Souboj dvou orlic vyzněl lépe pro tu z Chrudimi, Olomoučtí mladíci dopadli na dno. Dukla v duelu o první místo přemohla Jihlavu

Fotbalisté Chrudimi porazili v šestém kole Fortuna národní ligy na domácím hřišti Prostějov 6:2. O první branku utkání se přitom postaral již v sedmé minutě utěšenou ranou zpoza vápna Robert Bartolomeu. Východočechům se však vzápětí podařilo kontrovat, když se nejdříve trefil střelec hattricku David Huf a ve 24. minutě otočil duel bývalý hráč ligového Hradce Králové Filip Novotný. Zbytek zápasu poté již byl jednoznačně v režii domácích. Oba soupeři tak mají po konci utkání nejen stejné zvíře na logu v podobě orlice, ale i totožný počet pěti bodů v tabulce.

6. kolo druhé fotbalové ligy:

Chrudim - Prostějov 6:2 (2:1)

Branky: 12., 48. z pen. a 83. Huf, 68. a 77. Látal, 21. Novotný - 7. Bartolomeu, 89. Habusta. Rozhodčí: Ulrich - Dobrovolný, Mojžíš. ŽK: Borkovec, Novotný - Moučka, Cienciala. ČK: 71. Cienciala. Diváci: 823.

Chrudim potřebovala proti Hanákům nutně zabrat. Zatímco na začátku sezony získala v úvodních dvou kolech dvě remízy a zdálo se, že bude pokračovat v trendu z loňského ročníku, následující tři kola prohrála a s 10 obdrženými góly jí v ligovém umístění patřilo poslední místo. Ani Prostějov v poslední době neochutnal pocit vítězství, vyhrál však alespoň v úvodu sezony nad Žižkovem a v tabulce se nacházel o pět příček nad Chrudimí.

Na hřišti celku z východu Čech však začal výborně. V první šanci si Bartolomeu zpracoval míč na prsa a ukázkově z voleje vymetl horní roh branky. O chvíli později došlo k vyrovnání, když si na centrovaný balon ze strany ideálně naskočil Huf a uklidil jej k tyči. Ve 24. minutě už domácí vedli. Jan Záviška sklepl míč ve vápně dobře postavenému Novotnému, který se přízemní ranou prosadil. Domácí málem přidali i další branku, nicméně Jan Řezníček po další přihrávce Závišky nemířil přesně. V nastaveném čase ještě mohl srovnat skóre David Moučka, ale razantní střelu nasměroval pouze do tyče.

Po změně stran si domácí vypracovali po faulu na Davida Látala pokutový kop, který tvrdou ranou k tyči proměnil Huf. V 68. minutě dodal jistotu na kopačky Východočechů dalším gólem Látal. Ten totiž vedl balon ze strany sám až do pokutového území, odkud vypálil nekompromisně pod břevno. Frustraci Prostějova dokumentoval Lukáš Ciencala, jenž byl po druhé žluté kartě vyloučen. Naopak Látal prožíval povedený zápas, jelikož se o chvíli později tvrdým projektilem doprostřed branky prosadil podruhé. Chrudimi vycházelo vše, na co sáhla. V další akci vyplaval za obranou osamocený Huf, který dokonal hattrick. Hanáci ještě před koncem utkání zkorigovali konečný stav zásluhou Jakuba Habusty.

Východočechům se podařilo prolomit sérii proher a letos poprvé získali tři body. V příštím kole nastoupí 25. srpna v Jihlavě, Prostějov přivítá o den později v olomouckém azylu Brno.

Sigma Olomouc B - Viktoria Žižkov 0:2 (0:1)

Branky: 37. Batioja, 53. Muleme. Rozhodčí: Kvítek - Novák, Ježek. ŽK: Fabiánek, Spáčil (oba Olomouc B). Diváci: 237.

Rezerva Olomouce nezažívala zrovna ideální start sezony. Tři z úvodních pěti utkání prohrála a ve zbylých pouze remizovala, se dvěma body jí tak patřilo předposlední místo tabulky. Využít však tentokrát mohla aktuální nálady v kádru nováčka ze Žižkova, který v posledním kole zlikvidovala pražská Dukla výsledkem 5:1. Jednalo se taktéž o jeho třetí prohru v letošním ročníku.

