celý týden připravovali. Nechtěli jsme brzy dostat gól, ale to se bohužel nepovedlo," litoval Weber.

Domácí po vedoucí trefě pokračovali v aktivitě. Po 20 minutách překonal ranou pod břevno brankáře Bajzu nejlepší střelec minulého ligového ročníku Jurečku, ale videorozhodčí odhalil těsný ofsajd. Slávisté nezvýšili ani po Van Burenově střele z 32. minuty, kterou vytáhl na roh hostující gólman. Poté nabíhající Holeš ve velmi dobré pozici vypálil nad. Východočeši odehráli první půli pasivně a nepřipsali si ani jeden střelecký pokus.

Po změně stran Pilaře vystřídal Juliš a hosté se zvedli. V 58. minutě dokonce měli velmi blízko k nečekanému vyrovnání. Bývalý sparťan Krejčí ale z hranici malého vápna sám před Kolářem ve stoprocentní šanci jen trefil slávistického gólmana a dorážející Gabriel zamířil pouze do boční sítě odkryté branky.

"Je to škoda. Krejda měl v přípravě fazonu, ale příprava je jiná. Promarnili jsme svoji chvilku štěstí, kterou na Slavii potřebujete. Když už tady máte nějakou šanci, musíte ji proměnit," poznamenal Weber. "Fantastický zákrok. Když jsem tu situaci viděl ze hřiště, říkal jsem si, že je to špatné, že to bude 1:1. Naštěstí to Koli chytil, hodně důležitý moment," uvedl Van Buren.

Nizozemský útočník si následně na opačné straně navedl míč na střed a napálil vzdálenější tyč. Pojistku přidali Pražané až po trojnásobném střídání. V 70. minutě po Provodově rohu Chytil v první šanci hlavičkou ještě Bajzu nepřekonal, ale po následné Vlčkově přihrávce na malé vápno už zblízka dotlačil míč za čáru.

Letní posila z Olomouce skórovala hned v prvním soutěžním duelu za Slavii. Hosté marně reklamovali údajný útočný faul Ogbua na Kodeše. "Dotlačil jsem to tam. Premiéru jsem si moc užil. Na hřiště jsem šel s úkoly dát gól a uživit hru, to se povedlo. Důležité je, že jsme vyhráli. Že jsem dal gól, je třešnička na dortu," řekl Chytil.

V 79. minutě mohl přidat třetí branku střídající Lingr, Bajza ale jeho hlavičku vyrazil. Neprosadili se ani v 88. minutě Chytil a už v nastavení na druhé straně Juliš, jehož přízemní pokus Kolář odrazil na roh. Slavia potvrdila, že se jí doma daří, v součtu s minulou sezonou neprohrála v Edenu už 19 ligových duelů po sobě.