Rozhodčí, kteří opustí svou ligu kvůli Saúdské Arábii, riskují vyřazení z nominace na MS i evropských soutěží, pohrozil Clattenburg

Rozhodčí, kteří opustí svou ligu kvůli Saúdské Arábii, riskují vyřazení z nominace na MS i evropských soutěží, pohrozil Clattenburg

Saúdská Arábie v rámci svého kvalitativního růstu plánuje najmutí světových rozhodčích, zejména pak těch z Anglie. Kdo se ovšem nechá zlákat finanční nabídkou, tomu hrozí trest.

Mocní šejkové z Blízkého východu hledají muže, kteří ukočírují fotbalové hvězdy, které si tam během letního přestupového období dotáhli. Jak jsme už v týdnu informovali, logickým krokem se jim proto jeví angažování osvědčených rozhodčích z předních evropských lig, a to zejména pak z proslulé Anglie.

Nechybí moc, aby byl tento krok zkompletován, a proto si dovolil bývalý slavný rozhodčí Mark Clattenburg otevřít ústa. Vidina lukrativního finančního výdělku je sice krásná, ale stojí to za to, že budete vyřazeni z ostatních prestižních soutěží? To je otázka, kterou si všichni arbitři před svým rozhodnutím musí položit.

„Pakliže se rozhodčí rozhodnou opustit svá současná působiště, aby přešli do Saúdské Arábie, musí počítat s tím, že budou eliminováni z Ligy mistrů, mistrovství Evropy i mistrovství světa,“ sdělil serveru The Times bývalý sudí Clattenburg, který v roce 2017 udělal něco podobného. Vzdal se své soudcovské pozice v Premier League a vydal se do Saúdské Arábie, kde mu dokonce byla přidělena funkce šéfa rozhodčích.

„Myslel jsem si, že stále budu moct dělat arbitra na mistrovství světa, ale FIFA i UEFA trvaly na tom, že ke mně nyní vzhlíží jako k saúdskému rozhodčímu, a tak pro mě na těchto soutěžích už není místo,“ přiznával Clattenburg na základě vlastní zkušenosti.  

„Samozřejmě, ta finanční odměna při přechodu do takového prostředí je ohromná, ale na druhou stranu je to velká změna. To prostředí je na východě úplně odlišné. Musíte se adaptovat a přijmout jejich kulturu,“ doplnil Clattenburg, který tím poukazoval například na prohibici alkoholu.