Předváděná hra obou týmů potvrzovala, že se nenachází v nejlepším rozpoložení. Přestože Sigma působila živějším dojmem, vyloženou brankovou příležitost si dlouho nevypracovala. To se jí povedlo až ve 33. minutě, kdy Jiří Spáčil hlavičkou prověřil brankáře Františka Kotka. Poté ovšem zničehonic udeřil Žižkov. Ke střele se propracoval Batioja, na jehož pokus gólman domácích nedosáhl.

Na začátku druhé půle se hosté opět radovali. Přímý kop zpoza šestnáctky totiž parádně trefil do pravého horního rohu Muleme. Hanáci po inkasované brance zabrali. Filip Slavíček se odhodlal k povedené ráně, která však těsně minula prostor mezi třemi tyčemi. V další příležitosti se dostal František Matys až před Kotka, ten však jeho přízemní pokus zneškodnil. Aktivní Olomouc sice nadále obléhala pokutové území hostů, další šanci si ovšem už do závěrečného hvizdu nevypracovala.

Žižkov se tak dokázal oklepat z posledního debaklu a s rezervou Sigmy bral tři body. V příštím kole nastoupí 27. srpna doma proti Vlašimi, Hanáci jedou 25. srpna do Opavy.

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)

Branka: 30. Zeronik. Rozhodčí: Kotala - Bureš, Mikeska. ŽK: Lacko, Franěk (oba Jihlava). Diváci: 1196.

V šestém kole druhé ligy došlo k souboji o přední místa tabulky. Třetí Dukla vstupovala do zápasu hodně namotivovaná, jelikož v předchozím utkání smetla v pondělí večer Žižkov na jeho hřišti 5:1, nicméně Jihlava na tom nebyla o nic hůř. Naopak se o skóre vyhřívala na prvním místě, za což mohla vděčit hattricku Lukáše Fily, jenž v posledním kole přispěl k jednoznačné výhře nad Táborskem.

Diváci na Julisce se prvního zakončení dočkali v 10. minutě, kdy ze středu pokutového území nebezpečně pálil osamocený Pavel Moulis. Proti pokusu domácího útočníka se vyznamenal Pavel Soukup, když jej skvělým zákrokem vytěsnil mimo tři tyče. Úvod duelu patřil Pražanům, když o chvíli později pálil dukelský kapitán Jan Peterka z hranice pokutového území do břevna. Na úvodní trefu se čekalo do 30. minuty, kdy se po centru od rohového praporku prosadil střelou k levé tyči Zeronik. Domácí útočník mohl krátce nato udeřit podruhé, osamocený únik ale vyřešit nedokázal, jelikož se dlouhým předkopnutím míče dostal z ideální palebné pozice.

Úvod druhého poločasu ani na jedné straně příliš šancí nenabídl. To se pokusil v 56. minutě změnit Moulis, jeho střela však mezi tři tyče nezamířila. Domácí útočník to znovu zkoušel o pouhé čtyři minuty později, ale ani napodruhé nebyl úspěšný. Celek z Vysočiny se k ohrožení soupeřovy branky nedostával, v 69. minutě musel naopak čelit další příležitosti Dukly, když nikým nehlídaný Zeronik pálil ze středu pokutového území jen těsně vedle. Svěřenci trenéra Petra Rady byli i nadále směrem dopředu nebezpečnější než soupeř, navýšit vedení se jim ale již nepodařilo.

Souboj dvou ambiciózních týmů lépe zvládla Dukla, která bere další tři body. V příštím kole nastoupí 25. srpna v Příbrami, Jihlava má doma Chrudim.

Vlašim - Příbram 3:1 (1:1)

Branky: 9. Šubert, 52. Labík, 61. Singhateh - 30. Jahič. Rozhodčí: Pechanec - Vodrážka, Šafránková. ŽK: Nogha, Šimeček, Šmiga - Anih, Dudl, Sunzu. Diváci: 417.

