Žižkov deklasoval Táborsko. Vyškov v přestřelce přetlačil Prostějov. Zbrojovka si veze výhru z Vysočiny

Deváté kolo druhé nejvyšší české soutěže nabídlo v pátek hned tři zápasy. Jihlava přivítala na své půdě Zbrojovku, ale bodů se nedočkala. Utkání rozhodl ve druhé půli gólem Alijagić, a tak si Brno vezlo z Vysočiny důležitou výhru. Dařilo se také Opavě, která uspěla proti pražské Dukle díky jediné trefě utkání z kopaček Vaněčka. Příbram doma uspěla proti rezervě Sparty, když o zisku tří bodů rozhodla až v nastaveném čase. Vyškov zvítězil v moravské přestřelce s Prostějovem 4:3. Vítězství si připsala i rezerva Sigmy na půdě Kroměříže. Dosavadní nejlepší defenzivu soutěže deklasovali hráči Žižkova, Táborsko porazili 4:1. Utkání Líšně s Vlašimí a Varnsdorfu s Chrudimí skončila dělbou bodů. Za Chrudim se dvakrát prosadil nejlepší střelec soutěže Huf.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 9.kolo:

FC Vysočina Jihlava – FC Zbrojovka Brno 0:1 (0:0)

Branka: 79. Alijagić

Rozjetí fotbalisté Brna se dočkali již sedmé po sobě jdoucí soutěžní výhry, když v devátém kole Fortuna národní ligy porazili domácí Jihlavu 1:0. Vysočina se v samém úvodu hned dvakrát dožadovala penalty a zejména při zákroku Josefa Koželuha se apel jejich hráčů zdál být oprávněným, píšťalka Tomáše Batíka však zůstala němá. To neplatilo krátce po změně stran, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Tomáš Svoboda. Zbrojovka využila početní převahu v 80. minutě díky střídajícímu Denisovi Alijagičovi, nově příchozímu odchovanci Slavie, do níž si svým problémovým chováním pravděpodobně definitivně zavřel dveře.

Zbrojovka zažehnala počáteční krizi a stoupala vzhůru tabulkou druhé nejvyšší soutěže. Herní projev však stále zůstával za očekáváním, čehož si kromě fanoušků bylo vědomé i vedení klubu, kterému se povedlo před koncem přestupového okna přivést zvučné posily. Mimo 21letého Jana Hellebranda ze Zlína přestoupil do Brna i Alijagič, jenž chtěl na jihu Moravy po nepovedených angažmá restartovat uvadající kariéru.

Od úvodních minut se snažili být aktivnější domácí fotbalisté, kteří i bez míče praktikovali vysunutý presink. To vedlo ke dvěma velmi sporným situacím v pokutovém území Brna, které však rozhodčí jako penaltové zákroky neposoudil. Především jasný šlapák hostujícího Koželuha ale měl být odpískán, a domácí tak mohli litovat absence videa. Zbrojovka se postupem času začala dostávat více do utkání. Ve 25. minutě z toho plynula úvodní velká šance, kterou měl Adam Kronus. Jeho samostatný únik po pravé straně ale skvěle zneškodnil Pavel Soukup. Po půlhodině hry byla blízko k vedení také Vysočina, povedený projektil Justina Arauja-Wilsona ale skončil pouze na břevně.

Zlomový moment zápasu přišel po změně stran, když v 56. minutě viděl za tvrdý bodyček druhou žlutou kartu Svoboda, byť jeho zákroku pravděpodobně předcházela hra rukou v podání Jiřího Texla. Chvíli nato se trestuhodně neprosadil z hranice malého vápna Jakub Řezníček, kromě skvělé příležitosti zahodil i fantastickou práci Kronuse, který si při průniku po pravé straně poradil s několika obránci domácího celku. Tlak Brna se díky početní převaze stupňoval, k čemuž přispíval i střídající Tomáš Smejkal, který byl po příchodu na trávník velmi aktivní a nakonec i vymyslel rozhodující akci duelu. V 80. minutě obdržel míč na levé straně pokutového území a chytrou přihrávkou našel na hranici malého vápna Alijagiče, jenž si doklepnutím do odkryté brány připsal svůj první gól v červeném dresu.

