Plzeň nadělila Dynamu další pětigólový příděl. Sparta rozstřílela Jablonec za poločas. Slavii spasil Tijaniho důraz

Nejvyšší česká soutěž zahrnula do sobotního programu netradičně pouze tři utkání. V odpoledních hodinách započaly duely Zlína s Libercem a Baníku s Hradcem Králové. Oba zápasy dospěly do nastaveného času za nerozhodného skóre. V obou zápasech se poté z pozdní vstřelené branky radoval domácí tým. Avšak zatímco v případě Zlína Koviničovu radost překazil VAR, ostravskému Buchtovi branka zůstala. Večerní zápas mezi Jabloncem a Spartou skončil jednoznačným výsledkem 5:1 pro Letenské. Sparta svého soupeře zdemolovala už v první půli, ve které vstřelila všechny své branky. Dvěma přesnými zásahy po standartkách se blýskl stoper Vitík. V neděli bylo na programu zápasů pět - čtyři utkání odpoledne a jedno večer. V zápase mezi Mladou Boleslaví a Slavií viděli diváci jedinou branku utkání až po poločasové přestávce. Ihned po příchodu na hřiště svedl důležitý souboj, při kterém si hostující Poulolo vstřelil vlastní branku, Tijani. Slovácko vyrovnalo pár účtů s Bohemians. Sigma porazila Teplice a Pardubice zdolaly Karvinou shodným výsledkem 2:1. Fotbalisté Českých Budějovic dostali další pětigólový příděl. Tentokrát si na tragické obraně Dynyma, která už inkasovala sedmnáctkrát, smsla Plzeň. Hattrick si připsal na začátku sezony přehlížený Šulc.

FORTUNA:LIGA - 4. kolo:

Zlín - Slovan Liberec 1:1 (1:1)

Branky: 35. Janetzký - 15. Frýdek. Rozhodčí: Rouček - Matoušek, Leška - Zelinka (video). ŽK: Tkáč - Purzitidis, Rabušic, Kozel (trenér). Diváci: 2738.

Zlín: Dostál - Cedidla, Didiba, Simerský, Čelůstka - Kolář (64. Kovinič) - Slončík (61. Vukadinovič), Janetzký, Tkáč (75. Bužek), Dramé - Fantiš. Trenér: Vrba.

Liberec: Vliegen - Prebsl (84. Horský), Chaluš, Purzitidis - Mikula (76. Fukala), Červ (59. Varfolomejev), Doumbia, Ghali (84. Preisler) - Frýdek - Kulenovič, Tupta (59. Rabušic). Trenér: Kozel.

Do zápasu vstoupili aktivněji hosté. Už ve třetí minutě vypálil těsně nad Doumbia a ve 13. minutě prověřil pozornost Dostála, chytajícího 150. duel v první lize, Červ. "Ševcům" úvodní varování nestačila a další laxnost v jejich obranných řadách už Liberec potrestal. Doumbia našel v 15. minutě volného Frýdka, jehož skákavá střela zaplula do branky. Ofenzivní záložník Slovanu skóroval poprvé v sezoně.

Zlín po inkasovaném gólu zvýšil aktivitu, vytvořil si územní převahu a z ní i šance. Hlavičky Didiby i Janetzkého úspěchem neskončily, ještě blíže k vyrovnání měl po pěkné individuální akci Slončík, ale brankář Vliegen jeho střelu zlikvidoval.

Ve 33. minutě trefil Čelůstka z 25 metrů břevno a vyrovnání přišlo o dvě minuty později. Fantiš lehce nadzvedl centr po rohovém kopu a Janetzký poslal míč do sítě. Také on se jako Frýdek prosadil poprvé v ročníku.

V nastavení první půle trefil Chaluš tyč zlínské branky a dal tak domácím najevo, že Liberec nesložil ofenzivní zbraně. Po přestávce začal znovu aktivně a jelikož se dopředu tlačili i Zlínští, hrála se otevřená partie s množstvím nebezpečných akcí na obou stranách.

Závar před Dostálem skončil míčem v jeho náruči. Na opačné straně Kolář hlavičkoval těsně vedle a Fantiš nedosáhl o vlásek na nadějný centr. V závěru se více tlačili za třemi body domácí.

