Slavia zůstává stoprocentní! Viktoria udržela těsné vedení, České Budějovice se konečně probraly

Po sobotním zaváháním Sparty se čekalo na to, jak v neděli odpoví rivalové. Ten první, Viktoria Plzeň, velmi hlasitě. Díky dvěma brankám v nastavení první půle vyhrála nad Olomoucí. Zajímavé to bylo i na opačném konci tabulky. Zatímco České Budějovice se vyhnuly další tragédii, Pavel Vrba se Zlínem kouše další prohru. Slavia dokázala přetlačil Baník, díky čemuž zůstává stoprocentní.

5. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - FK Jablonec 1:1 (0:0)

Branky : 84. Akinyemi - 56. Kratochvíl z pen. Rozhodčí : Zaoral - Caletka, Hurych - Zelinka (video). ŽK : Papalelé, Ezeh, Memič, Ražnatovič - Houska, Čanturišvili, Martinec, Hurtado. Diváci : 2340.

Karviná : Ciupa - Mikuš, Krčík, Svozil, Ražnatović (84. Bederka) - Boháč (63. Bartl), Žák (71. Čavoš) - Memič, Ezeh (71. Málek), Papalelé - Doležal (63. Akinyemi). Trenér: Luhový.

Jablonec : Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado, Polidar - F. Souček, Houska (75. Hübschman) - Černák (75. Slávik), Kratochvíl, Čanturišvili (90.+4 Jovovič) - Drchal (67. Pleštil). Trenér: Látal.

Látal udělal od minulého domácího debaklu 1:5 od Sparty v sestavě hned čtyři změny. Nastoupili Filip Souček s Polidarem, kteří minule nemohli hrát kvůli dohodě klubů, a navíc Černák a Čanturišvili. Místo nezbylo na nejzkušenějšího útočníka Chramostu, záložník Považanec dokonce vypadl z kádru.

Hosté od začátku potvrzovali, proč před začátkem 5. kola měli se dvěma vstřelenými góly nejhorší ofenzivu ligy. První střelu na branku vyslal až těsně před přestávkou Čanturišvili, ale brankář Ciupa s ní příliš práce neměl.

Karvinští útočili mnohem víc. Po čtvrthodině hry se řítil do šance Ezeh, ale Filip Souček ho včas dostihl. Domácí se domáhali penalty, protože míč zasáhl Součkovu ruku. O pět minut později moc nechybělo, aby Doležal pokořil svůj bývalý klub, ale jeho hlavičku zastavilo břevno.

Pak se ale na dlouhé minuty hra rozdrobila do soubojů uprostřed hřiště bez jakéhokoliv náznaku šance. Až v závěru prvního poločasu vypálil z dálky domácí Mikuš a míč přeletěl těsně nad břevnem.

Po změně stran přibývalo faulů i žlutých karet. V 55. minutě domácí Boháč v šestnáctce srazil Černáka a Kratochvíl proměnil penaltu střelou do středu branky. Pro jabloneckého záložníka to byl první ligový gól od loňského srpna, kdy zařídil remízu 1:1 na Spartě.

Kratochvíl poté mohl ještě přidat pojistku, ale trefil pouze tyč. Blízko k vyrovnání byl v 69. minutě Ezeh, jenže také zamířil pouze do brankové konstrukce. Skóre nezměnil ani střídající Čavoš, který v týdnu přestoupil do Karviné z Českých Budějovic.

Vyrovnat dokázal až v 84. minutě další náhradník Akinyemi. Po dlouhém Svozilově centru k němu propadl míč a pětadvacetiletý útočník využil nedorozumění v obraně hostů.

Akinyemi do karvinské hry vnesl oživení a mohl dokonce strhnout vedení na stranu domácích. Slezané ale ani s jeho pomocí vítězný gól nedali a Jablonec v nejvyšší soutěži neporazili poosmé za sebou od prosince 2018.

Slovan Liberec - FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branka: 13. Frýdek. Rozhodčí: D. Černý - Volf, Pospíšil - Berka (video). ŽK: Prebsl - Hlavatý. Diváci: 1858.