Rytíři v minulém utkání zlomili šňůru remíz, když v Prostějově zvítězili 1:0. První tři body v sezoně vystřelil Vlašimi mladý Gambijec Ebrima Singhateh, jenž je od startu ročníku ve skvělé střelecké formě, o čemž svědčily čtyři trefy v pěti ligových kláních. Právě na něj si musela dávat defenziva Příbrami největší pozor. Tým z hornického města se zároveň chtěl dostat z menší výsledkové krize, jelikož už dvakrát v řadě nevyhrál.

Domácí, jak už tomu bylo zvykem, velmi rychle otevřeli skóre zápasu. Na hranici vápna dostal už v deváté minutě míč pod kontrolu Šubert a prezentoval se krásnou ranou do pravého horního rohu branky. Rytíři pokračovali v dominantním představení a Příbram nepoušteli do žádných kloudných kombinací. K navýšení svého vedení se ale nedostali a hosté je navíc potrestali z rohového kopu, po kterém se ve 30. minutě prosadil hlavou Jahič.

Další rychlý gól pro Vlašim přišel v úvodu druhého dějství. V 52. minutě si míč na levačku navedl Labík a střelou na zadní tyč poslal svůj tým znovu do trháku. O 10 minut později odskočili domácí už do dvoubrankového náskoku, který jim po pohledné kombinační akci přinesl Singhateh. Hosté se do zápasu snažili vrátit zejména po rohových kopech a standardních situacích, ale výškovou převahu se jim nepodařilo přetavit v gólovou radost.

Vlašim tak navázala na minulé vítězství a opět získala tři body. V dalším kole se 27. srpna střetne se Žižkovem, Příbram přivítá o dva dny dříve na domácím hřišti Duklu Praha.

Táborsko - Vyškov 1:1 (0:0)

Branky: 57. Dordič z pen. - 49. Metsoko. Rozhodčí: Batík - Dohnálek, Žurovec. ŽK: Nádvorník (trenér) - Mafwenta, Coulibaly, Štěpánek, Vintr. Diváci: 920.

Vyškov na začátku sezony řádil. Dosud neprohrál ani jeden zápas a na čele tabulky byl průběžně druhý za Jihlavou jen kvůli horšímu skóre. Tentokrát měl však proti sobě jiného rozjetého soupeře. Na čtvrtém místě se totiž nacházelo domácí Táborsko, které do ligy vlétlo čtyřmi výhrami v řadě a až v posledním kole jej zbrzdila již zmíněná Vysočina.

Sobotní šlágr ve svém úvodu gólové šance takřka nenabízel a oba týmy se spíše oťukávaly. Diváky mohla zvednout ze sedaček situace z 21. minuty, kdy hostující Musa Ramathan chyboval na polovině hřiště, ale Jakub Šašinka nedokázal dostat míč na nebezpečně nabíhajícího Alexandra Sojku. V utkání plném soubojů mohl Vyškovany poslat do vedení Fahad Bayo. Domácí defenziva si však počínala na jedničku a útočník z Ugandy nenavázal na svůj střelecký příspěvek z minulého zápasu.

Po změně stran trestuhodně zaspal obranný val Jihočechů. Přízemní centr do vápna si našel úplně osamocený Metsoko a uklidil míč s přehledem k levé tyči. Jenže o chvíli později si nově příchozí Jakub Matoušek počínal nedovoleně ve svém pokutovém území a zařídil pro Táborsko výhodu v podobě penalty. K té se postavil Djordjič a s přispěním tyče dal utkání remízovou podobu. Tým z Tábora se na sklonku druhého dějství tlačil za vítězstvím, ale Luboš Tusjak z dobré pozice vysoko přestřelil.

Utkání tak skončilo remízou a Vyškov zůstal neporažený. Táborsko v příštím kole nastoupí 27. srpna ve Varnsdorfu, Vyškov má o den dříve doma rezervu Sparty.

Líšeň - Varnsdorf 2:1 (0:1)

Branky: 64. Vandas, 76. Lutonský - 18. Kubista. Rozhodčí: Vokoun - Kotalík, Cichra. ŽK: Jeřábek, Vajner, Čermák, Lutonský - Osaghae, Švanda. Diváci: 630.

Byť měl hostující Varnsdorf v tabulce o bod méně než soupeř, z určitého pohledu zažíval oproti Líšni lepší vstup do sezony. Zatímco Severočeši dosud zpravidla střídali remízu s prohrou, domácí prohráli hned tři zápasy z pěti. V předminulém kole se jim sice povedlo vyhrát 2:0 nad Příbramí, křeslo trenéra Milana Valachoviče se však začalo povážlivě kymácet, neboť brněnský celek netrápily pouze špatné výsledky, ale také stagnující herní projev.