"Ševci" vystupňovali svůj tlak, ale střely střídajícího Bužka ani Simerského si cestu do sítě nenašly. V nastavení dopravil míč do branky Kovinič, ale radost domácím sebral videorozhodčí, který odhalil ofsajd a gól tak neplatil. Zlín doma v lize s Libercem bodoval popáté za sebou.

Baník Ostrava - Hradec Králové 2:0 (0:0)

Branky: 90.+2 Buchta, 90.+5 Tanko. Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Pečenka - Kocourek (video). ŽK: Blažek, Juroška, Tanko - Čech. Diváci: 7042.

Ostrava: Letáček - Blažek, Bitri, Lischka - Juroška (80. Buchta), Tetour (86. Šín), Boula (72. Rigo), Kpozo (86. Madleňák) - Kubala (72. Tanko), Almási, Ewerton. Trenér: Hapal.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech (90.+4 Dancák) - Gabriel, Kučera (75. Pudhorocký), Kodeš, Horák - Šašinka (46. Rada), Pilař (83. Ševčík) - Vašulín (83. Juliš). Trenér: Weber.

Ostrava už nastoupila pod tlakem nutnosti vyhrát a větší vůle a touha na ní byla od začátku vidět. Proti kompaktně bránícímu soupeři byl ale její tlak dlouho neúčinný a jalový. Baník sice dlouho držel soupeře na své útočné polovině, kontroloval balon, ale kroužení v postupném útoku kolem hostujícího vápna nevedlo k větším šancím.

Ty přišly až před koncem poločasu. První obrovskou možnost měl v 39. minutě bývalý královéhradecký Kubala, ke kterému se po výkopu brankáře Letáčka odrazil míč od hlavy jednoho ze spoluhráčů. Útočníkovo sólo a střelu po zemi ale gólman Bajza zmařil.

Už v nastavení první půle měl Kubala další tutovku. Po průniku Ewertona pálil z voleje přibližně z osmi metrů, ale opět narazil na připraveného Bajzu.

Ostrava i ve druhém poločase pokračovala v tlaku, jeho intenzita však slábla. Nápor opět pozvedla až střídání a hlavně rychlý Tanko, který se už po pár sekundách na trávníku snažil v 74. minutě vymodlit penaltu po kolizi s Bajzou, ale obdržel žlutou kartu za simulování. Pokutového kopu se na druhé straně marně dožadovali také "Votroci".

Tanko pak pro změnu vysunul do sóla Almásiho, ten znovu obešel i gólmana, ale po střetu s Bajzou ztratil stabilitu a nestihl zakončit do odkryté brány. Domácí do posledních chvil bušili do královéhradecké defenzívy, ale po rohu nedokázal míč z malého vápna protlačit do sítě ani střídající Madleňák.

Slezané se dočkali až v druhé minutě nastavení. Střídající Buchta utekl protihráči a brejk z pravé strany zakončil přesně do horního rohu ke vzdálenější tyči. Čtyřiadvacetiletý odchovanec Baníku skóroval v lize téměř přesně na den po roce.

Hosté vsadili vše na útok a domácí na konci páté minuty nastavení po dalším brejku definitivně rozhodli. Na Šínův centr z pravé strany si naskočil Ngerijec Tanko a hlavou si připsal první gól v dresu Baníku. Ostravští porazili Hradec po dvou zápasech, ve kterých mu nedali branku.

Jablonec - Sparta Praha 1:5 (0:5)

Branky: 60. Drchal - 12. a 26. Vitík, 35. Minčev, 39. Kairinen, 45.+1 Wiesner. Rozhodčí: Batík - Hájek, Paták - Radina (video). ŽK: Martinec, Alégué, Černák - Sejk, Sadílek. Diváci: 5684.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado - Nykrín (46. Čanturišvili), Považanec (46. Hübschman), Houska (81. Jovovič), Kratochvíl, Pleštil (69. Černák) - Drchal, Chramosta (46. Alégué). Trenér: Látal.

Sparta: Vindahl - Vitík, Sörensen (61. Vydra), Gomez - Wiesner, Laci, Kairinen (46. Pavelka), Ryneš - Pešek (68. Karabec), Minčev (68. Olatunji) - Sejk (80. Sadílek). Trenér: Priske.

