Gól Kodaně neměl platit, Dán stál půl metru ve hřišti. Olatunji u mě skončil, řekl Němeček po vyřazení Sparty

Gól Kodaně neměl platit, Dán stál půl metru ve hřišti. Olatunji u mě skončil, řekl Němeček po vyřazení Sparty
ROZHOVOR

Byl nanejvýš skvělým fotbalistou, legendou pražské Sparty. Tu tlačil očima k postupu přes Kodaň, do čtvrtého předkola Champions League si však po penaltách proklestil cestu soupeř. Podle slavného internacionála Václava Němečka ale k rozstřelu nemělo vůbec dojít. Vyrovnávací gól na 2:2 prý padl proti regulím. “Když jeden z Dánů házel aut, tak stál asi půl metru ve hřišti. Asistent byl od něj metry dva, musel to vidět. Těch třicet čtyřicet čísel pak chybělo Jardovi Zelenému, aby to odhlavičkoval,“ povšiml si Němeček, který celý zápas pro eFotbal podrobně zhodnotil. 

Jak velké je to pro vás zklamání, že se Sparta ani letos neprobije do základní skupiny Ligy mistrů?

"Velké zklamání je to pro všechny Sparťany, nejspíš i pro fanoušky českého fotbalu. Musím říct, že už před tím dvojzápasem jsem měl o kluky obavy. Věděl jsem, že je Kodaň extrémně silná. To také potvrdila, byť to nakonec bylo celkem vyrovnané. Rozhodly dílčí chyby."

Odveta měla dost bláznivý průběh. Jaké to byly pro vás nervy?

"Musím říct, že na začátku jsem byl děsně naštvanej. Vůbec jsem nepochopil ten vstup do zápasu. Po x letech hrajeme o Ligy mistrů, ta šance je fakt velká, my ale prohrajeme první dva souboje a hned je z toho gól. To jsem málem mrsknul s telefonem v ruce. Nutno ale říct, že pak se makalo už dobře. Dostávali jsme se zpátky do zápasu, až mě ze židle nadzvedla ta třetí trefa Kodaně. Nastala po standardce z hloubi pole. V situaci, kdy každý ví, co má dělat. Prostě nacvičená věc, nám tam ale vyplavou dva volní hráči, jeden z nich byl volný úplně. Pro mě nepochopitelná záležitost, prohrálo nám to celý dvojzápas. Ale byly tam i další věci, byť utkání asi nerozhodly. Třeba výkon rozhodčích mi přišel fakt slabý. Zvlášť na takové úrovni. Odvolat gól kvůli tomu, že o vás při náběhu zaškobrtne borec, to mi přijde jako šílenost. A nevím, jestli si toho někdo vůbec všiml, ale když před gólem na 2:2 házel jeden z Dánů aut, tak stál asi půl metru ve hřišti. Asistent byl od něj metry dva, musel to vidět. Navíc nešlo o malinké překročení lajny, na které se nekouká, ten kluk byl za ní zhruba o půl metru. Těch třicet čtyřicet čísel, které pak chyběly Jardovi Zelenému, aby to odhlavičkoval. Ten zápas jsme si prohráli sami, tohle by se v něm stát ale nemělo. Je to situace, která musí být pískaná. I proto neuznávám VAR. Rozhodčí se totiž až moc spoléhají na to, že je video vždy zachrání."

Sparta ztratila v prodloužení dvakrát náskok, nechala soupeře se vrátit zpět do utkání. Jak moc to mohlo ovlivnit psychické rozpoložení obou týmů před pokutovými kopy?

"Je jasné, že psychika byla rázem na straně Kodaně. Navíc si myslím, že pokutové kopy jsou vždy trošku lepší pro hostující mužstvo, domácí jsou totiž pod obrovským tlakem. Když to pak zahájíte neproměněnou penaltou, obrovskou výhodu má rázem druhý tým. Bylo to vidět i na hráčích Kodaně. Věděli, že když Láďa Krejčí nedal, oni mohli nedat jednou taky a nic se jim nestane."

Krejčí je penaltový specialista. Může to brát jako malou sportovní tragédii, že v klíčovém duelu z desítky selhal?

"Doufám, že ne. Stává se to, i takový je fotbal. Každý hráč musí tohle hodit co nejrychleji za hlavu, jinak by ho hrát snad ani nemohl. Láďa to logicky chtěl dát na jistotu, kopnout to nahoru. Bohužel malinko přetáhl, dal do toho trochu větší razanci, než chtěl. To se ale ve fotbale běžně stává. Jen je škoda, že to přišlo zrovna v takovém utkání."

Co vy, vzal byste si při rozstřelu míč a postavil si ho na puntík?

"Já jsem na penalty nikdy moc nebyl, na ně chodívali z týmu jiní. Občas jsem šel samozřejmě i já. Někdy jsem dal, někdy ne. Nezávidím ale klukům, co je kopou, obzvlášť v takhle velkých zápasech. Jsou to obrovské nervy. Jde o vážně velké peníze."

Jak se vám líbil výkon střídajícího Victora Olatunjiho?

"Komentátoři ho chválili, mně se ale nelíbil. Jak se v druhé půli dostal do přečíslení a nenahrál volnému Birmančevičovi, to je něco, co já prostě nedokážu skousnout. Taková sobeckost a nefotbalovost, že u mě Olatunji skončil. Je mi líto."

Sparta přes Kodaň sice nepostoupila, fotbalově se jí ale vyrovnala, spíš byla ještě lepší. Bude teď převažovat kritika, či chvála?

"Ani jedno, ani druhé. Třeba zápas v Kodani jsme odehráli velice dobře. Jen škoda, že jsme tam nedali jednu z těch vyložených šancí. Co se týče odvety, měla se zvládnout, navíc když se v prodloužení dvakrát vedlo. Dostali jsme v něm gól z autu i ze standardky, přitom ty bráníme dobře. Jenže teď koncentrace v klíčových momentech možná trochu chyběla."

A co bude teď? Hodí Sparta smolné vyřazení za hlavu, nebo ji to může poznamenat v boji o Evropskou ligu, případně na domácí scéně?

"Za hlavu to hodit přímo musí. Tohle je sport, přicházejí porážky i vítězství. Z nezdarů je třeba se poučit, ale nesmíte se v nich pitvat až moc dlouho. To bychom daleko nedošli. Musíme teď naopak zkusit urvat, co jen půjde. Hnát se za výhrou každý zápas jako vždycky."