Střelecké hody v Jihlavě, bez ztráty je i Táborsko. Dukla veze tři body z Brna, Sparta B opět nevyhrála a trápí se i Líšeň

Sparta B ani na třetí pokus ve druhé nejvyšší české soutěži nedokázala zvítězit, přitom ještě v 81. minutě proti Prostějovu vedla o dvě branky. Jihlava nechává na minulou sezonu po třetí výhře v řadě zapomenout. Dukla po osmi letech vyhrála v Brně. Příbram těsně porazila Opavu. Skvělý start Táborska pocítila Chrudim.

3. kolo druhé ligy:

Prostějov - Sparta Praha B 3:3 (1:2)

Branky: 39. Malec, 82. Malec, 88. Gábriš – 2. Kaštánek, 11. Schánělec, 81. Mokrovics. ŽK: 90+1. Koudelka (PRO) – 47. Gomez (SPB). Rozhodčí: Michael Kvítek – Jiří Kříž, Lukáš Matoušek. Diváci: 720

SK Prostějov: Vejmola – Elbel, Cienciala (46. Jaroň), Slaměna (84. Gábriš), K. Spáčil (87. Bolf) – Schaffartzik (C), Habusta (63. Macháček), Bartoš (63. Moučka), Bartolomeu – Malec, Koudelka.
Náhradníci: Krynskyj – Zapletal.
Trenér: Michal Šmarda

AC Sparta Praha B: Surovčík – Kaštánek, Schánělec (C), Váňa, Ševínský, Rus (59. Cissé), Vydra – Pešek (65. Hodouš), Ryneš (65. Mokrovics) – Horák (83. Tošnar), Gomez (65. Kukučka).
Náhradníci: E. Kolář – Goljan.
Trenér: Petr Janoušek

Rezerva pražské Sparty získala ve třetím kole Fortuna národní ligy svůj první bod do tabulky, když v Olomouci remizovala s Prostějovem 3:3. Hosté přitom měli zápas fantasticky rozehraný a ještě v 81. minutě, kdy se poprvé v rudém dresu trefil talentovaný odchovanec Sigmy Roman Mokrovics, vedli o dvě branky. Hanáci ovšem ještě stihli zásluhou dvou slepených gólů vyrovnat. Příznivci Pražanů mohli na trávníku poprvé spatřit novou akvizici Jamese Gomeze. Na gambijském stoperovi ještě byla znát neznalost prostředí a místy působil nejistě, už po čtvrthodině hry na sebe navíc upozornil postrkováním s domácím koučem Michalem Šmardou.

Zatímco v Prostějově byli s úvodem sezony a třemi body po dvou kolech relativně spokojení, v táboře sparťanského béčka museli řešit nepříjemnosti. Pražané se loni ve druhé lize zachránili navzdory počátečním obtížím poměrně bez problémů, po letní obměně kádru ovšem formu hledali. Na startu nového ročníku jim patřilo poslední místo, když nejprve schytali debakl od Dukly a následně těsně prohráli s Táborskem.

Sparťanská rezerva se ujala vedení první střelou na bránu. Daniel Kaštánek už po dvou minutách přijal přihrávku z pravé strany a svůj následný projektil poslal mimo dosah Luďka Vejmoly. O chvíli později to s domácím týmem vypadalo ještě hůře, jelikož střílený centr uklidil hrudníkem za brankovou čáru Tomáš Schánělec. Kontaktní branku si mohl po 20 minutách připsat Lukáš Ciencala, jeho přízemní ránu z levé strany však vyrazil na roh Jakub Surovčík. Prostějovští se snížení dočkali ve 39. minutě. Robert Bartolomeu posadil míč přesně na hlavu Tomáše Malce, který usměrnil hlavičku nechytatelně na zadní tyč.

Po přestávce mohli jako první udeřit domácí. Sparťanská defenziva předvedla velké zaváhání, které chtěl potrestat Jan Koudelka. Zkušený záložník běžel osamocený na bránu, jeho střela z hranice šestnáctky se ale mezi tři tyče nevešla. Pražané přidali v 81. minutě třetí trefu. Mokrovics si zpracoval vysoký balon a jeho prudkou ránu zpoza pokutového území zastavila až síť. Hanáci se však ještě nevzdávali, což podtrhl svým druhým gólem v utkání Malec, jenž se trefil hlavičkou z těsné blízkosti. Dramatický duel nakonec uzavřela vyrovnávací branka Šimona Gábriše, který se prosadil i přes srážku s gólmanem Surovčíkem.