Pražané rozhodli o vítězství už v první půli, kdy vstřelili všechny branky. Nejprve se dvakrát trefil Martin Vitík, po něm se prosadili Martin Minčev, Kaan Kairinen a Tomáš Wiesner. Po hodině hry snížil bývalý sparťan Václav Drchal. Letenští vyhráli v nejvyšší soutěži v Jablonci po čtyřech zápasech. Severočeši si připsali nejvyšší domácí porážku v historii samostatné ligy.

Dánský trenér Pražanů Brian Priske oproti duelu v Kodani udělal hned osm změn v sestavě, pouze na lavičce zůstali například kapitán Krejčí nebo trio ofenzivních hráčů Birmančevič, Haraslín, Kuchta. Ligový debut v základní jedenáctce Sparty si odbyli stoper Gomez, záložník Ryneš a útočník Sejk, který v minulé sezoně hostoval v Jablonci.

Severočeši se kvůli rekonstrukci trávníku po třech kolech venku poprvé v sezoně představili doma. Sparta začala aktivně, po necelé minutě vypálil zpoza vápna Minčev, brankář Hanuš ale jeho pokus zneškodnil. V páté minutě Pešek přistrčil do šestnáctky míč Lacimu, ale albánský záložník domácího gólmana nepřekonal.

Ve 12. minutě se už hosté dočkali vedení, když Kairinen od rohového kopu našel ve vápně Vitíka a mládežnický reprezentant zamířil přesně k tyči. Dvacetiletý stoper se v lize trefil poprvé od loňského dubna.

Ve 26. minutě se pak Vitík na zadní tyči prosadil hlavou a opět po Kairinenově centru. Sparťanský hráč premiérově v kariéře vstřelil dvě branky v jednom ligovém utkání a zdvojnásobil svůj střelecký účet v nejvyšší soutěži. Všechny čtyři trefy zaznamenal ve venkovních duelech.

Po půlhodině hry Wiesner přihrál Lacimu, ten obešel Hanuše, z úhlu však napálil jen boční síť. V 35. minutě si Minčev naběhl za hostující obranu na Laciho přihrávku a překonal domácího brankáře. Bulharský hráč si připsal první trefu v ligovém ročníku.

Za další čtyři minuty Kairinen zakroucenou střelou zpoza šestnáctky nedal Hanušovi šanci. Finský středopolař se zapsal mezi střelce v české lize poprvé od února. V nastavení úvodního dějství Laci naservíroval míč do vápna na hlavu Wiesnera a sparťanský bek či záložník se prosadil ve druhém kole po sobě. Pražané ve druhém ligovém duelu za sebou dali pět branek a se 13 góly mají nejlepší útok v lize.

Severočeši odehráli svůj nejhorší poločas v historii samostatné nejvyšší soutěže. Naopak Sparta v první půli v lize od rozdělení federace zvítězila o pět branek počtvrté (z toho třikrát poměrem 5:0), naposledy se jí to povedlo předloni v květnu proti Brnu, kdy už v úvodním dějství padly všechny góly při její výhře 6:1. Podle CS Fotbal Letenští v prvním poločase skórovali venku pěkrát v ligovém utkání naposledy v červnu 1948 v Žilině.

Hned po změně stran málem Pražané skórovali pošesté, Pešek ale zamířil z vápna vedle. Po hodině hry snížil střelou z dálky k tyči Drchal, který v červenci přestoupil do Jablonce ze Sparty. V ligové sezoně skóroval poprvé.

Hosté se nadále tlačili do zakončení, větší příležitost si už ale nevypracovali. Pražané venku v lize od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii neprohráli už 13 utkání po sobě.

Bohemians Praha - Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 45.+3 Hofmann. Rozhodčí: Pechanec - Kubr, Machač - Kocourek (video). ŽK: Kovařík - Kadlec, Svědík (trenér). ČK: 86. Cicilia (Slovácko). Diváci: 5612.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka (88. Mužík), Hybš - Köstl, Jindřišek (57. Kovařík), Hrubý, Dostál - Matoušek (73. Prekop), Beran (57. Kozák) - Puškáč (57. Necid). Trenér: Veselý.