Brno tak díky početní výhodě na Vysočině zvítězilo. V příštím kole se střetne 23. září s Vyškovem, Jihlava o den později vyzve rezervu Sparty.

SFC Opava – FK Dukla Praha 1:0 (0:0)

Branka: 48. Vaněček

Dukla neukončila trápení ani v devátém kole Fortuna národní ligy a ze hřiště Opavy si po prohře 0:1 neodvezla ani bod. O vítězství Slezanů rozhodl krátce po změně stran 32letý David Vaněček, pro kterého se po letním podpisu smlouvy jednalo o první trefu ve žluto-modrém dresu. Tým z hlavního města tak nenavázal na povedené pohárové představení proti Vltavínu a potřetí v řadě vyšel v ligovém utkání střelecky naprázdno. Svěřenci Petra Rady navíc v důsledku další ztráty opustili první místo tabulky.

Fotbalisté Dukly se v závěru léta vyhřívali v čele tabulky, kam se dostali zejména díky vynikajícím výkonům z úvodu soutěže. Pokud se ovšem chtěli na první příčce udržet, pak potřebovali zlomit dvouzápasovou remízovou sérii a proti Opavě zvítězit, jelikož Brno naplno bodovalo v Jihlavě. Na záda jim navíc dýchalo několik dalších hladových vlků a v případě neúspěchu mohli Pražané rapidně klesnout. Trenér Rada chtěl probudit především ofenzivu, která se prosadila ze tří předchozích klání jen jednou.

Snahy zkušeného stratéga mohl krátce po úvodní čtvrthodině potvrdit Pavel Moulis, hostujícímu kapitánovi ovšem střela nesedla a míč z jeho kopačky zamířil do vrchních řad tribuny. Skóre se tak poprvé mohlo měnit ve 22. minutě, kdy po standardní situaci nebezpečně zakončoval na zadní tyči nehlídaný Jiří Janoščín. Jan Šťovíček ale bezgólový stav udržel, když ránu kapitána žlutomodrých vytěsnil pohotovým zákrokem na roh. Také závěr úvodního dějství patřil domácím, hlavičce Tomáše Rataje však scházela razance. A tak mohli krátce před odchodem do šaten udeřit Pražané, střelu aktivního Moulise ale na brankové čáře zastavil obránce Miloš Kopečný.

Opavané pokračovali v nastaveném tempu i po návratu na hrací plochu, ve 48. minutě konečky prstů vytěsnil Šťovíček technickou ránu Janoščína z přímého kopu. Po následném centru od rohového praporku již hostující gólman inkasoval, když hlavičkou z malého vápna poslal Slezany do vedení Vaněček. Dukla následně zvýšila aktivitu a krátce po hodině hry mohla přispěchat s odpovědí, projektil Davida Kozla ale Adam Richter vytěsnil reflexivně mimo. Brankář Opavy byl znovu v ohrožení jen o pár desítek vteřin později, když jej po hlavičce Lukáše Matějky zachránilo břevno. Pražané se i nadále tlačili za vyrovnáním, další příležitosti si i přes herní převahu však již nevytvořili. Závěrečný hvizd na stadionu v Opavě oddálil výpadek proudu, po kterém byla hra zhruba na 20 minut přerušena.

Opava tak doma zvítězila a prohloubila sérii nezdarů pražské Dukly. Oba celky odehrají další zápas 23. září. Slezané zavítají do Vlašimi, Pražané se poté střetnou s Kroměříží.

FK Příbram – AC Sparta Praha B 2:1 (1:0)

Branky: 12. Fišl, 90+2 Matoušek - 66. Hranoš

Fotbalisté Příbrami prolomili v devátém kole Fortuna národní ligy výsledkovou krizi, když na vlastní půdě porazili rezervu pražské Sparty 2:1. Domácí se brzy dostali do vedení, po změně stran však jejich náskok smazal svým prvním gólem v rudém dresu teprve 17letý Vojtěch Hranoš. Ten se v létě rozhodl podepsat v pražském klubu smlouvu navzdory zájmu několika dalších tuzemských mužstev doplněných například o italskou Parmu. Zásah exopavského útočníka však k bodovému zisku hostů nevedl, poslední slovo totiž měl v závěrečném nastavení Filip Matoušek.

