Probuzený Kuchta, famózní Birmančevič! Sparta ukázala sílu, jen forma brankáře z Dánska zůstává dál záhadou

Probuzený Kuchta, famózní Birmančevič! Sparta ukázala sílu, jen forma brankáře z Dánska zůstává dál záhadou
GLOSA

Tři zápasy, devět bodů. Fotbalisté Sparty vkročili do nové sezony tou správnou nohou, v sobotu si bez problémů poradili s Pardubicemi (5:2). Dokud hráli ještě naplno, byli až nechutně agresivní, jejich presink na útočné polovině neměl daleko k dokonalosti. Paradoxní je, že od startu ročníku čelili zatím jen dvěma střelám na bránu a z obou dostali gól, to je však jen malá kaňka na jejich skvělém rozjezdu. Skutečnou prověrkou letenské síly bude každopádně až v úterý dánská Kodaň.

Šlo o poslední zápas Sparty před vstupem do boje o Ligu mistrů, slovo test se ale v této souvislosti použít moc nedá. Pardubice dřely, nevypustily ani centimetr hřiště, kvalitou však na Pražany zkrátka neměly. Sice sympaticky začaly, po prvním inkasovaném gólu se ale zlomily psychicky. Zvlášť, když přišla pasáž, v níž Sparta jasně ukázala, v čem je suverénně nejlepší v lize.

Agresivním napadáním už na útočné polovině nenechala soupeře vydechnout, trpělivým okusováním ho nahlodala až k zbláznění. Výsledkem byly další čtyři góly i odvolaná penalta, v tu dobu domácí na hřišti kralovali.

Vyzdvihnout je třeba útočníka Jana Kuchtu, jenž na spekulace o poklesu formy zareagoval dvěma krásnými góly, skvělý zápas odehrál i Tomáš Wiesner. Nade všemi ale čněl hráč s číslovkou 14 na zádech. Srbský šikula Veljko Birmančevič byl totiž jako utržený z řetězu. Navíc ukázal, že je to fotbalista s velkým F.

Akci před druhým gólem Sparty založil efektní patičkou, po přestávce pak stejným způsobem připravil tutovku Václavu Sejkovi. Jeho schopnost volit i pod tlakem to nejlepší možné řešení je obdivuhodná, s míčem si rozumí jako nikdo jiný z týmu. K tomu přidal gól a asistenci.

Pětadvacetiletý záložník ve Spartě jen hostuje, pokud ale bude takhle pokračovat, může k jeho odkopu z francouzského Toulouse dojít klidně už v zimě. Zvlášť, když v porovnání s těžkopádným Janem Mejdrem působí jako vichřice.

Svou premiéru v sestavě si proti Pardubicím odbyl dánský brankář Sparty Peter Vindahl, v dobrém na ni vzpomínat nebude. Za celý zápas si prakticky nesáhl na balón, hned dvakrát ho však lovil ze své sítě. Ani jednou za to ale nemohl. V obou případech ho nechali na holičkách parťáci před ním, na jeho čisté konto se tak trochu vykašlali. Není to podstatné. Důležité jsou tři body i fakt, že se nikdo nezranil.

Už v úterý totiž čeká Letenské silná Kodaň, kde to bude zcela jiný kolotoč. Je trochu škoda, že kvalitě dánského mistra se žádný z dosavadních soupeřů Sparty ani nepřiblížil, s tím se ale počítalo. Stejně jako s tím, že Pardubice přejede armáda Briana Priskeho rozdílem třídy.