Slovácko: Heča - Hofmann (66. Srubek), Daníček, Kadlec - Reinberk (45.+1 Sinjavskij), Valenta, Havlík, Kalabiška - Petržela (62. Juroška), Vecheta (46. Cicilia), Kim Sung-pin (62. Holzer). Trenér: Svědík.

V deváté minutě se prodral do zakončení domácí záložník Dostál, zamířil však vedle. Následně se Pražané snažili prosadit po rychlém brejku, jenže Puškáč po Dostálově centru svůj 100. ligový start za Bohemians gólem neoslavil, jelikož hlavičkoval mimo branku. Na druhé straně se Korejec Kim Sung-pin prokličkoval ve vápně ke střele, kterou ale obrana Bohemians srazila na roh. Z úhlu poté zkusil štěstí Petržela, jenže vyběhnutého domácího gólmana Reichla nepřekonal.

Po standardní situaci ve 24. minutě málem Vršovičtí skórovali, ale Jindřiškovu ránu zblízka zblokoval jeden z bránících protihráčů a následnou Hůlkovu střelu brankář Heča vyrazil. Po téměř půlhodině hry Matoušek z otočky zamířil vedle.

Ve 33. minutě rozhodčí Pechanec kvůli pyrotechnice z domácího "kotle" nakrátko přerušil utkání. Další šanci měli hosté, Kim Sung-pin ale na Reichla nevyzrál a obranu "Klokanů" neprostřelil z dorážky ani Vecheta. V závěru první půle se hlavami srazili spoluhráči Kim Sung-pin a Reinberk, druhý jmenovaný musel být odnesen na nosítkách a nahradil ho Sinjavskij.

Tým z Uherského Hradiště udeřil ve třetí minutě nastavení. Reichl ještě vyrazil Kalabiškovu ránu z vápna, na Hofmannovu dorážku už ale nestačil. Třiatřicetiletý obránce zaznamenal první gól v sezoně a celkově 20. v ligové kariéře.

Po téměř hodině hry vypálil z dálky Köstl, ale Heča balon vyrazil. Domácí se snažili vyrovnat, hostující defenziva jim však výraznější příležitost nedovolila. V 78. minutě střídající Juroška upláchl Köstlovi a běžel sám na Reichla, jenže pokus o kličku mu nevyšel.

V 85. minutě střídající Cicilia udeřil do obličeje Křapku a sudí Pechanec po zásahu videorozhodčícho a přezkoumání situace na monitoru hostujícího útočníka vyloučil. Nizozemský hráč obdržel v české lize druhou červenou kartu.

Bohemians bleskově srovnali, Kovaříkův gól však kvůli ofsajdu neplatil. Poté Juroška po souboji s Hybšem upadl ve vápně Bohemians a Pechanec odpískal pro Slovácko penaltu. Po další intervenci VARu a zhlédnutí opakovaných záběrů ji ale odvolal. V osmiminutovém nastavení vypálil z dálky Dostál a Heča jeho střelu nadvakrát zkrotil, Hůlkova rána zase skončila těsně vedle.

Bohemians po soubojích s Teplicemi a norským týmem Bodö/Glimt ve 2. předkole Evropské konferenční ligy, které hostili na Letné, nezvládli ani třetí domácí soutěžní duel v ročníku. Svěřenci trenéra Jaroslava Veselého v posledních sedmi zápasech nejvyšší soutěže střídají vítězství a porážku. Oba venkovní duely v ligové sezoně přitom vyhráli. Slovácko zdolalo "Klokany" v nejvyšší soutěži po třech utkáních.

Mladá Boleslav - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 59. vlastní Poulolo. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Hrabovský - Zelinka (video). ŽK: Sakala, Šimek - Tomič. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Boleslav: Trmal - Kadlec (87. Šimek), Suchý, Karafiát, Suchomel - Poulolo (75. Matějovský), Sakala - Jawo (69. Solomon), Mareček (69. Ladra), Kušej - Hilál (75. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Slavia: Kolář - Masopust, Ousou, Ogbu, Provod (69. Holeš) - Ševčík, Oscar - Tomič (46. Zafeiris), Jurečka (58. Van Buren), Wallem (44. Jurásek) - Chytil (58. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Vršovičtí potvrdili, že se jim proti Boleslavi daří. Po minulé remíze 1:1 vyhráli počtrnácté z posledních 15 vzájemných ligových duelů. Slávisté v součtu se čtvrtečním triumfem 3:0 nad Dnipro v úvodním utkání 3. předkola Evropské ligy zvítězili i v pátém soutěžním zápase sezony a dobře se naladili na odvetu proti ukrajinskému klubu, ke které nastoupí příští týden v Košicích. V tabulce nejvyšší soutěže jsou Pražané druzí o skóre za obhájcem titulu Spartou. Boleslav poprvé v ročníku utrpěla porážku.

