Když střílí branky gólmani aneb Provedel z Lazia není jediným brankářem, který skóroval v Lize mistrů

Když střílí branky gólmani aneb Provedel z Lazia není jediným brankářem, který skóroval v Lize mistrů
OBSAHUJE VIDEO

Ital Ivan Provedel z Lazia Řím navázal na Hanse Jörg Buta či Simona Bolata a stal se teprve šestým gólmanem fotbalové historie, jemuž se podařilo skórovat na půdě Ligy mistrů. Jeho přesná hlavička do sítě renomovaného Jana Oblaka z Atletika Madrid zaslouženě obletěla celý svět.

Perfektní náběh do trajektorie centru a pak precizní trknutí hlavou. Provedel v úterý názorně ukázal všem útočníkům, jak se orientovat před bránou a dávat góly. Čas zápasu mezi Laziem Řím a Atlétikem Madrid sice už vypršel, rozhodčí ale ještě nechal dohrát poslední akci. Mimochodem, téměř identický gól dal Provedel už před čtyřmi lety, když ještě hájil barvy týmu Juve Stabia a v posledním momentu zachraňoval remízu s Ascoli v Serii B – na časomíře tehdy svítilo 94:29. Trefy to ale zjevně nejsou náhodné, Provedel totiž v mládí hrával v útoku a góly dávat uměl.

V úterý večer se stal hrdinou. Také ale nechal vzpomenout na brankáře, kteří rádi a často chodili před bránu soupeře a končili v radostném objetí svých spoluhráčů.

Enyeama skóroval i na Stínadlech

Před Provedelem skóroval jako poslední brankář v Lize mistrů Vincent Enyeama. Hapoel Tel Aviv ho pravidelně posílal na penalty a jeho trefa z 11 metrů pomohla izraelskému týmu k vítězství 1:0 na hřišti rakouského FC Salcburk.

Mimochodem, na Enyeamu si možná pamatují i fanoušci Teplic, neboť z penalty skóroval i proti severočeskému týmu v září roku 2009 v kvalifikaci o Evropskou ligu na stadionu Na Stínadlech. Nigerijský gólman v průběhu své kariéry startoval na třech mistrovstvích světa a zapsal na nich osm zápasů.