Šmardův Prostějov má současnému remízovému králi z Vlašimi co oplácet. Zbrojovka se pokusí odrazit proti tápající Chrudimi

Šmardův Prostějov má současnému remízovému králi z Vlašimi co oplácet. Zbrojovka se pokusí odrazit proti tápající Chrudimi
PREVIEW

Druhá nejvyšší domácí soutěž má před sebou své páté kolo, které bude kvůli prvnímu kolu MOL Cupu netradičně rozvrženo do čtyř hracích dnů. První polovina zápasů se odehraje v pátek a v sobotu. Páteční předehrávka se koná v Opavě, kam přijedou fotbalisté Líšně nacházející se v špatném rozpoložení. V sobotu se odehrají tři zápasy v Prostějově, Příbrami a Brně. Zbrojovka se bude chtít odrazit po matných výkonech proti tápající Chrudimi.

Opava - Líšeň

Opava se podruhé za sebou představí doma, tentokrát přivítá Líšeň. Oba týmy mají po úvodních čtyřech kolech Fotbalové národní ligy (FNL) stejný počet bodů a nachází se ve spodní polovině tabulky.
 
Slezské mužstvo naposledy proti Žižkovu po hodině hry vedlo třígólovým rozdílem, náskok ale neudrželo a muselo se spokojit pouze s remízou 3:3. Opava všechny čtyři body v sezoně získala v domácím prostředí, kde po květnovém příchodu trenéra Miloslava Brožka nepoznala přemožitele (3-2-0).
 
Líšeň minulý týden zdolala Příbram a ukončila pětizápasové čekání na výhru (0-1-4), naplno však bodovala teprve podruhé z předchozích 11 vystoupení (2-3-6). Brněnský celek z uplynulých pěti venkovních druholigových střetnutí zaznamenal pouhé dva body, před cestou do Opavy ale může čerpat sebevědomí z toho, že v loňském ročníku si na hřištích soupeřů vedl lépe (24) než doma (22).
 
Opava nevyhrála ani jeden ze čtyř vzájemných zápasů ve FNL, třikrát si však s Líšní body rozdělila (dvakrát remíza 1:1). Hosté při obou návštěvách opavského stadionu ve druhé lize neprohráli a shodně tam otevřeli skóre (1-1-0).
 
Koho sledovat: Mohammed Marzuq Yahaya z Opavy se prosadil proti Žižkovu a při druhém startu ve FNL se poprvé zapsal mezi střelce. Marek Matocha k výhře nad Příbramí pomohl brankou a asistencí a celkově vzato se podílel na třech ze čtyř gólů Líšně v sezoně (1+2).
 
Zajímavost: Ve třech ze čtyř vzájemných druholigových utkání skórovaly oba týmy, ale jedinkrát padlo celkem více než 2,5 branky.
 

Prostějov - Vlašim

Ve vyrovnaném středu tabulky se po čtyřech kolech Fotbalové národní ligy (FNL) nachází Prostějov a Vlašim. Hanáci mají soupeři co oplácet, v minulé sezoně s ním dvakrát prohráli s celkovým skóre 1:10.
 
Prostějov před týdnem neudržel vedení v oblastním derby se Sigmou Olomouc B a po remíze 1:1 ve druhé lize nevyhrál potřetí za sebou (0-2-1). Náladu si ale záhy spravil v prvním kole MOL Cupu vítězstvím 26:0 na hřišti divizního Řepiště, které po sporech uvnitř klubu nastoupilo s hráči rezervy a dorostenci. Prostějov má na co navazovat, pod vedením kouče Michala Šmardy totiž doma neprohrál (5-1-0).
 
Vlašim v posledním kole proti Vyškovu po většinu zápasu vedla, nakonec však ani počtvrté v ročníku náskok neudržela a musela se spokojit s remízou (potřetí po výsledku 1:1). Svěřenci trenéra Martina Hyského se výhry dočkali uprostřed týdne v domácím poháru s divizním Českým Krumlovem. Hosté cestují na Hanou s vědomím, že z předchozích čtyř venkovních utkání ve FNL si dovezli pouhé dva body.
 
Prostějov opanoval jenom třetinu (4) z dvanácti vzájemných druholigových zápasů a z toho si jedinkrát s Vlašimí body rozdělil. Středočeši prohráli pouze jedno ze šesti vystoupení na prostějovském stadionu (4-1-1).
 