Trenér Slavie Trpišovský udělal pět změn v základní sestavě oproti duelu s Dniprem. Poprvé v zahajovací jedenáctce Pražanů dostali v soutěžním duelu šanci Tomič a letní posily Chytil s Wallemem, jenž skóroval ve čtvrtečním zápase. V domácí základní sestavě scházel kapitán Matějovský a premiérově nastoupil Poulolo.

Pražané s řadou změn v první půli nijak zvlášť nedominovali a opravdu velkou gólovou šanci stejně jako soupeř neměli. Ve 12. minutě minul Wallem, poté domácí gólman Trmal reflexivně odrazil přímý kop, který nikým netečován propadl vápnem.

Ve 36. minutě Trmal vytáhl Masopustův pokus z přímého kopu pod břevno, na opačné straně zakroutil Mareček centr ze standardní situaci z úhlu kousek mimo. Ještě před pauzou musel kvůli zranění střídat Wallem a na trávníku ho nahradil Jurásek.

Po změně stran slávisté přidali, ale k vedení se dostali až po vystřídání. Tijani byl na trávníku jen několik desítek sekund, když si naběhl na Provodův centr po odvráceném rohu a přispěl k tomu, že domácí Poulolo zamířil do vlastní sítě. Nigerijský útočník se tak první branky ve slávistickém dresu zatím nedočkal.

Tijani měl poté další šanci, ale z voleje zamířil jen do Trmala. Zvýšit nedokázali Vršovičtí ani v 72. minutě, kdy dalšího střídajícího hráče Van Burena v obrovské šanci vychytal domácí gólman.

Mladoboleslavský lídr Matějovský se dostal na trávník až v 75. minutě. Jeho celek, který v předchozích třech kolech, zaznamenal sedm branek, tentokrát vůbec nevystřelil mezi tyče. V nastavení se domácí marně dožadovali penalty po zákroku na střídajícího Šimka ve vápně.

Sigma Olomouc - Teplice 2:1 (0:0)

Branky: 55. a 74. vlastní Chaloupek - 72. Krsmanovič. Rozhodčí: Kotala - Podaný, Hurych - Starý (video). ŽK: Pokorný - Cykalo, Křišťan. Diváci: 3588.

Olomouc: Macík - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Breite, Ventúra (68. Pospíšil) - Vodháněl, Fortelný (84. Zorvan), Navrátil - Juliš (88. Muritala). Trenér: Jílek.

Teplice: Grigar - Dramé, Chaloupek, Hora (46. Cykalo) - Bílek, Jukl (66. Křišťan), Beránek, Mareček, Radosta - Fila, Vachoušek (58. Gning, 68. Krsmanovič). Trenér: Frťala.

Teplickým chybělo hned několik opor. Severočeši v základní sestavě nastoupili bez ofenzivních hráčů Urbance, Trubače a Gninga, ale jejich útočné snahy to v úvodu neomezilo. Gólmana Sigmy Macíka na začátku prověřili mladíci Beránek a Vachoušek.

Z domácích ohrozil Grigara v teplické bráně tvrdou ranou Juliš, ale jeho pokus z osmé minuty byl na dlouhou dobu jedinou střelou Sigmy. Olomouc sice měla územní převahu, lépe kombinovala ve středu pole, nicméně do pokutového území ke gólovému zakončení se nedostala. Až po půlhodině vychytal Grigar Vodhánělovu střelu z 10 metrů, dorážka Juliše do sítě neplatila kvůli ofsajdu.

Domácí svůj tlak v závěru půle stupňovali, k čemuž přispěla i nepřesnost v rozehrávce soupeře. Přesto byli hosté blízko prvnímu gólu, jenže Macík ve 40. minutě bravurně zlikvidoval přesný a tvrdý pokus Radosty.