Liberec: Vliegen - Prebsl, Chaluš, Mikula - Ghali, Doumbia, Varfolomejev, Preisler (72. Fukala) - Frýdek (52. Penner, 90. Purzitidis), Tupta (90. Horský) - Kulenovič (72. Rabušic). Trenér: Kozel.

Pardubice: Budinský - Surzyn, Halinský, Donát, Tischler (80. Zlatohlávek) - Vacek (65. Šimek) - Patrák (75. Sychra), Darmovzal, Hlavatý, Pikul (46. Matoušek) - P. Černý (65. Krobot). Trenér: Kováč.

V Liberci se hrál od úvodu otevřený fotbal. Hned ve třetí minutě se protáhl po levé straně pardubický Hlavatý a Mikula si při obranném zákroku málem dal vlastní gól. Od té chvíle ale většinu první půle dominovali Liberečtí, kteří využívali okének ve vysoko postavené defenzivě Východočechů.

V osmé minutě Tupta přízemní přihrávkou z levé strany připravil gólovou šanci pro Frýdka, který ale z několika metrů k údivu všech na stadionu napálil jen břevno. Za pár desítek sekund po podobné akci a přihrávce Preislera, hrající 100. ligový zápas, promáchl sám před brankou Kulenovič.

Ve 13. minutě se už domácí po dalším brejku dočkali. Ghali po úniku na hranici ofsajdu ještě nedůraznou střelou neskóroval, ale dobíhající Frýdek dorazil balon do sítě. Liberecký ofenzivní záložník navázal na branku z minulého kola při remíze 1:1 ve Zlíně, kde skóroval jen o dvě minuty později. Frýdek při gólu a nešetrném zákroku obránce narazil na tyč, utrpěl krvavé zranění nohy, ale pokračoval dál.

Za dalších devět minut mohli Liberečtí zvýšit, Tupta ale z dobré pozice z přímého kopu napálil jen břevno, který hosty zachránilo už podruhé. Pardubičtí pak ve zbytku úvodního dějství přidali, častěji drželi míč, ale k velkým šancím se těžko dostávali. Naopak už v nastavení první půle po brejku Tupta o kousek minul střelou na zadní tyč.

Po změně stran se hosté snažili o vyrovnání a Slovan se soustředil spíše na obranu. V 66. minutě ale mohl zvýšit Kulenovič, jenž ze strany těsně minul. Téměř vzápětí na opačné straně po Patrákově jemně tečované střele zachránila gólmana Vliegena tyč.

Belgický brankář své mužstvo podržel v 75. minutě, když vytáhl Tischlerovu ránu zpoza vápna pod břevno na roh. V 89. minutě mohl na druhé straně definitivně rozhodnout střídající Rabušic, ale po úniku ani nadvakrát nepřekonal Budinského. Liberečtí porazili Pardubice po dvou zápasech a doma s nimi ve čtyřech ligových duelech ještě neprohráli.

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:1)

Branky: 11. Vecheta, 90.+2 Kalabiška - 45.+2 a 53. Mareček. Rozhodčí: Rouček - Podaný, Arnošt - Adámková (video). ŽK: Havlík - Trmal, Kulič (trenér). ČK: 39. Pulkrab, 90.+4 Sakala (oba M. Boleslav). Diváci: 3992.

Slovácko: Heča - Hofmann (76. Trávník), Daníček, Kadlec - Sinjavskij, Valenta (46. Kalabiška), Havlík, Doski (63. Holzer) - Petržela (63. Juroška), Kim sun-ping (46. Mihálik) - Vecheta. Trenér: Svědík.

M. Boleslav: Trmal - Kostka (90.+5. Kubista), Suchý, Karafiát, Fulnek - Matějovský (65. Hilál), Sakala - Jawo (46. Poulolo), Mareček (65. Šimek), Mašek (75. Ladra) - Pulkrab. Trenér: Kulič.