Koho sledovat: Tomáš Malec je ve skvělém rozpoložení, podílel se na posledních čtyřech gólech Prostějova v soutěži (3+1), od zimního příchodu měl přitom ve statistikách jenom dvě žluté karty. Ebrima Singhateh se prosadil i proti Vyškovu a po čtyřech startech ve Vlašimi má na kontě tři branky – pokaždé otevřel skóre duelu.
 
Zajímavost: Vlašim má po úvodních čtyřech kolech FNL nejvíce nerozhodných výsledků (4), za celý ročník 2022/23 jich přitom ve druhé lize měla pět.
 

Příbram - Kroměříž

Na první pohled jasného favorita má sobotní druholigový zápas Příbram – Kroměříž. Zatímco svěřenci trenéra Karla Krejčího chtějí bojovat o návrat do nejvyšší soutěže, cílem nováčka je záchrana.
 
Příbram naposledy ve Fotbalové národní lize (FNL) prohrála na hřišti Líšně a po čtyřech kolech má 50% úspěšnost, což nestačí na to, aby udržela krok s čelem tabulky. Středočeský celek nepřesvědčil ani v úvodním kole MOL Cupu proti divizním Katovicím, přes které postoupil těsnou výhrou 2:1. Příbrami může prospět návrat Na Litavku, kde ve druhé lize třikrát po sobě vyhrála s čistým kontem.
 
Kroměříž ve čtvrtém kole remizovala s Jihlavou a potvrdila, že po návratu do FNL střídá venkovní porážku s bodovým ziskem na vlastním stadionu (1-1-2). Hostující mužstvo potřebuje zabrat i venku, odkud se ale ve druhé lize nevracelo s prázdnou při jediném z minulých osmi vystoupení (1-0-7)!
 
Oba týmy na sebe ve FNL narazí poprvé. Příbram se při předešlé druholigové účasti Kroměříže v ročnících 2004/05 a 2005/06 nacházela mezi českou elitou.
 
Koho sledovat: Jakub Nečas vstřelil dva z pěti gólů Příbrami v soutěži a v obou případech to znamenalo tříbodový zisk. Michal Cupák má v sezoně na kontě dvě branky za Kroměříž – shodně se prosadil v prvních pěti minutách druhého poločasu, ani jednou to ale nebylo venku.
 
Zajímavost: Pět z posledních sedmi utkání Příbrami ve FNL přineslo rozdíl jednoho gólu (na obě strany).
 

Brno - Chrudim 

Napravit nevydařený vstup do Fotbalové národní ligy (FNL) potřebují Brno a Chrudim. Zbrojovka jakožto jeden z hlavních kandidátů na postup má po čtyřech kolech pouze stejný počet bodů, východočeský celek je na tom ale ještě hůře a s pouhými dvěma remízami se nachází na dně tabulky.
 
Brno po porážce s Duklou Praha odjelo bez bodu z Tábora a ve čtyřech zápasech (1-1-2) po návratu do druhé ligy jedinkrát nezaváhalo (1-1-2). Svěřenci trenéra Luďka Klusáčka alespoň v týdnu naplnili pozici favorita v domácím poháru a přes divizní Ždírec nad Doubravou postoupili do druhého kola. Zbrojovka se nemůže upínat ani k návratu do domácího prostředí, v němž opanovala pouze jedno z předchozích devíti soutěžních vystoupení (1-4-4). Dokáže favorit nepříznivou bilanci prolomit?
 
Chrudim v anglickém týdnu prohrála bez vstřeleného gólu s Táborskem a sparťanskou rezervou, kterou následně vystřídala na posledním místě. Naději na lepší zítřky může čerpat z pohárové výhry nad Slavií HK, hosté však do Brna cestují s vědomím, že venku ve FNL nevyhráli od října 2022 (0-8-3).
 
Brno sice minulé vzájemné střetnutí prohrálo, předtím ale Chrudim pětkrát v řadě porazilo. Chrudimští ze tří druholigových zápasů na brněnské půdě nebrali ani bod a pokaždé tam třikrát inkasovali.
 
Koho sledovat: Jakub Řezníček je i po sestupu ofenzivním tahounem Brna, ostatně podílel se na třech ze čtyř klubových branek v soutěži (2+1). David Huf je jediným střelcem Chrudimi ve FNL a na Brno má příjemné vzpomínky – na podzim 2020 pomohl Pardubicím mezi elitou k výhře 2:1 gólem a asistencí.
 
Zajímavost: Chrudim ve třech ze čtyř kol neskórovala (aktuálně 195 minut) a má nejhorší útok ve druhé lize (1).