Jen stěží by se ve druhé nejvyšší soutěži hledaly celky s horší formou než Příbram a rezerva Sparty. Pražané nevyhráli od 6. srpna, ambiciózní Středočeši čekali na ligové vítězství ještě o čtyři dny déle. Domácí tým mohla při poslední porážce v Olomouci těšit snad jen premiérová trefa 18letého Kamerunce Vinnyho Nkwingy, který před sezonou přicestoval z Estonska. Sparťanští mladíci zase přerušili sérii tří utkání, v nichž přišli o vedení, jelikož s Opavou remizovali bez branek.

Ze dvou utrápených celků začali aktivnějí hosté, kteří drželi míč na svých kopačkách a snažili se tvořit hru. Jako první se však ve 13. minutě dostali do vedení Středočeši. Po rohovém kopu se k míči probojoval Daniel Fišl, jenž bez komplikací překonal bezmocného Jakuba Surovčíka. I po inkasovaném gólu byli Rudí aktivnější na balonu, k žádnému ohrožení domácí brány to ovšem v prvním dějství nevedlo. Po půlhodině hry ještě za Příbram zahrozil Rostislav Janděra, jeho střela ale mířila vysoko nad.

Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil a tým z hornického města se snažil bránit jednogólový náskok. To se mu ale nepovedlo, jelikož po hodině hry dokázal vyrovnat teprve 17letý útočník Hranoš, jenž stejně jako domácí Fišl dostal míč za záda brankáře po rohovém kopu. Sparťané po vstřeleném gólu ještě více navýšili svůj tlak a hnali se za vítězstvím. Z brejkové situace měl ale na druhé straně šanci Janděra, který ovšem svou křižnou střelu z levé strany pokutového území namířil těsně vedle pravé tyče. Poslední desetiminutovka nakonec patřila přece jen Příbrami, která se nakonec v nastaveném čase dočkala vítězného gólu. O ten se postaral Matoušek, jenž uvnitř vápna z voleje napřáhl a tvrdý projektil nasměroval k levé tyči hostující branky.

Příbram tak zvládla souboj trápících se týmů a vzdálila se sestupovým pozicím. Středočeši v dalším kole zamíří 22. září na hřiště Táborska, Sparta o dva dny později přivítá Jihlavu.

MFK Vyškov – 1. SK Prostějov 4:3 (2:2)

Branky: 1. Metsoko, 26. Eneme, 67. Metsoko, 86. Kanakimana – 14. Malec, 36. Schaffartzik, 57. P. Jaroň

Fotbalisté Vyškova zvítězili v devátém kole Fortuna národní ligy před vlastními fanoušky nad Prostějovem 4:3. Favorizovaný celek se sice po trefách afrických útočníků Idjessiho Metsoka a Santiaga Enemeho dostal dvakrát do vedení už během první půle, avšak hosté dokázali vždy na gól soupeře reagovat. Dramatická přestřelka pokračovala i po změně stran, kdy se dokonce klub z Olomouckého kraje prosadil potřetí. Poslední slovo ovšem měli opět Vyškované, když nejprve vyrovnal svým druhým zásahem Metsoko, na kterého v 86. minutě navázal Bienvenue Kanakimana z Burundi. Hanáci tak po dalším zaváhání zůstali u dna tabulky.

Sobotní dopoledne svedlo k bitvě dva celky z odlišných pólů tabulky. Domácí Vyškov se i po poslední porážce s Chrudimí stále pohyboval v nejvyšších patrech, která ovšem byla nesmírně vyrovnaná. Naopak Prostějov se nacházel na předposlední příčce s pouhou jednou výhrou a sérií sedmi ligových klání v řadě bez zisku tří bodů. Do karet mu nehrála ani pozice hostujícího týmu, na hřištích soupeřů totiž Hanáci zvítězili v lize naposledy v říjnu minulého roku.