Středočeši přicestovalí do Uherského Hradiště bez útočníka Vasila Kušeje, který je momentálně postaven mimo tým. Podle informací serveru iSport.cz český reprezentant do 21 let míří do nizozemského Utrechtu a čeká se na doladění přestupu mezi kluby.

Slovácko přežilo v šesté minutě první nebezpečnou akci hostů, když po kolmici Kostky pálil vedle Pulkrab. Domácí udeřili hned z první vážnější šance. Havlíkův přímý kop se přes hlavy Hofmanna a Petržely dostal k Vechetovi a ten zblízka zaznamenal premiérový ligový gól v sezoně.

V dalším průběhu měla více ze hry Boleslav, která dobře kombinovala a rychleji přecházela do ofenzivy. V 16. minutě Mareček pálil nad. Blíže ke druhému gólu tak měli domácí, po rychlé akci bývalý brankář Slovácka Trmal s námahou vytáhnul Petrželovu střelu nad břevno.

Na konci první půle nejprve sudí Rouček ukázal Pulkrabovi žlutou kartu za faul na Sinjavského, ale po intervenci videorozhodčí Adámkové změnil verdikt na červenou kartu. I v oslabení ale Mladoboleslavští zvládli vyrovnat. V nastavení první půle využil nedůrazu v domácí obraně Mareček a prostřelil Heču.

Druhý šok prožilo Slovácko na začátku druhé půle. Po rychlém brejku kopali hosté roh, míč se dostal k opět volnému Marečkovi, který v 53. minutě střelou k bližší tyči nedal Hečovi šanci.

Po hodině hry domácí vystupňovali tlak, ale recept na zformovanou defenzivu soupeře dlouho nenacházeli. Nápor v závěru kulminoval, střelu Mihálika chytil Trmal a gól Kalabišky neplatil kvůli ofsajdu.

Slovácko se ale přece jen dočkalo vyrovnání. Při rozehrávce si brankář Trmal nevšiml, že za ním stojí Kalabiška, ten mu pohodlně vzal míč a skóroval proti bývalému mužstvu. Ještě před závěrečným hvizdem byl vyloučen hostující zambijský záložník Sakala za surový faul na rozběhnutého Daníčka. Slovácko už vítězný obrat nestihlo, i tak v lize popáté za sebou s Boleslaví neprohrálo.

FK Teplice - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 85. Jásir - 34. Kuchta. Rozhodčí: Volek - Nádvorník, Vlček - Kocourek (video). ŽK: Frťala (trenér), Fila, Hora - Loučka (asistent trenéra). ČK: 45.+3 Krejčí (Sparta). Diváci: 15.841.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Cykalo - Hora (61. Krsmanovič), Hronek (74. Knapík), Radosta, Jukl (74. Křišťan) - Trubač - Fila, Vachoušek (58. Jásir). Trenér: Frťala.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí - Mejdr, Laci, Pavelka (90. Kairinen), Ryneš (80. Zelený) - Minčev (63. Sejk), Haraslín (46. Sadílek) - Kuchta (63. Olatunji). Trenér: Priske.

Pražané, kteří v úterý vypadli z kvalifikace Ligy mistrů po neúspěšném penaltovém rozstřelu s FC Kodaň, se příliš dobře nenaladili na úvodní čtvrteční duel závěrečného 4. předkola Evropské ligy. V něm se představí na hřišti AEK Atény, nebo Dinama Záhřeb.

Sparta v lize s Teplicemi podeváté v řadě neprohrála a od května 2014 bodovala na jejich hřišti v 10 utkáních po sobě. "Skláři" nevyhráli v nejvyšší soutěži potřetí za sebou, ve čtyřech z úvodních pěti kol však bodovali. V neúplné tabulce jsou sedmí.

V sestavě Teplic po příchodu na hostování ze Slavie poprvé nastoupil záložník Hronek. Dánský trenér Sparty Brian Priske udělal oproti domácímu duelu s Kodaní šest změn v zahajovací jedenáctce. Na utkání dorazilo 15.841 diváků, větší návštěvnost na ligové utkání zažila Stínadla naposledy v říjnu 2013 proti Plzni (16.180 fanoušků).

