Béčko Sparty se stále hledá, Opava si poradila s Varnsdorfem, Dukla doma nestačila na Žižkov

Druhé kolo FNL odstartovalo tradičně v pátek. Dukla Praha doma nenašla recept na Vyškov. Rezerva Sparty stále tápe, když svěřenci trenéra Janouška nestačili na Táborsko. Opava napravila zaváhání z prvního kola.

2. kolo druhé fotbalové ligy:

Dukla Praha - Vyškov 2:4 (1:2)

Branky: 20. Moulis, 65. Peterka - 3. a 52. Metsoko, 44. Štěpánek, 90.+1 Bayo. Rozhodčí: Adámková - Dohnálek, Líkař. ŽK: Peterka, Hašek, Rada (trenér) - Ramathan, Bayo, Lahodný, Jícha, Kameník (trenér). Diváci: 902.

Vyškov vyhrál ve druhém kole Fortuna národní ligy na hřišti Dukly 4:2. Jeden z klíčových momentů zápasu nastal krátce před přestávkou, kdy kapitánovi vítězného celku Filipu Štěpánkovi pomohla k trefě teč domácího muže s páskou na paži Jana Peterky. Hostující obránce se tím stal prvním českým autorem gólu v barvách Vyškova od poloviny dubna, následných 15 branek s výjimkou jedné vlastní totiž neslo podpis zahraničních střelců. Stejně tomu bylo i u zbylých přesných zásahů z Julisky, o dva z nich se postaral Idjessi Metsoko.

Dukla v úvodním kole potvrdila ofenzivní potenciál ukrývající se v jejím kádru a čtyřmi góly rozstřílela sparťanskou rezervu. Netrefil se přitom ani obávaný Lukáš Matějka, ani nově příchozí Michal Škoda, jenž naskočil na závěrečných několik minut. Dvakrát se naopak prosadila jiná letní posila Jakub Zeronik, na kterého měl Vyškov nepříjemné vzpomínky z minulé sezony. Ještě v dresu Příbrami, kterou mimochodem Moravané porazili o uplynulém víkendu, skóroval v obou vzájemných střetnutích.

Útok hostů ovšem rovněž budil respekt, což bylo k vidění hned ve třetí minutě. Pavel Moulis neodolal tlaku dvou protihráčů a Cheick Souaré neomylně naservíroval míč před prázdnou bránu, odkud bez problémů vstřelil svůj první soutěžní gól na českých trávnících Metsoko. Dukla s odpovědí přispěchala po odehrané čtvrthodině, Matějkovu radost ale anuloval zvednutý praporek. Už ve 20. minutě ovšem vyrovnáno skutečně bylo, když Moulis odčinil zaváhání z úvodu a volejem na bližší tyč prostřelil Filipa Jíchu. Ofenzivní podívanou následně vystřídala opatrnější pasáž, přesto se skóre do přestávky ještě jednou měnilo. S úsměvy na tvářích odcházeli do kabin hráči hostů, jelikož slabý pokus Štěpánka po rohovém kopu ztečoval do sítě domácí kapitán Peterka.

Rychle po změně stran se do své druhé velké šance prodral Metsoko a znovu se nemýlil. Rodák z Francie disponující tožským pasem využil k navýšení vedení svěřenců Jana Kameníka kličky gólmanovi a zakončení z téměř nulového úhlu. Střelecký účet utkání tím ovšem uzavřen nebyl, protože v 65. minutě snížil tvrdou ranou z hranice vápna Peterka. Naděje Pražanů pak mohl opět poslat k ledu Bienvenue Kanakimana, technický obstřel však fantasticky zneškodnil Jan Šťovíček. Na jeho počínání už ale ve zbytku duelu nedokázali ofenzivní spoluhráči navázat a k vyrovnání se nepropracovali. V nastavení druhé půle naopak hlavou stanovil výsledné skóre Fahad Bayo.

Duel ambiciózních týmů lačnících po postupu tak ovládl Vyškov. Ten v příštím kole 2. srpna přivítá Kroměříž, Dukla se tentýž den představí v Brně.

Opava - Varnsdorf 1:0 (0:0)

Branka: 57. Kadlec. Rozhodčí: Pechanec - Vyhnanovský, Novák. ŽK: Omale, Ondráček, Kopečný - Ambler, Michal, Hodek, Kouřil. Diváci: 1613.

Varnsdorf potvrdil neoblíbenost stadionu Opavy, na kterém zvítězil naposledy v roce 2014, a ve druhém kole Fortuna národní ligy prohrál 0:1. Domácí do zápasu vstupovali s nulou na kontě získaných bodů, na čemž měl kvůli minele ze závěru úvodního utkání s Jihlavou podíl i Jan Kadlec, právě on však tentokrát v 57. minutě obstaral rozhodující branku. Krajní bek se prosadil i v květnovém vzájemném klání, které nakonec udrželo Slezany ve druhé nejvyšší soutěži.