Na výhru Prostějova to nevypadalo ani tentokrát, neboť Vyškované bleskově udeřili. Domácí kanonýr Metsoko si našel prostor ke střele, s níž si dokázal Luděk Vejmola poradit, nicméně ji vyrazil pouze zpět k útočníkovi z Toga, jenž bez problému dorazil balon do odkryté sítě. Navýšit vedení mohl Kessy Coulibaly, když jeho pokus z přímého kopu proletěl s přispěním obránce těsně vedle pravé tyče. Vyškov tak rozehrával od rohového praporku, ale byl to hostující celek, který překvapivě vyrovnal. Protiútok zakončoval Tomáš Malec přesnou hlavičkou pod břevno. Do půlhodiny zápasu však Eneme vrátil náskok bílým zpět, když pohotově vypálil k tyči. Rychlou odpověď připravil po zmatcích v obraně Jan Schaffartzik, jenž propálil vše, co před ním stálo.

Druhou půli začali domácí hráči mnohem aktivněji, nicméně se jim nedařilo najít skulinku v defenzivě Prostějova, a tak Vejmolu přímo neohrozili. Při svých útočných snahách Vyškované opět zapomněli na obranu a Hanáci se dostali do rychlého kontru, který zakončoval Petr Jaroň obstřelem přesně k pravé tyči. Favorit se ovšem nevzdal a o slovo se opět přihlásil Metsoko, jenž ukázal skvělý náběh i zakončení. Před koncem zahrozil Robert Bartolomeu prudkou ranou z přímého kopu, ale Jan Stejskal předvedl pohotový zákrok. Závěrečný úder utkání zaznamenal Kanakimana přesnou pumelicí k tyči, čímž dokonal další obrat.

Vyškov tak potvrdil roli favorita a získal tři body. Obě mužstva odehrají další ligové utkání 23. září. Domácí změří síly se Zbrojovkou, Prostějov poté na vlastním hřišti přivítá Varnsdorf.

SK Líšeň 2019 – FC Sellier & Bellot Vlašim 2:2 (1:1)

Branky: 28. Čermák, 89. Čermák (pen.) – 44. Singhateh, 76. Šmiga

Fotbalisté Vlašimi neudrželi vítěznou sérii a v devátém kole Fortuna národní ligy jen remizovali na hřišti Líšně 2:2. Hosté mohli odcházet ze zápasu s hořkosladkým pocitem, neboť na jednu stranu dokázali uhájit neporazitelnost. Na tu druhou však byli po brance Daniela Šmigy ze 76. minuty blízko ke třem bodům, nicméně Marvani v samotném závěru vyrovnali, když z penalty srovnal hrdina zápasu Adrián Čermák, který v první půli gólové hody i načal.

Když už vše směřovalo k tomu, že se líšeňská mise trenéra Milana Valachoviče přiblíží ke konci, brněnský celek se bojovnými výkony vyšvihl do středu tabulky a s trochou štěstí prošel i dvěma koly MOL Cupu. Konfrontace s Vlašimí byla nicméně pro Líšeň opravdovou zkouškou, jelikož Středočeši od začátku ročníku neprohráli a díky výtečným výkonům ztráceli na čelo tabulky jediný bod.

V úvodu utkání si větší převahu vytvořili hráči Vlašimi, obrana domácího celku ovšem dlouho dokázala bez problémů odvracet útočné výpady hostů. Líšeň naopak vedla ve statistice rohů, přičemž po jednom z nich si vytvořila i první velkou šanci utkání. Pavel Vandas ovšem svou hlavičku namířil těsně nad bránu. Po jednom z následujících rohových kopů však zaváhala domácí obrana a umožnila hnát se do rychlého protiútoku Ebrimu Singhatehovi, první brance utkání ovšem zamezil skvělý zákrok gólmana Vlastimila Veselého. Krátce nato se do úniku vydal domácí Marek Polášek, nastřelil ale břevno. O chvíli později se zase na druhé straně odrazil míč po střele Singhateha pouze na brankovou čáru. První gól si tak po střele z přímého kopu z velkého úhlu připsal domácí Čermák. Ještě před pauzou se ovšem Středočeši dočkali vyrovnání, když aktivní Singhateh dorážel míč do prázdné branky.