V osmé minutě vypálil Fila z dálky k tyči, ale Vindahl balon pokryl. Sparta se k prvnímu většímu ohrožení hostující branky dostala v 25. minutě, Haraslínova tečovaná střela zpoza vápna těsně minula tyč. Po půlhodině hry Minčev přistrčil v šestnáctce míč na Ryneše, jenže ten napálil tyč. Za dalších 30 vteřin Laci vystihl špatnou Vachouškovu rozehrávku a Mejdr trefil druhou tyč.

Pražané ale zvýšenou aktivitu nakonec v gól přetavili. Dlouhý nákop gólmana Vindahla prodloužil Laci na volného Kuchtu a český reprezentant se tváří v tvář brankáři Grigarovi, který dříve chytal za Spartu, nemýlil. Zásah hostů posvětil i videorozhodčí Kocourek. Kuchta třetím gólem v ligové sezoně dorovnal v čele tabulky střelců spoluhráče Haraslína. Letenští mají se 14 vstřelenými brankami nejlepší útok v lize.

V další příležitosti se ocitl Laci, ale přestřelil. V závěru úvodního dějství Krejčí zastavil unikajícího Filu a sparťanský kapitán k velké nelibosti teplických hráčů uviděl pouze žlutou kartu. Do hry se však vložil videorozhodčí a sudí Volek po zhlédnutí opakovaných záběrů hostujícího stopera ve třetí minutě nastavení vyloučil. Krejčí obdržel v ligové kariéře třetí červenou kartu. Severočeši ještě před odchodem do šaten zahrozili ze standardních situací.

V 56. minutě si Trubač vyměnil balon s Hronkem a nahrál Vachouškovi, který však velkou příležitost zahodil. Domácí se poté dlouho nemohli proti hostující obraně prosadit, v 85. minutě ale po akci dvou příchozích hráčů z lavičky srovnali. Jásir si na bližší tyč naběhl na Krsmanovičův centr z rohu a překonal Vindahla. Egyptský hráč ve 13. utkání v české lize zaznamenal první trefu.

Teplice doma v lize neprohrály posedmé za sebou. Sparta venku v lize od loňské říjnové porážky 0:4 na Slavii neprohrála 14 duelů po sobě. Tabulku vede o bod před městským soupeřem Slavií, ale Vršovičtí amají k dobrému nedělnímu domácímu zápasu s Ostravou.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE - BOHEMIANS PRAHA 1905 3:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Adediran, 58. Havel, 89. Osmančík. Rozhodčí: Petřík - Váňa, Leška - Zelinka (video). ŽK: Havel (Č. Budějovice). Diváci: 3756.

Č. Budějovice: Janáček - Broukal, Havel, Čoudek (22. Králik), Trummer - J. Hora, Čermák (74. Skalák) - Čmelík (63. Osmančík), Suchan (74. Hellebrand), Adediran - Ondrášek. Trenér: Nikl.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka (78. Necid), Hybš - Köstl (60. Kovařík), Jindřišek, Beran (60. Hrubý), Dostál - Matoušek (30. Prekop), Kozák - Puškáč (60. Mužík). Trenér: Veselý.

Téměř celý první poločas se hrálo opatrně a bez šancí. Oba celky se zaměřily především na to, aby neudělaly chybu. Až těsně před přestávkou mohli udeřit hosté. Po dlouhém pasu z levé strany se do míče opřel Köstl a z úhlu těsně minul branku.

V nastaveném čase první části se dostali k sérii tří rohů Jihočeši. První dva Bohemians odvrátili, ale při třetím pokusu se Adediran vzdálil bránící dvojici Hybš, Křapka a hlavou poprvé v ligové sezoně skóroval.