Utkání tak skončilo remízou a Sparta pokračuje v rozporuplném začátku sezony. V příštím kole vyzve 6. srpna doma Chrudim, Prostějov zamíří na hřiště rezervy Olomouce.

Brno - Dukla Praha 0:2 (0:1)

Branky: 34. Šebrle, 70. Matějka. ŽK: 62. Jak. Řezníček (BNO), 90+3. Hamza (BNO) – 15. Peterka (DUK), 45+2. Ullman (DUK), 60. Moulis (DUK). Rozhodčí: Orel – Hájek, Šimáček. Diváci: 3203.

FC Zbrojovka Brno: Berkovec – Endl, Texl, Kronus (46. Alli), Divíšek (72. Gaszczyk), Potočný (72. Hladík), Toml, Smejkal (46. Granečný), Dav. Jambor, Koželuh (83. Hamza), Jak. Řezníček (C).
Náhradníci: Šiman – Štěrba.
Trenér: Luděk Klusáček

FK Dukla Praha: Šťovíček – Ullman, Hašek, Peterka (C), Ludvíček, Moulis (90. J. Jeřábek), Barac, Kozel, Matějka (80. Škoda), Šebrle (80. Douděra), Zeronik (63. Špatenka).
Náhradníci: Rada – Vondrášek, Hrubeš.
Trenér: Petr Rada

Fotbalisté Zbrojovky Brno poprvé v novém ročníku Fortuna národní ligy okusili chuť porážky, když ve třetím kole nestačili doma na Duklu a prohráli 0:2. Vyrovnané první dějství nabídlo minimum nebezpečných zakončení, přesto se Pražané dostali zásluhou Štěpána Šebrleho do vedení. Po změně stran pak loňského účastníka nejvyšší soutěže nedovedl k vyrovnání ani omilostněný Wale Musa Alli, který již za klub neměl nikdy nastoupit, a naopak hosté přidali díky Lukáši Matějkovi pojišťující trefu. Celek z hlavního města naplno bodoval v moravské metropoli poprvé od roku 2015.

Moravané sice v předchozím duelu opět inkasovali jako první, souboj na hřišti olomoucké rezervy se jim však podařilo zvrátit a z Hané si odvezli první vítězství po návratu do druhé ligy. To chtěl brněnský celek potvrdit také na domácím hřišti proti Dukle, která za sebou měla čtyřgólový výprask od fotbalistů Vyškova. Svěřencům Petra Rady však v součtu s minulou sezonou poměrně svědčily výlety na stadiony soupeřů, odkud se z posledních osmi případů vraceli s prázdnou pouze jednou.

Na první výraznější příležitost si diváci v moravské metropoli museli počkat až do 17. minuty. K jejich znepokojení si ji však připravila hostující Dukla, proti zakončení z hranice pokutového území ale Martin Berkovec zasahovat nemusel. V úvodní půlhodině se na polovině soupeře objevovali častěji hráči Zbrojovky, přes kompaktní obranu hostů se ale k přímému ohrožení branky svého soka nedostávali. A tak ve 34. minutě udeřili Pražané, když z hranice pokutového území napřáhl Šebrle a projektilem na přední tyč překonal Berkovce. Největší příležitost k vyrovnání ještě v první půli se Flintě naskytla v nastaveném čase, ráně Romana Potočného z přímého kopu ale scházela větší přesnost.

Luděk Klusáček se výkon Zbrojovky pokusil oživit střídáním a do druhého poločasu vyslal na hřiště dvojici čerstvých hráčů. Tým z moravské metropole se však k brance soupeře i nadále nedostával a naopak čelil útokům Pražanů do otevřené obrany. V 63. minutě napřáhl za hranicí pokutového území Pavel Moulis, pokus hostujícího útočníka si ale Berkovec pohlídal a vyrazil jej mimo tři tyče. O dalších sedm minut později promarnil šanci k vyrovnání střídající Alli a z nadějné pozice zamířil pouze vedle. Flinta zahozené příležitosti litovala dvojnásobně, neboť o pouhých pár desítek vteřin později navýšil vedení Dukly první trefou v sezoně Matějka. V 79. minutě měl na kopačce snížení David Jambor, ale ani střela brněnského záložníka svůj cíl nenašla.