Do druhé půle nastoupili Hanáci velmi aktivně. Grigar zlikvidoval pokus Fortelného a o vlásek nepřesnou mušku měl Juliš. Prosadil se až po individuální akci a střele z hranice šestnáctky v 55. minutě Vodháněl, který skóroval podruhé v sezoně a pojedenácté v lize.

Olomouc i nadále diktovala tempo hry, musela si ale hlídat brejkové akce Severočechů. Po jedné z nich pálil střídající Gning jen do boční sítě. Senegalský útočník musel následně pro zranění přenechat místo Krsmanovičovi a srbský mladík se uvedl ideálně. Odražený míč po rohu trefil přesně do horního rohu Macíkovy branky a dal svůj první gól v české lize.

Teplická euforie ale netrvala dlouho. Necelé tři minuty nato poslal Vodháněl stříleným přízemní centr z pravé strany a bránící Chaloupek míč jemnou tečí nešťastně poslal k zadní tyči do vlastní sítě.

Severočeši mohli ještě jednou odpovědět. Blízko vyrovnání byl Fila, který v 86. minutě po rohu orazítkoval břevno. Olomouc už tři body uhájila a Teplice v lize porazila poprvé po sedmi duelech.

Pardubice - Karviná 2:1 (1:0)

Branky: 39. Tischler, 55. Matoušek - 90.+4 vlastní Halinský. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Kříž - Radina (video). ŽK: Vacek - Ražnatovič, Boháč, Svozil. Diváci: 2887.

Pardubice: Budinský - Surzyn, Halinský, Donát, Tischler (75. Kukučka) - Vacek - Sychra (46. Matoušek), Hlavatý, Darmovzal (71. Šimek), Pikul (62. Patrák) - Černý (62. Krobot). Trenér: Kováč.

Karviná: Ciupa - Mikuš, Bederka, Svozil, Ražnatovič (65. Hošek) - Boháč (59. Krčík), Žák (59. Ezeh) - Memič, Budínský (75. Málek), Papalelé - Akinyemi (59. Doležal). Trenér: Luhový.

Východočeši doma bodovali s dnešním soupeřem i ve čtvrtém ligovém souboji. Nováček soutěže po výhře v úvodním kole prohrál potřetí za sebou.

Domácí trenér Kováč poprvé v sezoně vyslal od začátku na hrot útoku kapitána Černého. Premiérový start v základní sestavě si připsal i zkušený záložník Vacek. Na druhé straně kouč Hejdušek změnil oproti minulé porážce 1:2 s Mladou Boleslaví polovinu obranné čtyřky. Na stoperu nastoupil Bederka a na levém beku Černohorec Ražnatovič.

V první gólové příležitosti se ocitl už v sedmé minutě Akinyemi, jenž mohl stylově oslavit své páteční 25. narozeniny. Nigerijský útočník ale po Memičově centru trefil hlavičkou z bezprostřední blízkosti jen brankáře Budinského.

V bojovném prvním poločase mnoho dalších šancí k vidění nebylo, domácí ale využili hned tu první. V 39. minutě Darmovzal připravil patičkou míč Černému, jenž našel vnějším nártem na zadní tyči Tischlera a ten hlavou překonal Ciupu. Pětadvacetiletý univerzál, který dnes nastoupil na levém kraji obrany, se v lize trefil poprvé od listopadu 2021. Karviná ani ve čtvrtém utkání po návratu do nejvyšší soutěže neudržela čisté konto.

Vzápětí mohl přidat druhou branku Hlavatý, dorážkou zblízka ale minul. Na druhé straně se krátce z vyrovnávacího gólu radovali Slezané, Bederkově zásahu ale předcházel ofsajd a sudí Berka po upozornění videorozhodčího branku odvolal.

Do druhé půle vstoupila Karviná náporem. V 50. minutě Mikuš předložil míč před odkrytou bránu Akinyemimu, ten ale prudkou přihrávku nedokázal lépe usměrnit. Nigerijský útočník měl záhy ještě větší šanci, když mu do sólového úniku "namazal" střídající Matoušek, Akinyemi ale trefil jen tyč.

