Dohánějí nás země, které nám dřív sportovně koukaly na paty, tvrdí kondiční kouč Krejčího či Wiesnera

Dohánějí nás země, které nám dřív sportovně koukaly na paty, tvrdí kondiční kouč Krejčího či Wiesnera
PODCAST

Tři roky byl kondičním koučem české hokejové reprezentace a klienty má nejen mezi hokejisty, ale i zápasníky MMA nebo fotbalisty, mezi které patří například hráči mistrovské Sparty Ladislav Krejčí nebo Tomáš Wiesner. I proto patří Dominik Kodras v rámci vrcholové sportovní branže mezi nejpopulárnější kondiční kouče v zemi. V čem je jeho přístup unikátní a jak se k němu dopracoval? I na to došla řeč v nejnovějším vydání podcastu Livesport Daily.

Všech 65 dosavadních epizod Livesport Daily je k dispozici zde.

Dominik Kodras hrával v mládeži fotbal za českobudějovické Dynamo. Když zjistil, že na obživu to nikdy nebude, změnil kariéru a stal se z něj kondiční trenér. "Od trenérů jsem jako sportovec občas nedostával servis, který bych si představoval, a právě ten jsem chtěl sám sportovcům nabídnout. Pomáhat jim k maximální výkonnosti regenerací, doplňky stravy, rehabilitačními i silovými tréninky. To si sportovci často musí řešit po vlastní ose, tak pro ně tu jsem," popisuje svou současnou kariéru Kodras, který se řemeslo učil mimo jiné od kondičních specialistů v zámoři.

Mezi jeho klienty patří mimo jiné třeba i kapitán fotbalové Sparty Ladislav Krejčí, který se i díky tréninkům s Kodrasem dostal z dlouhodobých zdravotních problémů. "Trápila ho záda, ale vlastně s nimi nic neměl. Museli jsme upravit věci neurologického typu a silové věci, ukázalo se, že měl třeba problém s vestibulárním systémem. To je naše centrum rovnováhy, které zodpovídá mimo jiné za stabilitu páteře. Museli jsme aktivovat reflexy tohoto systému a zjistit, na co bude reagovat dobře. A v tu chvíli to pro něj byl tak pozitivní stimul, že se začal rychle zlepšovat," popisuje Kodra práci s reprezentačním záložníkem.

Každý hokejový i fotbalový klub v Česku má své vlastní kondiční specialisty. Jejich úroveň se podle Kodrase lepší, ale pořád je leckde na čem pracovat: "Nechci se nikoho dotknout, ale realita je, že jsme zaspali dobu. Spousta lidí si pořád myslí, že kondičáci nejsou potřeba. Dneska by to mělo být nastavení jinak, možná i proto nás země, které nám dřív sportovně koukaly na paty, dohánějí."

Dál jsme v nové epizodě Livesport Daily řešili:

Co jsou oční kliky a proč by je měl každý občas dělat?

Jaká byla práce v hokejovém reprezentačním týmu?

Jak Dominik pracoval s Michalem Kempným nebo Tomášem Wiesnerem?

Všechny díly Livesport Daily najdete i na dalších oblíbených podcastových platformách – Apple Podcasts a Google Podcasts.

Když hráčům jen říkáte, co a kdy udělali špatně, ale neukážete jim to na videu, nikdy se neposunou, míní Horejš