Vstup do druhé půle se opět nesl ve znamení minima šancí s rychlým přesunem míče ze strany na stranu. Další velké příležitosti tak přišly až krátce před hodinou hry. Nejdříve vytáhl fantastický zákrok proti střele Alberta Labíka z bezprostřední blízkosti gólman Veselý, následná dorážka Barnabáše Lacíka pak mířila nad bránu. Postupem času se ale hráči Vlašimi dostali do větší herní převahy, která vyústila v 76. minutě ve druhou branku zásluhou hlavičkujícího Šmigy. Na to ovšem nalezla Líšeň odpověď v 89. minutě, kdy si postavil míč na pokutový puntík po ruce ve vápně Čermák a přesně umístěnou ranou k pravé tyči zajistil domácím bod.

Líšeň na těžkého soupeře nevyzrála, díky remíze však alespoň prodloužila sérii bez porážky na šest soutěžních duelů. Další důležitý krok vstříc čelu tabulky bude moci učinit příští neděli na stadionu rezervy Olomouce, Vlašim po pohárové exkurzi do Velvar přivítá v sobotu Opavu.

SK HS Kroměříž – SK Sigma Olomouc B 1:2 (0:1)

Branky: 72. Jaja (vla.) – 3. J. Spáčil, 49. Šíp

Olomoucká rezerva si poradila v derby s Kroměříží a v devátém kole Fortuna národní ligy zvítězila 2:1. Diváci, kteří zmeškali starty obou poločasů, přišli o obě trefy hostujícího celku, jež shodně padly z kvalitně zahraných rohových kopů. Tempo hry se pak za trvání dvougólového náskoku Sigmy výrazně zpomalilo, a ačkoliv ho Hanácká Slavia následně kontaktní brankou oživila, jednalo se již pouze o kosmetickou úpravu výsledku.

Kroměříž v posledním kole před reprezentační pauzou odčinila dvě porážky v řadě, když na domácí půdě porazila Žižkov 1:0. Celkově zatím nováček soutěže předváděl sympatické výkony, na kterých se podepisovala poměrně pevná defenziva. Tentokrát ji přijela prověřit rezerva Sigmy, jež prolomila krizi z úvodu sezony a dvakrát v řadě zvítězila.

Bleskurychlý nástup olomouckých mladíků přinesl své ovoce, když téměř ihned prolomili bezbrankový stav. Chytrým signálem při rohovém kopu nahráli do nebezpečného prostoru, odkud se Jiří Spáčil nemýlil. Ve 28. minutě se dopustila Kroměříž nebezpečné ztráty, ale z následné příležitosti vytěžili hosté pouze rohový kop. Klíčový zákrok si připsal obránce, který parádním skluzem znemožnil zakončení do parametrů brankové konstrukce. Celek z Kroměříže před poločasovou přestávkou stupňoval své úsilí a dostal se do několika kvalitních příležitostí, vždy jim však scházelo i trochu štěstí. Nejblíž k vyrovnání byl Jan Fulnek, kterému chybělo pouze pár centimetrů, aby ve skvělé pozici trefil míč.

Přesto to byla opět Modrá lavina, který udeřila chvíli po návratu na hrací plochu. Jednalo se o další úspěšně sehraný signál z rohového kopu. Tentokrát se na vzdálenější tyčce prosadil Jáchym Šíp ranou z voleje, která rozvlnila síť za zády Jakuba Dostála. Domácí příznivci se dočkali kontaktní trefy v 72. minutě. Autorem byl však opět hráč z kádru olomouckých mladíků, tentokrát ale do špatné branky. Kroměříž dokonoce na krátkou chvíli vyrovnala, ale kvůli postavení mimo hru zásah neplatil.

Sigma tak na půdě Kroměříže uspěla a již potřetí v řadě zvítězila. Nováček soutěže sehraje další ligový duel 23. října, kdy se střetne s Duklou. Modrá lavina změří o den později síly s Líšní.

FC Viktoria Žižkov - FC SILON Táborsko 4:1 (1:1)

Branky: 9. Prošek, 60. Sixta, 68. Kozojed, 84. Sodoma - 22. Matoušek

Táborsko bylo jedním z týmů, které dělalo svým fanouškům radost, o čemž svědčila pouze jedna prohra a také 17 získaných bodů. Jihočeši se mohli chlubit především pevnou defenzivou, která byla s pouhými pěti inkasovanými góly vůbec nejlepší z celé soutěže. Domácí Žižkov na tom byl úplně naopak, jelikož se nacházel v dolních patrech tabulky, přičemž obdržel již 16 gólů, což bylo společně s několika dalšími kluby nejhorší číslo v lize.