Z Českých Budějovic jako kdyby spadla nervozita a v úvodu druhého poločasu byly nebezpečnější. V 57. minutě měl na noze druhý gól Čermák, ale jeho pokus bránící hráči Boheminas zblokovali na roh. Po něm se míč dostal k Suchanovi, směr jeho střely změnil hlavou kapitán Havel, který rovněž premiérovým zásahem v ročníku nejvyšší soutěže zvýšil na 2:0.

Bohemians se po zbytek zápasu snažili na soupeře něco vymyslet, ale pozorně hrající Dynamo nepřekvapili. V 85. minutě sice Mužík přeloboval domácího brankáře Janáčka, ale míč odvrátil Havel. V závěru utkání se ještě rýsovala dobrá příležitost pro Kozáka, jeho ránu však zablokoval střídající Skalák.

Dynamo potvrdilo vítězství v 89. minutě, kdy po přestávce Zdeňka Ondráška pohodlně přidal třetí gól střídající Osmančík, bývalý hráč Bohemians 1905. V ligové sezoně se zapsal mezi střelce podruhé.

Jihočeši zdolali v nejvyšší soutěži Bohemians počtvrté za sebou a doma dokonce popáté v řadě. V ligové sezoně jako poslední tým poprvé bodovali, navíc premiérově neinkasovali. Doposud přitom obdrželi v nejvyšší soutěži 17 branek, nejvíce ze všech mužstev. Pražané prohráli venku v lize po třech výhrách.

FC VIKTORIA PLZEň - SK SIGMA OLOMOUC 2:1 (2:1)

Branky: 45.+1 Hejda, 45.+3 Bucha - 27. Chvátal. Rozhodčí: Berka - Matoušek, Pečenka - Batík (video). ŽK: Navrátil, Sláma (oba Olomouc). ČK: 87. Vraštil (Olomouc). Diváci: 9114.

Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha, Kalvach, Traoré (73. Vlkanova), Cadu (85. Jirka) - Šulc (74. Kliment) - Durosinmi (62. Chorý). Trenér: Koubek.

Olomouc: Macík - Chvátal (61. Sláma), Pokorný (26. Vraštil), Beneš, Zmrzlý - Pospíšil (61. Zorvan), Ventúra - Vodháněl, Fortelný (61. Muritala), Navrátil - Juliš (83. Moses). Trenér: Jílek.

Svěřenci trenéra Miroslava Koubka se ideálně naladili na čtvrteční úvodní zápas závěrečného play off o postup do skupiny Evropské konferenční ligy na hřišti kazachstánského Tobolu Kostanaj.

Koubek udělal v základní sestavě sedm změn oproti čtvrteční odvetě 3. předkola Konferenční ligy na hřišti maltské Gziry, kde Viktoria zvítězila 2:0. Zůstali pouze Hranáč, Kalvach, Traoré a Šulc.

Domácí v pětatřicetistupňovém vedru začali velkým náporem. Durosinmiho střelu z úhlu vyrazil Macík, jehož branku později přestřelil Cadu. Macík následně při odkopu trefil Šulce, ale Durosinmimu odskočil míč a chybu olomouckého brankáře nepotrestal.

Hanáci se v úvodu hledali a první možnost si vytvořili až ve 21. minutě, kdy Fortelného tečovaná střela skončila těsně nad břevnem. O šest minut později ale Sigma nečekaně otevřela skóre. Vodháněl z rohu našel těsně před šestnáctkou volného Chvátala, který z voleje napálil míč o břevno do branky. Slovenskému bekovi k premiérovému ligovému gólu v sezoně pomohla i Šulcova teč.

Plzeňští v závěru úvodního dějství opět získali převahu a v první minutě nastaveného času vyrovnali. Cadu nacentroval do pokutového území a Hejda hlavou překonal Macíka. Třiatřicetiletý stoper se v ligovém ročníku trefil podruhé.

Domácí za dvě minuty otočili skóre. Cadu tentokrát našel v šestnáctce Buchu a plzeňský záložník se prosadil tvrdou ranou. Třetí brankou v sezoně nejvyšší soutěže dotáhl nejlepší ligové střelce včetně spoluhráče Šulce.