Dukla tedy potvrdila, že jí zatím více svědčí venkovní zápasy a zvítězila. Další duel ji čeká 6. srpna, kdy doma přivítá Varnsdorf. Brno se již o den dříve představí na hřišti Táborska.

Chrudim - Táborsko 0:3 (0:1)

Branky: 20. Varačka, 50. Dordić, 86. Dordić (pen.). ŽK: 85. Floder (CHR). Rozhodčí: Machálek – Antoníček, Žurovec. Diváci: 980.

MFK Chrudim: Floder – Borkovec, Míka, Skwarczek, Kesner (C) (88. Bauer) – Kosek – Langhamer (56. Kutík), F. Novotný, Záviška (56. Vrána) – Huf, Látal (69. Jurčenko).
Náhradníci: Šerák – Hájek, Sotorník.
Trenér: Radek Kronďák

FC SILON Táborsko: Pastornický – Tusjak, Bláha, Kateřiňák (80. Javorek), Dordić (89. Sylla), Koné, Foltyn, Sojka (46. Skopec), Varačka (68. J. Mach), Šašinka (68. Zeman), Plachý.
Náhradníci: Kerl – Schindler.
Trenér: Roman Nádvorník

Fotbalisté Táborska zvítězili i ve třetím kole Fortuna národní ligy, když na východu Čech porazili Chrudim 3:0. O úvodní trefu se postaral ve 20. minutě Matouš Varačka, a poprvé v sezoně tak skóroval z kádru hostů někdo jiný než Bojan Djordjič. Srbský tahoun však dostál své pověsti po změně stran, kdy se díky dvěma trefám osamostatnil v čele tabulky střelců celé soutěže.

Hlavním úkolem chrudimských fotbalistů před tímto kláním bylo nejspíše vyhnout se další remíze a konečně okusit chuť vítězství. Poté, co Východočeši v loňské sezoně zapsali nerozhodný výsledek přesně v polovině celkového počtu zápasů, je nastavený trend pronásledoval i letos. Na úvod nového ročníku remizovali doma s Líšní a poté i ve Vlašimi. Zato Táborsko si možná až překvapivě připsalo dvě výhry, přičemž o obě se vítězným gólem postaral Djordjič.

První vážnější situaci na útočné polovině si po 10 minutách hry vypracovali hráči Táborska. Djordjič si seběhl na hranici pokutového území na zpětnou přihrávku z pravé strany a kroucenou střelou pořádně protáhl gólmana Jiřího Flodera. O 10 minut později už Jihočeši slavili první úspěšný zásah, když sehráli rychlou akci do vápna, na jejímž konci stál neomylný Varačka. Chvíli poté mohl odpovědět David Huf, jeho rána ale pouze orazítkovala břevno. Ve 33. minutě zahodili Chrudimští stoprocentní gólovku. David Látal obral o balon obránce a vytvořil situaci dva na jednoho. Nakonec vyzval ke skórování Hufa, který míč trestuhodně napálil jen do tyče. Stejný hráč se dostal do obrovské šance i po individuální akci na konci poločasu, v tomto případě zase ztroskotal na výborném Martinovi Pastornickém.

Nevyužité příležitosti mrzely domácí tým ještě víc v 50. minutě, kdy se po pěkné souhře prosadil Djordjič, který poslal balon z voleje do spodního rohu chrudimské brány. Třetí zásah mohl přidat Jakub Šašinka, jenž dostal kolmici za obranu. Střela hostujícího útočníka však rozvlnila síť pouze zvnějšku. V 84. minutě fauloval ve vápně střídajícího Jana Macha Floder a Djordjič z nařízené penalty svým druhým gólem podtrhl výborný výkon.

Táborsko se v úvodu sezony veze na úspěšné vlně a získalo již třetí vítězství v řadě. V příštím zápase přivítá 5. srpna doma Zbrojovku, Chrudim zamíří o den později na hřiště rezervy Sparty.