Úvod zápasu vyšel lépe domácím. Už v osmé minutě unikl obraně hostí Prošek, který proměnil svou příležitost a dostal viktoriány do vedení. To Jihočechy probudilo a začali se více hrnout do útoku. Nejprve ve 21. minutě vybídl Luboš Tusjak přízemním centrem Jakuba Matouška, jenž z bezprostřední blízkosti nedokázal překonat Jana Čtvrtečku. O chvíli později už se ale autor spálené šance radoval, když se po přihrávce do vápna rychle zorientoval a poslal míč do sítě. Po půlhodině hry mohl dokonce skóre otočit Bojan Djordjič, který se prohnal po pravé části pokutového území, ovšem svou střelu namířil pouze do připraveného Čtvrtečky.

Oba týmy vstoupily do druhého poločasu velmi opatrně a soustředily se na jediný úkol, a to neinkasovat. To se jim dařilo až do 61. minuty, kdy po střele Daniela Fiňka, kterou brankář hostů vytěsnil, dorazil balon do brány David Sixta. Pár minut nato se domácí radovali znovu, když se po rohovém kopu k míči dostal Kozojed, jenž šikovně umístil balon přesně k levé tyči a Viktorka vedla 3:1. Hosté potom sice převzali iniciativu, skórovat se ale paradoxně opět podařilo Žižkovu. Tentokrát se prosadil nově příchozí střelec ze třetí nejvyšší soutěže Jiří Sodoma, který pálil z hranice velkého vápna a přízemní střelou překonal gólmana Silonu.

Žižkov tak v reprezentační pauze nabral síly a domácí duel proti favoritovi nakonec dotáhl do úspěšného konce. V dalším utkání se 23. září představí na hřišti Chrudimi, Táborsko vyzve o den dříve Příbram.

FK Varnsdorf - MFK Chrudim 3:3 (1:1)

Branky: 4. a 49. Firbacher, 81. Samko - 43. Míka, 65. a 74. Huf

Tým z Kotliny prožíval přímo hororový vstup do sezony, jelikož po osmi odehraných kolech ani jednou nezvítězil a v tabulce se s pouhými třemi získanými body nacházel na poslední příčce. Kromě velmi špatné defenzivy začala Severočechům drhnout i ofenziva, což se projevilo v předchozích dvou duelech, kdy Varnsdorf nevstřelil ani jeden gól. O prolomení mizérie se chtěli pokusit doma proti Chrudimi, která ale nepoznala přemožitele už třikrát v řadě.

Domácí fotbalisté se rychle ujali vedení, když se ve správný čas na správném místě ocitl Firbacher a ve čtvrté minutě poslal svůj tým do vedení. Krátce nato mohl náskok navýšit Samko, ale těsně přestřelil branku soupeře. Tým ze Šluknovského výběžku se nadále prezentoval sympatickou hrou, která mu však v prvním poločase navýšení skóre nepřinesla a naopak to byla Chrudim, která těsně před jeho koncem zásluhou Václava Míky vyrovnala.

Varnsdorf ovládl vstupy do poločasů. Krátce po zahájení druhé půle se dostal zpět do vedení a byl to znovu Firbacher, jenž dostal přihrávku do skvělé pozice, ze které se snad ani mýlit nemohl. Obraz druhého poločasu přesně kopíroval ten první. Varnsdorf po vstřeleném gólu dále pokračoval v kvalitním vystoupení, ale pojišťující branky se nedočkal. A tak to byli Východočeši, kteří udeřili v 65. minutě. Z dorážky vyrovnal ve formě hrající Huf a stejný hráč dokázal o chvíli později výsledek zápasu otočit, a poslal tak Chrudim poprvé do vedení. Domácí se nechtěli vzdát dobrého výsledku a v 82. minutě remízu zařídil Samko.

Varnsdorf tak herní krizi opět neprolomil a s Chrudimí získal jen bod. Oba celky se vrátí zpět do akce 23. září. Tým z Kotliny vyzve Prostějov, Východočeši poté změří síly s Viktorkou Žižkov.