Hlavní roli v úvodním ligovém klání Opavy sehrály penalty. V Jihlavě totiž mohl v 86. minutě bleskově odpovědět na úspěšnou exekuci domácích rovněž z bílého bodu Matěj Hýbl, ten však exkluzivní příležitostí pohrdl. V nastavení pak navíc strhl vedení na stranu Vysočiny odchovanec Tomáš Franěk, jenž využil chyby Kadlece. Varnsdorf do nového ročníku vstoupil remízou s olomouckými mladíky, na které se zlikvidovaným pokutovým kopem podílel brankář Martin Vaňák.

Opava na soupeře vyrukovala s gólmanem Adamem Richterem, který ve Varnsdorfu odchytal mezi lety 2020 a 2022 48 ligových utkání, a ten byl v permanenci už v šesté minutě zápasu. Po krásné průnikové přihrávce Josefa Švandy z ideální pozice zakončoval Dominik Kříž, kmenový hráč Plzně ale trefil jen dobře postaveného Richtera. Pro Severočechy se jednalo o největší šanci první půle, v jejím dalším průběhu totiž působili aktivněji domácí. Ti měli k otevření skóre nejblíže po odehrané půlhodině, kdy z velké dálky téměř překvapil Vaňáka Jiří Janoščín.

Druhý poločas odstartovala akce opavského Adama Ondráčka, dalšího muže s výraznou minulostí v klubu soupeře. Ten do vápna svých bývalých spoluhráčů vyslal nepříjemný přízemní centr, který nakonec s obtížemi odvrátil Matěj Kubista. Další pobídka z pravé strany však již skončila gólem. Několik nedůrazných zákroků hostující defenzivy zapříčinilo, že balon proskotačil až k levé tyči, kam z druhé vlny doběhl Kadlec a poslal Slezany v 57. minutě do vedení. Odpověď mohla přijít díky střídajícímu Pavlu Rudnyckému, zkušený Ukrajinec ale nedokázal na ofsajdové hranici zpracovat míč a dal Richterovi možnost zasáhnout. Hosté na konci toužili po závěrečném tlaku, ten se ovšem nekonal. Jejich manko se naopak ještě mohlo zdvojnásobit, nicméně hlavička Ondráčka zamířila těsně nad břevno.

Opava tak napodobila úspěch z posledního utkání minulé sezony a ve vzájemném duelu opět zvítězila. V příštím kole se 2. srpna představí v Příbrami, Varnsdorf tentýž den přivítá Vlašim.

Táborsko - Sparta Praha B 1:0 (1:0)

Branka: 34. Dordič. Rozhodčí: Zaoral - Černoevič, Lakomý. ŽK: Novák - Vydra, Mokrovics, Cissé. Diváci: 1812.

Fotbalisté Táborska navázali na výhru z minulého utkání, když ve druhém kole Fortuna národní ligy porazili na vlastní půdě rezervu Sparty 1:0. Jediným úspěšným střelcem duelu byl Bojan Djordjič, jenž se prosadil ve čtvrtém soutěžním zápase v řadě. Naopak sparťanští mladíci, za něž opět nastoupila i brněnská posila Michal Ševčík, prohráli i druhý duel v sezoně a krčí se na posledním místě tabulky.

Týmy za sebou měly zcela rozdílný vstup do sezony. Zatímco Táborsko uspělo doma s nováčkem z Kroměříže, rezerva pražské Sparty prohrála vysoko 1:4 s Duklou Praha, která se ani letos netajila ambicemi na postup do nejvyšší soutěže. Loni se Sparta téměř na poslední chvíli vyhnula sestupu do třetí ligy, Táborsko ročník zakončilo v horní polovině tabulky na solidní sedmé příčce.

Před zaplněnou minitribunou v Táboru byli v úvodu utkání aktivnější domácí fotbalisté. První velkou šanci však měli sparťané, v 10. minutě prověřil Martina Pastornického 21letý útočník Tomáš Schánělec. Domácí gólman ale šikovně jeho ránu reflexivním zákrokem vykopl. Územní převahu nakonec Táborsko využilo po půlhodině hry k první vstřelené brance. Jakub Šašinka pláchl hostující obraně a výbornou nahrávkou našel u levé tyče volného Djordjiče, jenž doklepl balon do odkryté sítě.

Do druhého poločasu vstoupili mnohem lépe Rudí, kteří nepouštěli Jihočechy téměř vůbec k míči. Domácí ovšem přečkali úvodní nátlak a hra se začala postupně opět vyrovnávat. Diváci sledovali především boj o střed hřiště, jelikož se ani jeden z týmů nedostával do žádných šancí. Svědčila o tom i statistika střel na bránu, která byla po změně stran až do závěrečného hvizdu vyrovnaná – 0:0. Pražané se sice ještě v posledních minutách snažili o vyrovnání, na kýžený gól se však nezmohli.

Táborsko tak ve vyrovnaném duelu uzmulo podruhé v řadě vítězství a z úvodního domácího dvojzápasu vytěžilo maximální počet bodů. V příštím kole nastoupí 2. srpna v Chrudimi. Sparta B se ve stejný den představí na Hané proti Prostějovu.