Jihlava - Olomouc B 6:3 (3:2)

Branky: 2. Fila, 18. Araujo-Wilson, 44. Araujo-Wilson, 60. Selnar, 68. Lacko, 89. Tall – 40. Langer, 45. Šíp, 90+2. Mikulenka. ŽK: 53. Langer (OLB), 58. Trefil (OLB), 90+3. Mikulenka (OLB). Rozhodčí: Julínek – Hurych, Pospíšil. Diváci: 607.

FC Vysočina Jihlava: Soukup – T. Svoboda, Vedral (C), Tonbul, Záhradnik (46. Chytrý) – Pešek, Lacko (80. Vítek) – Fila (71. T. Franěk), Tureček, Selnar (71. Ogiomade) – Araujo-Wilson (85. Tall).
Náhradníci: Jágrik – Piško.
Trenér: David Oulehla

SK Sigma Olomouc B: Trefil – Cahel (46. Slavíček), Jaja, Vepřek (C), Coufal (83. Bednár) – F. Uriča (46. Moses), Langer, Šíp (70. Mikulenka), Fabiánek (70. Fiala), J. Spáčil – Kramář.
Náhradníci: Koutný – Proniuk.
Trenér: Tomáš Janotka

Fotbalisté Jihlavy navázali na fantastický vstup do sezony i ve třetím kole Fortuna národní ligy, ve kterém na vlastní půdě porazili rezervu Sigmy Olomouc 6:3. Poprvé v letošním ročníku se Vysočině podařilo vstřelit první branku v utkání, když se hned ve druhé minutě prosadil Lukáš Fila. Tato vycházející jihlavská hvězda rozjela gólovou přestřelku, jež už do přestávky přinesla celkem pět přesných zásahů, přičemž dva z nich měl na svědomí domácí rodák z Trinidadu a Tobaga Justin Araujo-Wilson. Po změně stran již Hanáci nedokázali s Vysočinou držet krok a s jediným bodem zůstali na chvostu tabulky.

Jihlavanům se po zpackané minulé sezoně, kdy svou příslušnost ve druhé nejvyšší soutěži uhájili až v posledním kole, podařilo otočit kormidlem správným směrem a po dvou odehraných kolech se mohla pyšnit stoprocentní bilancí. V obou duelech navíc svěřenci Davida Oulehly prokázali velkou mentální odolnost, jelikož pokaždé museli otáčet nepříznivé skóre. Úplně opačný problém měl soupeř z Olomouce, neboť v prvních dvou zápasech sice vždy vedl, ale nakonec se ze tří bodů neradoval ani jednou.

Vysočina potvrzovala skvělou formu ze začátku sezony hned od úvodního hvizdu. Již ve druhé minutě se dostala do vedení zásluhou Fily, jenž si naběhl za obranu Hanáků na přihrávku Matúše Lacka a přízemní střelou k zadní tyči nedal gólmanovi žádnou šanci. Pojišťovací branku přidal o 16 minut později Araujo-Wilson, útočník z Trinidadu a Tobaga si také našel balon po náběhu za záda olomouckých obránců a bez potíží překonal Jakuba Trefila. Ve 40. minutě ovšem z ojedinělé šance Modré laviny snížil Štěpán Langer, jenž provětral jihlavskou pravou stranu obrany a samostatný únik zakončil střelou k zadní tyči. O čtyři minuty později se však modrožlutí vrátili opět do dvoubrankového vedení zásluhou Araujo-Wilsona a divoký konec úvodního dějství završil olomoucký záložník Jáchym Šíp.

V 50. minutě svěřenci trenéra Oulehly zaútočili po pravé straně a po zmatku v pokutovém území se k odraženému míči dostal Tomáš Svoboda, jenže z hranice malého vápna zvysoka přestřelil. Následně odcentroval Šíp nebezpečný balon do vápna a nepříjemné zakončení Denise Kramáře zpacifikoval ve svém náručí jihlavský gólman. V 60. minutě získali modrožlutí výhodu pokutového kopu, který Jakub Selnar až po dorážce úspěšně proměnil. O tři minuty později kopal penaltu i hostující Michal Vepřek, avšak Pavel Soukup svými zákroky nepřipustil ani gól z dorážky. Definitivní uklidnění pro Vysočinu přinesla v 68. minutě vstřelená branka z Lackovy kopačky. V závěru gólově bohatého utkání padly ještě dva góly, na každé straně jeden.

