Po Trnavě a Wroclawi najde Ukrajina azyl na Letné. Dorazí rodiny obětí války i zranění léčící vojenský personál

Po Trnavě a Wroclawi najde Ukrajina azyl na Letné. Dorazí rodiny obětí války i zranění léčící vojenský personál

Reprezentanti Ukrajiny odehrají nejbližší domácí utkání kvalifikace mistrovství Evropy proti Severní Makedonii 14. října na stadionu Sparty v Praze na Letné. Ukrajinci musejí hrát domácí zápasy v azylu kvůli tomu, že jejich země čelí ruskému vojenskému útoku. Na zápas na Spartě dorazí rodiny obětí války.

Vedle Letné byl ve hře také stadion Slavie v Edenu. Předseda představenstva červenobílých Jaroslav Tvrdík na začátku srpna nabídl ukrajinské reprezentaci, že vršovický klub uhradí náklady na pobyt týmu. Přednost ale nakonec dostala Letná.

"Dlouho jsme byli zváni, abychom hráli v České republice. Chci poděkovat této zemi za pomoc Ukrajině během války s Ruskem. Rád bych také ocenil Fotbalovou asociaci ČR za plodnou spolupráci. Zvláštní poděkování pak patří Slavii za akce na podporu Ukrajiny během jejích evropských pohárových zápasů," uvedl viceprezident ukrajinské asociace Vadym Kostjučenko.

"Česká republika poskytla útočiště mnoha našim krajanům, takže jsem si jistý, že v Praze se našemu národnímu týmu dostane neméně silné podpory, jako bylo tomu ve Vratislavi v zápase s Anglií," doplnil.

Letná pojme téměř 19 tisíc diváků. "Zápas v Praze díky ukrajinské asociaci již tradičně navštíví rodiny fanoušků, kteří zemřeli při obraně Ukrajiny. Příbuzní našich hrdinů se budou moci zúčastnit tréninku národního týmu a také hovořit s hráči a trenéry mužstva. Utkání se zúčastní i ukrajinský vojenský personál, který se v České republice zotavuje po zranění," uvedl Kostjučenko.

Reprezentace či klub z Ukrajiny najdou v Česku útočiště poprvé od začátku ruské invaze. Naposledy hrál tamní národní celek domácí zápas v polské Wroclawi, kam dorazilo zhruba 39 tisíc diváků. Předtím měl azyl v Trnavě.

Zápas na Letné začne v sobotu 14. října v 15:00. Ukrajinci jsou ve své kvalifikační skupině na třetím místě se stejným bodovým ziskem jako druhá Itálie a čtvrtá Severní Makedonie.

Sparta v pohárech s kyperskými soupeři nikdy neprohrála. Vyprodaná Letná požene její hráče potřinácté za sebou

Foto: AC Sparta Praha