Brno je pro mě dál největším favoritem na postup. Hned pak my, říká trenér Dukly Rada. Mančaft chválí hlavně za ofenzivu

Brno je pro mě dál největším favoritem na postup. Hned pak my, říká trenér Dukly Rada. Mančaft chválí hlavně za ofenzivu
ROZHOVOR

Šest zápasů, pět výher. Patnáct vstřelených gólů. Ale hlavně patnáct bodů v tabulce, kde mužstvu koukají všichni na záda. Taková je Dukla Praha po startu druhé ligy. Kdyby soutěž teď skončila, vrací se klub z Julisky zpět do první. A s ním i slavný trenér Petr Rada. “Držíme se nahoře, hrajeme celkem dobrý fotbal. Jsem spokojený. Určitě však hlavou nelétáme v oblacích, není k tomu absolutně žádný důvod. Liga se teprve rozjíždí, ještě bude hodně dlouhá a těžká. Je příliš brzy na to hodnotit, zda kráčíme tím správným směrem. My v to ale pevně věříme,“ prohlásil úspěšný kouč v rozhovoru pro eFotbal.cz. 

Chápu, že teď není správná doba na přehnané emoce. Ale vzhledem k tomu, jakým způsobem jste odstartovali loni, musí být pro vás osobně současné výsledky balzám na duši. Nebo ne?
"Ono je třeba říct, že my jsme loni odstartovali fakt špatně. Nešlo nám to, po třech kolech jsme neměli ani bod. Teď je to přece jenom úplně jiné, kvalita mančaftu se od té doby zvedla. Hlavně tedy v ofenzivě. Noví hráči nám ji rozhýbali, v útočné fázi cítím z týmu větší sílu než dřív. Musím ale znovu dodat, že jsme pořád na začátku sezony. Jsme teď sice první, ale vůbec nic to neznamená. Navíc bodové odstupy mezi týmy jsou naprosto minimální."

Výrazné zlepšení nastalo už během jara, teď Dukla působí snad ještě lépe. Nabral mančaft ligovou sílu?
"Je pravda, že jsme se na jaře zvedli. Měli jsme tam některé fakt dobré zápasy, dávali jsme i dost gólů. Zároveň jsme jich ale hodně inkasovali, nechali jsme si dát spoustu zbytečných. Alespoň z mého pohledu jich bylo nějak moc a mám trochu pocit, zda v tom teď na podzim malinko nepokračujeme. Občas vzadu řešíme věci až moc fotbalově, přitom mnohdy stačí použít spíš hrubou sílu. Někdy je lepší balón prostě odkopnout než se s ním mazlit. Jinak jsem ale spokojený. S hrou i složením kádru. Chceme se držet celý ročník nahoře. Nesmí přijít nevyrovnanost jako na podzim loňského roku."

Co letní posily? Která z nich odstartovala svou novu misi nejlépe?
"Řekl bych to tak, že hlavně hráči jako Hašek, Vondrášek, Zeronik či Ludvíček výrazně zvedli konkurenci. Jsem hrozně rád, že se vrátil Jeřábek, sezona v Příbrami mu viditelně pomohla. Je to kluk, co si z ničeho nedělá těžkou hlavu, přesně takové my potřebujeme. Musím ale ocenit i atmosféru v kabině, která je teď vážně skvělá. Je třeba ji takovou udržet i v době, kdy se třeba dařit tolik nebude."

Když jsme se spolu bavili před sezonou, mluvil jste o tom, jak jste nově příchozím kladl na srdce, že cíl Dukly je postoupit mezi elitu. Zdá se, že to pochopili všichni dobře…
"Přesně tak. Dukla by svou tradicí, stadionem i osobou pana majitele měla patřit do ligy první, tak to zkrátka je. Všechno funguje, po ekonomické stránce je na tom klub skvěle. Jsem rád, že co si s panem majitelem řekneme, to vždycky platí. Že sám přišel v létě s tím, že pokud bude potřeba, tak kádr ještě doplníme, Je vidět, že tu pro postup dělají všichni maximum, musíme ho dělat i samotní hráči. Zvlášť když hlavně oni sami by měli chtít se dostat o patro výš. Furt jim říkám, že v první lize je všechno na ještě vyšší úrovni, tak ať ji sakra chtějí oni sami hrát. Myslím, že to naštěstí všichni chápou velmi dobře. Loni jsme skončili čtvrtí. Hezký výsledek, ale pro Duklu prostě málo."

O víkendu jste porazili 1:0 Jihlavu a vystřídali ji na čele tabulky, Bylo hodně znát, že se utkal třetí s prvním?
"Myslím si, že ano. Z Jihlavy jsme měli velký respekt, sezonu začala fakt skvěle. Přišel nový trenér a dal to tam do kupy. Já ten klub znám, působil jsem tam. Vím, že majitel klubu, pan Vaculík, tam odvádí skvělou práci. Jsem rád, že jsme tento těžký test zvládli, nebylo to vůbec nic jednoduchého. Vždycky se dají najít chyby, ale hráli jsme velmi dobře. Skončilo to sice jen 1:0, ovšem mohlo to být ještě mnohem výraznější."

Kdo se na startu sezony trochu hledal, byla Zbrojovka Brno, jež teď ale zvítězila potřetí za sebou. Když budu parafrázovat slova Martina Haška, je to spící obr, co se probouzí?
"Podle mě musela být Zbrojovka fakt otřesená, že v létě spadla o soutěž níž. Po podzimu to určitě nečekala. Zvlášť když měla v kádru střelce Řezníčka, co se na závěr kariéry rozehrál do výtečné formy. Myslím, že je pro ni zcela stěžejní, že takového hráče udržela v kádru. I v poslední druholigové sezoně se Brno rozjíždělo pomaleji, ale postoupit o patro výš zvládlo. Stejná ambice je tam určitě i letos, na startu ale mužstvo prohrálo s námi i s Táborskem. Zase ale vyhrálo už třikrát venku. Říkalo se, jak se jim nedaří, ale jsou jen nějakých pět bodů za prvním místem. To není nic. Zbrojovka je pro mě určitě dál největším favoritem na postup, hned za ní pak my."