Jihlava tedy potvrdila výborný start výhrou také v divokém zápase proti celku z Hané. Tuto bilanci se pokusí uhájit i 5. srpna, kdy se představí na hřišti nováčka z Kroměříže. Olomouc bude o den později bojovat o první triumf doma proti Prostějovu.

Příbram - Opava 1:0 (0:0)

Branka: 74. Nečas. ŽK: 84. Ondráček (OPA). Rozhodčí: Rouček – Machač, Ježek. Diváci: 916.

FK Příbram: Melichar – F. Matoušek, Jahić, Fišl – Vott (69. Dav. Krch), Hušbauer (85. Biricz), Sunzu (69. Jandera), Dudl, Antwi (46. Vokřínek) – Wágner (C), Nečas (90. Nkwinga).
Náhradníci: Smrkovský – Anih.
Trenér: Karel Krejčí

SFC Opava: A. Richter – Janoščín (C), Rataj (67. Marzuq), Omale (77. Vincour), Ondráček, Helebrand, Blecha, Haitl, Kopečný, Hýbl, Ščudla (72. Whiffen).
Náhradníci: Číž – Višňa, Kostka.
Trenér: Miroslav Brožek

Hráči Příbrami navázali na poslední vítěznou přestřelku se Žižkovem, když ve třetím kole Fortuna národní ligy porazili na vlastní půdě Opavu 1:0. Dlouho to vypadalo, že velmi vyrovnaný zápas dospěje do bezbrankového konce. V 74. minutě se ovšem dokázal podruhé v řadě prosadit Jakub Nečas, jenž ve 28 letech prošel již devíti českými kluby. Slezský celek tak již podeváté v řadě nedokázal na Středočechy vyzrát a propadl se do spodní poloviny tabulky.

Příbram si po červnovém krachu v baráži o postup do nejvyšší soutěže proti Pardubicím rozhodně chtěla boj o postup zopakovat. Ve třetím zápase letošního ročníku druhé ligy narazila na soupeře se stejnou dosavadní bilancí, Opava totiž nejprve prohrála v Jihlavě, ale v minulém kole při domácí premiéře porazila Varnsdorf. Středočeši z úvodního venkovního dvojboje rovněž ukořistili tři body, po porážce od Vyškova následoval skalp Žižkova, který pozdním gólem zařídil Nečas.

Úvod utkání patřil Slezanům, kteří si v sedmé a osmé minutě připravili dvě nebezpečné šance zakončené hlavou. V prvním případě míč směřoval pod břevno, gólman Martin Melichar ho však reflexním zákrokem vyboxoval do zámezí. Ve druhém případě balon skončil těsně vedle branky. Středočeši se naopak dlouho nemohli dostat do zápasu a za prvních 20 minut si nevypracovali ani jeden střelecký pokus. Větší aktivitou v úvodní půli hýřili fotbalisté Opavy, ale ani to nestačilo k otevření střeleckého účtu klání. Obě mužstva se až do přestávky soustředila převážně na bránění.

Příbramští fotbalisté vstoupili do druhého dějství mnohem aktivněji než do toho prvního, v 55. minutě si dokonce připravili nadějnou příležitost ze střední vzdálenosti, avšak projektil prolétl těsně vedle opavské branky. Celkový ráz utkání se příliš nezměnil ani po změně stran, když se žádný z celků neobjevoval ve střeleckých šancích. V 74. minutě však Příbram udeřila z vůbec první obrovské příležitosti střetnutí. Tým z hornického města se dostal do rychlého protiútoku, který Nečas úspěšně zakončil ranou z voleje pod břevno. V závěru duelu mohl příbramský záložník přidat další gól, jenže v rozhodujícím momentu si ukopl míč. Následně Slezané přehráli domácí defenzivu, ale projektil z nadějné pozice přeletěl Melicharovu branku.

Příbram tak domácí souboj zvládla lépe a podruhé v řadě zapsala tři body. V příštím kole nastoupí 5. srpna na hřišti Líšně, Opava ve stejný den hostí Žižkov.

