Nevidím problém v taktice, spíš v interpretech na hřišti. Chybí kreativní hráči, říká Komňacký o nároďáku. Jaký názor má na Šilhavého?

Nevidím problém v taktice, spíš v interpretech na hřišti. Chybí kreativní hráči, říká Komňacký o nároďáku. Jaký názor má na Šilhavého?
ROZHOVOR

I když v boji o postup na mistrovství Evropy česká reprezentace ještě neprohrála, remízy v Moldavsku (0:0) a s Albánií (1:1) jí situaci zkomplikovaly. Byť i současné druhé místo ve skupině je postupové, navíc oproti ostatním mají Češi zápas k dobru, vyrojily se diskuze, zda je trenér Jaroslav Šilhavý mužem na svém místě. Co si o něm i národním týmu jako takovém myslí bývalý kouč František Komňacký, dlouholetý asistent Karla Brücknera a muž, který v roce 2004 dovedl k titulu Baník Ostrava?

Trenére, jaký dojem ve vás česká reprezentace zanechala minulý týden? Smazal podle vás její výkon v přípravném utkání v Maďarsku (1:1) ten předchozí s Albánií (1:1)?

"Já bych přípravné zápasy s těmi ostrými přece jenom rozlišil. Sleduji a hodnotím spíš ty soutěžní, v nichž jde o postup na mistrovství Evropy, ve kterých je mužstvo pod mnohem větším tlakem. V tomto smyslu nás česká reprezentace proti Albánii trošku zklamala. My všichni, kdo si přejeme ji vidět hrát nahoře, bychom si přáli, aby si s takovým soupeřem poradila lépe, aby rozdíl mezi oběma týmy byl markantnější. A to říkám se vší úctou k soupeři. Dva body jsme ztratili, povinnost v podobě postupu na šampionát ale podle mě dál splníme. A to i vzhledem k tomu, že zejména Polsku se v naší skupině vůbec nevede. Je pravda, že náš nároďák se pohybuje na vlnách, že jednou se daří víc, podruhé méně. To je ale celkem normální a platí to i pro národní tým."

Proti Maďarsku udělal trenér Jaroslav Šilhavý hned devět změn v sestavě. To je samo o sobě pozitivní, nebo ne?

"Samozřejmě. Do přípravných zápasů ale jdete s tím si něco vyzkoušet, vidět nové tváře. Alespoň tak by to mělo být. Za mě je tedy tolik změn v pořádku. Zvlášť s ohledem na to, jak nečekaně dramatický závěr skupiny nás podle všeho čeká."!

Šilhavému je občas vyčítáno, že ani za pět let u kormidla nevtiskl mužstvu jasnou herní tvář, že za tak dlouhou dobu měl být progres týmu zkrátka výraznější. Co si o tom myslíte vy?

"Svaz si vybírá trenéra, o kterém je přesvědčen, že je téhle kontinuální cesty schopen. Co se týče výběru hráčů, můj názor je takový, že tu není nikdo, kdo by byl Jardou Šilhavým nějak opomíjen. V tomhle směru je dle mého všechno v pořádku. Ale pak tu samozřejmě máme ještě herní styl, který trenér mužstvu ordinuje. Za mě říkám, že v této kvalifikaci vidím trochu ústup z toho, co jsme viděli v kvalifikaci předešlé, hlavně tedy na mistrovství Evropy. Týmu chybí kreativita. Kreativní osobnosti, které tomu dají tvář, které na posledních 35 metrech dokáží něco vymyslet. Takoví fotbalisté nám schází už od dob Tomáše Rosického nebo Pavla Nedvěda, hlavně tedy ve středu pole. Jasně, jistým příslibem je mladý Černý, ale ten by měl hrát více z kraje. Osobně tedy nevidím problém v taktice, spíš v interpretech na hřišti. Hráči s kreativní myšlenkou nám opravdu teď chybí."