Západočeši i po změně stran začali aktivně, i když první větší šanci druhé půle měli hosté. Hejda chyboval v rozehrávce a Staněk vyrazil Zmrzlého ránu na přední tyč. Na druhé straně Bucha o kousek minul.

Olomoučtí sahali po vyrovnání, ale nedotáhli několik slibných akcí. Jejich šance na bodový zisk minimalizoval v 87. minutě střídající obránce Vraštil, jenž na polovině hry před unikajícím Vlkanovou zahrál rukou a dostal červenou kartu. Plzeňští už si závěr pohlídali a neprohráli se Sigmou v 19. z posledních 20 ligových zápasů.

FC HRADEC KRÁLOVÉ - FC ZLÍN 2:0 (1:0)

Branky: 45.+1 Gabriel, 74. Horák. Rozhodčí: Starý - Kotík, Dresler - Machálek (video). ŽK: Kodeš, Klíma - Fantiš, Reiter.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Leibl (66. Ševčík) - Gabriel, Kodeš, Dancák (46. Rada), Krejčí (82. Juliš) - Kučera, Pilař (66. Horák) - Vašulín (90. Čech). Trenér: Weber.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba, Čelůstka (79. Kovinič) - Kolář (59. Slončík) - Reiter (59. Vukadinovič), Janetzký, Tkáč (86. Žák), Fantiš - Ndiaye (59. Dramé). Trenér: Vrba.

Východočeši navázali na vítězství 5:1 proti Českým Budějovicím a na novém stadionu zvládli i druhý zápas. "Ševci" v nejvyšší soutěži pošesté za sebou nevyhráli, stejný počet zápasů nezdolali ani dnešního soupeře.

Hradec Králové byl v prvním poločase aktivnější, až na Pilařovu nepřesnou střelu z nadějné pozice se ale hrálo bez šancí. Až v nastaveném čase přetáhl Kodeš centr na zadní tyč, kde Gabriel přeskočil dva obránce a hlavou poslal míč za Dostálova záda. Dvaadvacetiletý pravý bek dal třetí ligový gól v kariéře.

Zlín poprvé prověřil gólmana Bajzu až v 50. minutě, Senegalec Ndiaye ale trefil ze střední vzdálenosti jen prostředek brány. Brzy nato sáhl kouč hostů Vrba k trojitému střídání, po kterém jeho tým výrazně ožil. Po hodině hry se dostal do šance jeden z nových mužů na hřišti Slončík, jeho parádní volej směřující do sítě obětavě vyhlavičkoval stoper Leibl.

Slončík mohl srovnat i v 72. minutě, míč ale poslal z úhlu jen do boční sítě. Střídající hráč se tak prosadil až na druhé straně. Krejčí po brejku připravil míč proti noze Horákovi a třiadvacetiletý obránce podruhé překonal Dostála. Horák navázal na zásah ze zápasu s Českými Budějovicemi a jako první z týmu dal v ligové sezoně druhý gól.

Zlín už se na odpověď nezmohl a jen potvrdil, že má společně s Jabloncem a Bohemians se třemi vstřelenými góly nejhorší ofenzivu v soutěži. "Votroci" udrželi premiérové čisté konto v ligovém ročníku.

SLAVIA PRAHA - BANÍK OSTRAVA 1:0 (0:0)

Branka: 47. Tijani. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Machač - Radina (video). ŽK: Ševčík, Tijani, Kolář - Frydrych, Blažek, Boula. Diváci: 19.164.

Slavia: Kolář - Vlček, Ogbu, Bořil - Douděra (82. Masopust), Hromada (65. Ševčík), Zafeiris, Jurásek (82. Jurečka) - Schranz (65. Provod) - Tijani (88. Van Buren), Chytil. Trenér. Trpišovský.

Ostrava: Letáček - Blažek, Bitri, Frydrych - Juroška (82. Ndefe), Tetour (64. Rigo), Boula, Kpozo (87. Madleňák) - Buchta (87. Fadairo), Šín (64. Tanko) - Almási. Trenér: Hapal.