Varnsdorf - Vlašim 3:3 (2:1)

Branky: 33. Labík (vla.), 37. Gembický, 77. Firbacher – 4. Singhateh, 59. Breda, 88. Labík. ŽK: 59. Švanda (VDF) – 14. Kričfaluši (VLA), 41. Singhateh (VLA), 49. Nogha (VLA), 90. Solomon (VLA). Rozhodčí: Starý – Slavíček, Arnošt. Diváci: 425.

FK Varnsdorf: Vaňák – Švanda, Kubista, Kouřil (C), Ambler – Kříž (70. Dufek), Samko (85. Osaghae) – Gembický (70. Zálešák), Stránský, Michal (85. Omon) – Hodek (55. Firbacher).
Náhradníci: Pešl – Penc.
Trenér: Miroslav Holeňák

FC Sellier & Bellot Vlašim: Vágner – Labík, Kričfaluši, Breda (C) (80. Tavares), F. Dostál – Onije (46. Solomon), Šubert (80. Biegon) – Šmiga, Beran, Nogha – Singhateh (46. Heppner).
Náhradníci: M. Kolář – Šimeček, Toula.
Trenér: Martin Hýský

Fotbalisté Varnsdorfu na domácím stadionu remizovali v utkání hraném v rámci třetího kola Fortuna národní ligy s Vlašimí 3:3. I přes herní převahu Severočechů šli hosté už ve čtvrté minutě do vedení. Silný tlak domácích ale vedl nejprve k vlastnímu gólu Alberta Labíka a záhy i k obratu z kopačky Dominika Gembického. Tři branky ovšem byly k vidění i po změně stran, přičemž o tu poslední se v 88. minutě postaral smolař z předchozího průběhu utkání Labík. Oba celky tak protáhly čekání na premiérový tříbodový zisk v letošní sezoně.

Po dvou odehraných kolech od sebe oba soupeře v tabulce dělil jediný bod. Lépe na tom byla hostující Vlašim, která dokázala nejprve uhrát remízu a stejným výsledkem pak skončil i její domácí zápas s Chrudimí. Také Varnsdorf začal dělbou bodů doma proti rezervě Olomouce, pak ovšem nezvládl venkovní duel v Opavě.

Po hvizdu se do utkání vložili aktivněji domácí, jejich převaha ale měla jen krátkého trvání. Už ve čtvrté minutě totiž na druhé straně přesně zakončoval Ebrima Singhateh. Inkasovaná branka však domácí znovu nabudila, blízko srovnání byl o chvíli později Denny Samko, jeho pokus po pěkné individuální akci ale skončil na noze obránce. Ve 20. minutě vypálil z hranice vápna Gembický, mířil však těsně vedle vzdálenější tyče. Kýženého vyrovnání se tým ze Šluknovského výběžku dočkal krátce po půlhodině hry, kdy si po přímém kopu Varnsdorfu srazil míč do vlastní sítě Labík. Ani nadále ale domácí nepolevovali, obrat ve skóre tak byl otázkou času. A došlo k němu záhy, ve 38. minutě si totiž míč v malém vápně zpracoval Gembický, který se prosadil prudkou střelou pod horní tyč.

Ve druhé půli se obraz utkání proměnil. Hrálo se více kolem středového kruhu, bez větších šancí. První nebezpečná a hned gólová příležitost po výměně stran přišla po přímém kopu hostů v 59. minutě. Na vysoký centr si naběhl Petr Breda a přesnou hlavičkou srovnal skóre utkání. Varnsdorf se ale o vítězství nechtěl nechat připravit, a tak se v 77. minutě hnal do protiútoku Vojtěch Stránský, jeho střelu sice dobrým zákrokem vyrazil gólman, na následnou dorážku Filipa Firbachera už byl ale krátký. Ani jeho trefou však vyrovnaný druhý poločas neskončil. O definitivní remízu se totiž postaral dvě minuty před koncem smolař z první půle Labík.

Utkání tak skončilo nerozhodně. Varnsdorf v příštím kole míří 6. srpna na hřiště pražské Dukly, Vlašim o den dříve přivítá doma Vyškov.

Vyškov - Kroměříž 5:1 (2:0)

Branky: 2. Diallo, 9. Souaré, 71. F. Štěpánek, 82. Vintr, 87. Vintr – 84. Dočkal. ŽK: 57. T. Matoušek (KRO). Rozhodčí: S. Volek – P. Caletka, K. Mikeska. Diváci: 1050.