Nejdostupnější šampionát za poslední dobu? Nejlevnější lístky na Euro v Německu vyjdou na 740 korun

A co říkáte na kritiku, že chybí i jakási oponentura trenérovi? Názorově silný sportovně technický ředitel. Po odchodu Zdeňka Psotky na tomto postu nikdo není…

"Do toho až tak nevidím. Netroufám si proto tvrdit, jak by měl být svaz organizačně konstruován. Všechno je to ale o tom, jak silná osobnost je na pozici trenéra. Pokud je silná stejně, jako byl třeba pan Brückner, žádný ředitel nad ním už potřeba není. Takovému člověku prostě dáte volné pole působnosti, ať si o všem důležitém rozhoduje sám. Když takhle silnou osobnost nemáte, vstupují do hry další lidé, do jaké míry by to ale mělo být, to já nedokážu odhadovat. Každému trenérovi je však samozřejmě milejší, pokud se zodpovídá pouze jedinému člověku. Obhájit se před jedním je totiž vždycky jednoduší, než když jsou hned čtyři. Obzvlášť reprezentační trenér by navíc měl mít hodně silnou pozici, jeho vize by měla být přijímána a respektována. Tím ale neříkám, že by ruku v ruce s tím neměla přicházet i kritika. Jen nemusí být nutně z úst ředitele, stačí od fotbalové veřejnosti. Tak se to děje i u nás a je to tak správně. Tlak na reprezentačního trenéra od novinářů i z ostatních míst je tu dostatečně silný, nemusíme hledat žádný další. Vymýšlet kvůli tomu pozici jakéhosi ředitele nevidím já osobně jako příliš smysluplné." 

Předseda svazu Petr Fousek už vyjádřil Šilhavému důvěru. Souhlasíte s tímhle krokem?

"Ano, podle mě je to tak správné. Jarda je rovný a správný chlap. Můžeme mít výtky k některým jeho trenérským tahům, on však tuhle dělá práci poctivě a s plným nasazením. Lidé kolem něj mu věří, chemie s hráči tu funguje velmi dobře. Vždycky jsou třecí plochy, jako byla třeba ta s Antonínem Barákem, i tuhle situaci ale zvládl Jarda velmi dobře. Psychologicky zvládá svou úlohu pořád skvěle. Věřím tomu, že mužstvo zvládne už příští zápas v Albánii, že nás čeká vydařený závěr skupiny. A tedy postup na evropský šampionát, čímž pozice trenéra přestane být jakkoliv zpochybňována."

Po remíze 1:1 v Česku zvítězila Albánie 2:0 nad Polskem, aktuálně je v čele skupiny. Co říkáte na její výsledky i výkony?

"Je vidět, že v Albánii udělali velký krok kupředu. Řekl bych až skok. Nejde jen o reprezentaci jako takovou, stačí se podívat, kolik albánských hráčů hraje v těch nejprestižnějších evropských ligách. Je vidět, že už to není žádný fotbalový trpaslík, že se s Albánií zkrátka musí počítat. Je to jeden z favoritů naší skupiny a zápas tam bude pro nás hodně důležitý. Porážka by nám naši situaci ještě více zkomplikovala, já ale věřím, že k tomu nedojde. Kvalitu máme pořád větší. Asi nikdo nečekal, že zrovna tenhle zápas bude pro nás až tak důležitý, v Albánii ale neprohrajeme."

To Polsko dokázalo v celé v kvalifikaci bodovat zatím pouze dvakrát, se šesti body je předposlední. Dokáže podle vás portugalský trenér Fernando Santos tuhle situaci ustát?

"Nedokáže. Na to je Polsko příliš velký fotbalový stát. Fanoušci nedovolí, aby ve skupině s námi a Albánií hráli až druhé nebo třetí housle, současný stav je určitě neuspokojí. Je sice pravda, že jejich současná fotbalová garnitura není tak silná jako v minulosti, ani to však současné výsledky neomlouvá. Jsem si ale jistý, že pro postup udělají ještě maximum, rozhodně se nevzdají. V jejich případě si ale myslím, že by odvolání trenéra přijít asi mělo. A taky přijde." 

Remíza s Albánií je jen těžko obhajitelná. Hložek na lavičce je luxus, zato Kuchta nebo Král by si mohli sednout, míní expert Folprecht