Trápící se Slovácko? V ofenzivních datech je na dně ligy. Nevidím ale důvod k panice, říká Švancara

Trápící se Slovácko? V ofenzivních datech je na dně ligy. Nevidím ale důvod k panice, říká Švancara
ROZHOVOR

Fanoušci Slovácka jsou z posledních let pořádně namlsaní. Logicky, tým se po letech v ligovém suterénu vydrápal na vrchol v podobě výhry v poháru a účasti ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy. V současné sezoně tak mohou být trochu zklamaní. Bodů je sice dost, ale poslední zápasy jsou velkým varováním. Petr Švancara, který na jihu Moravy působil, však zůstává v klidu. „Nedělal bych z toho velkou vědu. Pořád mají dost bodů, jsou v klidu. Fanoušci si samozřejmě zvykli na top výkony. Ale nevidím v posledních zápasech nějaké důvody k panice nebo razantním řešením,“ řekl pro eFotbal.cz.

Vyhazovat nejlepšího trenéra v klubové historii by určitě bylo unáhlené, nicméně statistiky nejde ignorovat.

Co se těch pokročilých týče, vychází z nich to, že zápasy Slovácka jsou nesmírně vyrovnané. Ve srovnání se soupeři je o chloupek lepší ve vyhraných soubojích, získaných balónech, drženi míče, úspěšnosti přihrávek i očekávaných brankách.

To sice zní dobře, ale jde o rozdíly v pár procentech, v některých případech se hodnoty liší třeba o 0,5 %. Jak to jinak říct? Že zápasy Slovácka jsou vyrovnané a rozhodují maličkosti.

Třeba i takové, že Svědíkova parta trefuje oproti svým soupeřům o 8 % méně střel na bránu, nepomáhá si ani standardními situacemi.

„Nedávají tolik gólů, s tím nelze nesouhlasit,“ dodal Švancara. „V zápasech mají i smůlu, šancí někdy mají na dvě utkání. Jednou se to ale musí zlomit, jelikož mají vynikající realizační tým. Jasně, určitě by chtěli mít bombarďáka, co dá dvacet gólů za sezonu. Ale takoví stejně hned zmizí, podívejte se na Klimenta nebo Jurečku. Může to být o jednom zápase, pak se to zlomí.“

Pravdou ale je, že při pohledu na oficiální ligové statistiky musí být smutno i trenérskému štábu. Posuďte sami: na zápas 1,1 vstřelených gólů, což je třetí nejmenší číslo v lize, jen čtyři góly ve druhem poločase (druzí nejhorší v lize), dva góly venku (nejhorší v lize) a k tomu čtvrtá nejhorší úspěšnost střelby.

„Trenéra Svědíka mám rád, je to maximalista. Chtěl by bodů ještě víc, ale ti kluci mají taky právo nemít někdy formu. Ale nedávno jsem se bavil s Michalem Kadlecem, který mi řekl, že se to opravdu snaží zlomit – makají, sedí u videa, fakt pracují. Zaslouží si čas,“ uklidňuje příznivce Slovácka borec, který v jejich klubu strávil dvě sezony.

Z fanouškovského tábora Slovácka jdou vyčíst primárně dvě obavy – (ne)aktivita na přestupovém poli, na kterou ve svých výstupech často naráží i Svědík, a opravdu starý kádr.

Podle portálu csfotbal.cz nastoupila v Jablonci sestava Slovácka s průměrným věkem 30,1, doma proti Karviné bylo číslo ještě o rok vyšší.

„Fanoušky chápu, ale je potřeba si uvědomit, kolik takový hráč stojí,“ reagoval někdejší útočník Brna či Příbrami na první zmíněný problém. „Kluci díky té top trojce mají tak vysoké platy, že se ty malé kluby nemůžou rovnat. A to se týká i náhradníků. Slovácko prostě nemá na to, aby takové hráče vodilo.“ A řešení z nižších lig? Švancara to jako tutovku nebere: „Aby zkoušeli kluky z druhé, třetí ligy, to se ne vždy podaří. Samozřejmě se to děje, ale je to ošidné. Nikde není napsáno, že se ti hráči chytnou.“

Co se kádru týče, nahlíží na věkový průměr Švancara trochu jiným pohledem.

„Díky těmhle klukům je Slovácko tam, kde je. Pak je výhoda, že když jsou tam mladší, tak jim mohou takové persony pomoct. Kádr je sice starší, ale trenér je denně vidí, takže asi úplně špatní nebudou,“ dodává s tím, že oceňuje, jaké srdcaře klub z Uherského Hradiště vychovává.

„Reinberk, Havlík nebo Daníček, ti nikde jinde nehráli,“ připomíná. „To jsou opravdu neocenitelné věci, které dotvořují celý klub. Třeba v Brně nám to chybí. Nemáme starší generaci, která by mohla mladším pomoct. Má to opravdu velkou přidanou hodnotu, pro mladé je to neocenitelné.“

Ač se Slovácko v posledních zápasech trápí, pořád je v horní polovině tabulky a na třetí Plzeň ztrácí titěrné dva body. „Bude se prát s Baníkem, Mladou Boleslaví, Sigmou, čekám boj o čtvrté místo,“ uzavírá Švancara.

© Profimedia