MFK Vyškov: Jícha – Souaré, F. Štěpánek (C), Ramathan (37. Červeň), Ilko, Kanakimana (65. Touré), Mafwenta, Lahodný, Diallo (65. Lacík), Bayo (65. Vintr), Metsoko (85. Němeček).
Náhradníci: Borek – Traoré.
Trenér: J. Kameník.

SK HS Kroměříž: J. Dostál – Zavadil, Tiahlo, Stoklásek (64. Gonçalves), Jeleček, Fulnek (46. Chukwudi), T. Matoušek (C), Cupák, Jaroň (72. P. Červenka), Oulehla (46. Chwaszcz), Votava (46. Dočkal).
Náhradníci: Gergela – Kudela.
Trenér: B. Červenka.

Fotbalisté Vyškova si poradili v Drnovicích s rivalem z Kroměříže v rámci třetího kola Fortuna národní ligy 5:1. Domácím se vydařil zejména vstup do utkání, když po gólech Amidoua Dialla a Cheicka Souarého vedli už v deváté minutě o dvě branky. Vyškované navíc ve zbytku zápasu vpustili svěřence kouče Bronislava Červenky, který na drnovickém stadionu odehrál v aktivní hráčské kariéře přes čtyři sezony, pouze do minima šancí a po dominantním výkonu zůstali v probíhajícím ročníků stoprocentní.

Loňskému účastníkovi baráže o postup do nejvyšší soutěže se povedlo úspěšně vstoupit také do nového ročníku, v němž během prvních dvou kol dvakrát zvítězil, což se mu podařilo poprvé od postupu do druhé ligy. Stěžovat si nemohl ani nováček z Kroměříže, jenž sice v úvodním kole nestačil na Táborsko, naposledy se však vytáhl a třemi góly uzemnil fotbalisty Prostějova. V Drnovicích však čekala Hanáckou Slavii těžká práce, neboť Vyškované zde od srpna minulého roku prohráli jediný zápas.

Hosté poznali sílu Vyškovanů hned ve druhé minutě utkání, když si navedl míč na silnější nohu Diallo a střelou pod břevno rozvlnil síť hostů. Domácí nápor ale neustával, tudíž ani na další branku nemusely drnovické ochozy čekat dlouho. V šesté minutě sice zachránila gólmana Hanáků tyč, o chvíli později už ale štěstí neměl. V deváté minutě totiž po vysokém centru hlavičkoval uvnitř malého vápna Souaré a nedal Jakubu Dostálovi žádnou šanci. I nadále byla aktivita na straně hráčů v bílých dresech, další šanci si ale vytvořili po čase hosté. Ve 33. minutě nebyli svěřenci kouče Červenky daleko od snížení, střela kroměřížského útočníka ale mezi tři tyče nezamířila. O chvíli později se hnal do samostatného úniku domácí Idjessi Metsoko, míč si však před gólmanem příliš předkopl, a nedostal se tak ani k pořádnému zakončení.

Krátce po změně stran dostal dlouhý nákop za obranu Vyškova střídající Stanley Charles, balon si však nedokázal dobře zpracovat, a samostatný únik se tak nekonal. Jinak ale tempo zápasu značně opadlo, více než v první půli operovali s míčem hráči Kroměříže, šance si ale přesto vytvořit nedokázali. Naopak tečku za dramatičností utkáním udělali dvě trefy domácích. Nejdříve se po rohu prosadil Filip Štěpánek a následně střelou z vápna Ondřej Vintr. Konečné vítězství Vyškova tak nemohla ohrozit ani branka Jakuba Dočkala šest minut před koncem. Na kterou navíc ještě zareagoval pátým gólem domácích Vintr.

Vyškov tedy potvrdil výborný vstup do soutěže a opanoval také třetí utkání v řadě. Další duel jej čeká 5. srpna, kdy vyzve venku Vlašim. Kroměříž ve stejný den přivítá Jihlavu.

Žižkov - Líšeň 3:1 (0:1)

Branky: 50. Voltr, 56. Muleme, 90+1. Finěk – 21. Čermák (pen.). ŽK: 26. M. Richter (ZIZ) – 51. M. Jeřábek (LIS), 59. Pašek (LIS), 76. Sokol (LIS), 76. Sokol (LIS), 79. Raab (LIS). Rozhodčí: Pechanec – Vlček, Vyhnanovský. Diváci: 1057.