Matoušek odčinil své zaváhání v 55. minutě. Letní posila z Olomouce si naběhla na Pikulův diagonální pas přes půl hřiště, po zpracování obešla gólmana Ciupu a do prázdné brány vstřelila první ligovou branku. Pardubice tak i v šestém vzájemném duelu v nejvyšší soutěži daly Karviné dvě branky.

Zdramatizovat duel mohl v 69. minutě karvinský kapitán Budínský, jeho skoro jmenovec Budinský ale nebezpečnou hlavičku zneškodnil efektní "robinsonádou". Karviná v závěru ještě zahrozila po přímém kopu Mikuše, který trefil spojnici tyče a břevna.

Slezané nakonec zkorigovali skóre po nenápadné akci, kdy se Doležalova hlavička odrazila od zad Halinského na bránu a gólman Budinský po nejistém zákroku pustil míč za svá záda. Karviná přesto venku prohrála sedmý ligový zápas za sebou.

České Budějovice - Viktoria Plzeň 2:5 (1:2)

Branky: 45.+3 J. Hora z pen., 74. Osmančík - 10., 72. a 90.+2 z pen. Šulc, 8. Traoré, 46. Bucha. Rozhodčí: Volek - Vlček, Antoníček - Adámková (video). ŽK: Králik, Ondrášek, Čmelík - Šulc. Diváci: 4723.

Budějovice: Janáček - Broukal (68. Osmančík), Havel, Králik - V. Hora (46. Čmelík), J. Hora, Čermák, Trummer - Hellebrand (80. Hais), Suchan (46. Adediran) - Ondrášek. Trenér: Nikl.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic (92. Holík), Bucha, Kalvach, Traoré (81. Vlkanova), Cadu (81. Jemelka) - Šulc - Durosinmi (70. Kliment). Trenér: Koubek.

Viktoria se posunula na čtvrté místo tabulky. Jihočeši jako jediní v sezoně i počtvrté prohráli a se 17 inkasovanými góly mají jasně nejhorší defenzivu soutěže. Českobudějovičtí podruhé za sebou v lize utrpěli pětibrankový debakl, minule prohráli 1:5 v Hradci Králové.

Plzeňský tým v součtu se čtvrtečním triumfem 4:0 nad Gzirou v úvodním utkání 3. předkola Evropské konferenční ligy vyhrál ve čtvrtém soutěžním zápase po sobě a dobře se naladil na odvetu proti maltskému týmu, k níž nastoupí příští týden v Ta' Qali.

Už v osmé minutě po nepřesném odkopu Janáčka si míč zpracoval Traoré a zhruba ze 40 metrů přehodil českobudějovického brankáře. Dynamo ještě ani pořádně nevstřebalo fakt, že prohrává, a už za dvě minuty inkasovalo podruhé. Po Caduově centru Durosinmi na hranici ofsajdu posunul míč na Šulce, jenž zblízka nezaváhal.

Hosté mohli do přestávky navýšit vedení, ale nejprve velkou šanci nevyužil Bucha a stejný hráč poté trefil tyč. České Budějovice si během první části nevypracovaly jedinou příležitost, přesto dokázaly snížit. Po Hejdově ruce v šestnáctce snížil z penalty bývalý plzeňský záložník Jakub Hora. Proti Viktorii byl nařízen pokutový kop i ve čtvrtém ligovém utkání v ročníku.

Dynamo o naději na rychlé vyrovnání přišlo už ve 46. minutě, kdy Bucha po Kopicově přihrávce prostřelil Janáčka. V 72. minutě vstřelil další plzeňskou branku Šulc netradičně hlavou, chvíli nato snížil střídající Osmančík.

Dynamo za stavu 2:4 opticky ožilo, ale žádnou větší šanci už si nevytvořilo. Naopak v závěru při standardní situaci Plzně zahrál rukou Adediran a ve druhé minutě nastavení Šulc z penalty dokonal hattrick.

Jihočeši sice poprvé od roku 2009 v domácím ligovém zápase s Plzní vstřelili gól, ale jejich nepříjemná série ze vzájemných střetnutí pokračuje. Plzeň v lize od října 2006 s Českými Budějovicemi ve 24 zápasech po sobě neprohrála a v posledních šesti vzájemných duelech zvítězila.