Horké brněnské odpoledne vlilo oběma týmům do žil chuť útočit. Po pár neúspěšných pokusech Filipa Firbachera nebezpečně udeřil na druhé straně Vandas. Průnik po pravé straně obohacený o rychlou kličku musel hasit až gólman, který vytěsnil střelu na přední tyč. V 10. minutě se o slovo znovu přihlásili hosté v čele s Firbacherem. Mladík hostující z Hradce Králové ale zblízka jen napálil břevno, následnou ránu Dennyho Samka ukázkově vytěsnil brankář. Dominanci Varnsdorfu tak znázornil gólově až Kubista, který byl v 18. minutě pozorný, když Tomáš Vajner vyboxoval míč a jako horký brambor ho okamžitě vrátil zpět do sítě. Další ohrožení brány obstaral až momenty před odchodem do kabin Adrián Čermák, dalekonosná pumelice ale sloužila pouze jako budíček pro Lukáše Pešla.

Včasné probuzení by po výměně stran jistě ocenil i gólman domácích. Výběh ke zpětné přihrávce ale zaspal a po sestřelení napadajícího Pavla Rudnyckého mohl být rád za žlutou kartu. Aktivní Líšeň poté mohl hned dvakrát vrátit do hry Marek Matocha, pokaždé mu ale k překonání Pešla chyběly centimetry. Úspěšný tak byl v 64. minutě až v roli nahrávače, kdy jeho přízemní centr usměrnil mezi tři tyče Vandas. Domácí příznivci mohli proti chodu hry slavit v 76. minutě znovu. Odražený balon si uvnitř vápna osvojil Lutonský a nártem propálil vše, co mu stálo v cestě.

Líšeň tak dala zapomenout na poslední prohru v Opavě a bere další tři body do tabulky. Příště vyzve 26. srpna opět doma Kroměříž, Varnsdorf má o den později taktéž doma Táborsko.

Kroměříž - Opava 0:1 (0:1)

Branka: 31. Blecha. Rozhodčí: Krejsa - Černoevič, Lakomý. ŽK: Matoušek, Jeleček, Zavadil - Yahaya, Blecha, Kopečný, Hýbl. ČK: 73. Matoušek. Diváci: 1237.

Kroměříž jako nováček ligy neodstartovala sezonu vůbec špatně a po pěti kolech se nacházela na osmém místě se ziskem sedmi bodů. V posledním duelu dokázali Hanáci vyzrát i na Příbram, kterou porazili na její půdě 3:1. Tentokrát se jim do cesty postavila Opava, jež na tom byla s formou úplně totožně. Diváky tak na stadionu Jožky Silného čekala velmi vyrovnaná a napínavá bitva.

Úvod utkání provázely zejména velké nepřesnosti, tak si první velkou příležitost v utkání vypracovali hosté až ve 26. minutě, Adam Ščudla však mířil jen do gólmana. O pět minut později to ovšem Slezanům již vyšlo. K odraženému balonu se dostal Blecha, jenž povedenou ranou z první otevřel skóre. Opavané začali na hřišti dominovat a hanácký celek mohl být v poločase rád jen za jednobrankovou ztrátu.

Ani druhá polovina utkání od svého úvodu příliš fotbalové krásy nenabízela. Po hodině hry měl ojedinělou příležitost Mohammed Yahaya, jeho pokus z úhlu však vykryl Jakub Dostál. Domácí, kteří potřebovali vyrovnat, se do nebezpečných pozic dostávali velmi složitě, naopak hostům rozkouskovaná hra vyhovovala. Navíc se také přiostřilo, v důsledku čehož byl po druhé žluté kartě vyloučen za faul Tomáš Matoušek. V hektickém závěru se nováček soutěže snažil o vyrovnávací trefu, Adam Richter ale bránu uhájil.

Opava tak navázala na výhru v minulém kole a získala další tři body. Následující zápas sehraje 25. srpna s rezervou Sigmy. Kroměříž se utká o den později s Líšní.