FK Viktoria Žižkov: Kotek – M. Richter, Březina, Tregler, Petrák, Řezáč (74. Finěk), Hönig (46. Jirásek), Rosa (83. Kozojed), Sixta (46. Voltr), Muleme (90. Oravec), Batioja (C).
Náhradníci: Švenger – Štrombach.
Trenér: M. Horňák

SK Líšeň 2019: Vajner – Pašek (68. Otrísal), M. Jeřábek (C), Jokovič – Čermák, Polášek (77. Raab) – Sokol (77. Tauš), Matocha (61. Aldin), Machalík, Lutonský – Vlasák (61. Vandas).
Náhradníci: Marek – Mezera.
Trenér: P. Maléř

Fotbalistům Žižkova se ve třetím kole Fortuna národní ligy povedlo otočit domácí duel s Líšní, kterou nakonec porazili 3:1 a připsali si první vítězství sezony. Pražský celek sice v poločase prohrával, neboť Marvany poslal do vedení pokutovým kopem na panenkovský způsob Adrián Čermák, po změně stran však přišel obrat. Ten odstartoval střídající Radek Voltr, jenž se trefil už po čtyřech minutách na hřišti, a dokonal jej Isaac Muleme, autor penaltového faulu z první půle. Klub z Brna tak dosud nedokázal navázat na výsledky z minulých let a s jediným bodem zůstal ve spodních patrech tabulky.

Zatímco u nováčka z hlavního města se dal slabší vstup do sezony očekávat, jediný bod ze dvou utkání v případě Líšně, která loni do posledních kol bojovala o účast v baráži, byl určitě zklamáním. Hráči Viktorky navíc měli poměrně smůlu, jelikož v obou úvodních duelech inkasovali rozhodující gól až dvě minuty před koncem. Oba soupeři za sebou měli ve druhé lize již šest vzájemných duelů, přičemž Žižkov v nich hned třikrát zvítězil a pouze jednou si nepřipsal žádný bod.

První zakončení si v sedmé minutě připsali hostující hráči, hlavičce Dušana Jokoviče po rohovém kopu však scházela větší přesnost. Ve 21. minutě fauloval ve vlastním pokutovém území jednoho z hráčů Líšně Muleme a rozhodčí za jeho počínání nařídil pokutový kop. Míč si na penaltový puntík postavil Čermák a pohledným panenkovským lobem poslal Marvany do vedení. Příležitost k vyrovnání si Žižkované vypracovali o pouhé tři minuty později, Augustu Batiojovi však přesnější zakončení znemožnil jeden z vracejících se brněnských hráčů. Ekvádorský útočník o sobě dal znovu vědět ve 40. minutě, kdy svoji hlavičku nasměroval jen těsně vedle tyče. Závěr poločasu patřil Pražanům, s projektilem Adama Petráka si však pozorný Tomáš Vajner poradil.

Krátce po změně stran ale již celek z Líšně inkasoval, když si centr Bernarda Rosy z levé strany našel na zadní tyči střídající Voltr a ve skluzu nasměroval míč za záda hostujícího brankáře. Aktivní Žižkované měli i nadále více ze hry a v 56. minutě dokonali obrat ve skóre, když dalšího povedeného centru Rosy využil Muleme a poslal domácí do vedení. Vývojem druhého poločasu opaření Moravané se k ohrožení branky Františka Kotka nedostávali a naopak sami byli blízko dalšímu inkasování, když nepřesnosti v jejich rozehrávce využil Batioja. Ekvádorec ale ve vyložené příležitosti zazmatkoval a zamířil vysoko nad. V 85. minutě byl celek z Líšně blízko vyrovnání, když po centru Davida Machalíka hosté několikrát zakončovali. Se všemi pokusy si však skvělý Kotek poradil. V nastavení využil otevřené obrany Marvanů Daniel Finěk a přesnou střelou zpečetil vítězství domácích.

Žižkov tedy po dvou porážkách výrazně zabral a s kometou posledních let si připsal první letošní vítězství. Příští duel čeká Pražany 5. srpna, kdy se představí v Opavě. Líšeň ve stejný den přivítá Příbram.